Προς το περιεχόμενο

Linux και msn


nvrachatis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
η αληθεια ειναι οτι ναι,θα μουν εξω απο τα νερα μου,

τελος παντων αν ημουν λιγο αποτομος ζητω συγγνωμη,αλλα σημερα τα χω παρει λιγο ασχημα με ολα οσα ακουγονται περι blogs κλπ.η παραπληροφορηση ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ.γι αυτο και μου "αγγιξε μια ευαισθητη χορδη":mrgreen:

 

Δεν πειράζει αλλά δεν βλέπω το λόγο να κάθεσαι και να σκάς για κάτι τόσο χαζό!Ακούς 10 μπαρούφες από 5 ιδιωτικά κανάλια που θα πούλαγαν ακόμα και την μάνα τους για να βγάλουν μια είδηση και να την δώσουν όπως αυτοί θέλουν!Εμείς ξέρουμε τι πρέπει να κάνουμε και άμα θέλουμε πληροφορίες σωστές το internet ειναι απέραντο!Τέσπα!Ξέφυγα αρκετά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα και απο εμένα αφού διάβασα το thread έβαλα aMSN, μου κάνει σαν interface γενικά. Μπαίνει στον λογαριασμό μου κανονικά, αλλά μόλις πάω να κάνω το update του ή να συνδεθώ να δω τα email μου (από το link που δίνει το προγραμμα, όχι γενικά) μου βγάζει μήνυμα

 

Can't execute application: mozilla $url

Check preferences

 

τι πρέπει να ρυθμίσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα και απο εμένα αφού διάβασα το thread έβαλα aMSN, μου κάνει σαν interface γενικά. Μπαίνει στον λογαριασμό μου κανονικά, αλλά μόλις πάω να κάνω το update του ή να συνδεθώ να δω τα email μου (από το link που δίνει το προγραμμα, όχι γενικά) μου βγάζει μήνυμα

 

Can't execute application: mozilla $url

Check preferences

 

τι πρέπει να ρυθμίσω?

 

Πάνε στα preferences και άλλαξε το mozilla $url σε firefox $url και θα είσαι μια χαρα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα και απο εμένα αφού διάβασα το thread έβαλα aMSN, μου κάνει σαν interface γενικά. Μπαίνει στον λογαριασμό μου κανονικά, αλλά μόλις πάω να κάνω το update του ή να συνδεθώ να δω τα email μου (από το link που δίνει το προγραμμα, όχι γενικά) μου βγάζει μήνυμα

 

Can't execute application: mozilla $url

Check preferences

 

τι πρέπει να ρυθμίσω?

 

Επίσης για τον ήχο πρέπει να κάνεις το "play sound" σε "aplay sound"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν εκτελώ το amsn μου βγάζει το εξής πρόβλημα (σε Ubuntu Gutsy):

 

>Error in startup script: can't set "::tk::dialog::file::showHiddenVar": parent namespace doesn't exist
   while executing
"set ::tk::dialog::file::showHiddenVar 0"
   invoked from within
"if {[OnLinux]} {
       catch { tk_getOpenFile -w00t } ;# start file dialog with unknown option
       set ::tk::dialog::file::showHiddenVar 0
       set ::tk::dialog::..."
   (file "/usr/bin/amsn" line 292)

 

Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να μπω καθόλου στο amsn

 

Επειδή το έψαξα λίγο στο google μου έβγαλε ότι πρέπει να βάλω το Tcl/Tk

Όταν όμως πατάω

 

>sudo apt-get install tcl8.5 tk8.5

 

μου βγάζει

 

>tcl8.5 is already the newest version.
tk8.5 is already the newest version.
0 upgraded, 0 newly installed, 0 to remove and 0 not upgraded.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν εκτελώ το amsn μου βγάζει το εξής πρόβλημα (σε Ubuntu Gutsy):

 

>Error in startup script: can't set "::tk::dialog::file::showHiddenVar": parent namespace doesn't exist
   while executing
"set ::tk::dialog::file::showHiddenVar 0"
   invoked from within
"if {[OnLinux]} {
       catch { tk_getOpenFile -w00t } ;# start file dialog with unknown option
       set ::tk::dialog::file::showHiddenVar 0
       set ::tk::dialog::..."
   (file "/usr/bin/amsn" line 292)

 

Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να μπω καθόλου στο amsn

 

Επειδή το έψαξα λίγο στο google μου έβγαλε ότι πρέπει να βάλω το Tcl/Tk

Όταν όμως πατάω

 

>sudo apt-get install tcl8.5 tk8.5

 

μου βγάζει

 

>tcl8.5 is already the newest version.
tk8.5 is already the newest version.
0 upgraded, 0 newly installed, 0 to remove and 0 not upgraded.

 

Το amsn πως το έκανες install ? μέσο synaptic? ή με autopackage ? Μπας και έχεις την έκδοση για tk/tcl 8.4 ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα και μέσω autopackage και μέσω synaptic. Τώρα έχω αφήσει την έκδοση από το synaptic.

 

Χωρίς να είμαι σίγουρος, έχω την εντύπωση πως η έκδοση από synaptic είναι για tk/tcl 8.4... Αν κάποιος ξέρει σίγουρα ας πει !

 

Αφού έχεις τα 8.5 πάντως, μπορείς να κάνεις install την αντίστοιχη με autopackage (αυτή που λέει "if you have already installed tk/tcl 8.5) που υποστηρίζει και antialiasing (πιο καλά γραφικά στο μάτι κτλ). Αλλιώς, κάνεις install tk/tcl 8.4, και λογικά θα σου παίζει αυτή του synaptic..

 

Εγώ δοκιμάζω το emesene τώρα αυτές τις μέρες... Κάτι με το file transfer δε μου κάθετε όμως.. θέλει κάποιες ειδικές ρυθμίσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλα την έκδοση από το synaptic και όντος είναι ανανεωμένη με σωστή εμφάνιση των ελληνικών.Το μόνο ότι την πρώτη φορά που την άνοιξα μου έβγαλε ένα μύνημα ότι πρέπει να κατεβάσει και να εγκαταστήσει το tlc.Τελικά με τα πολλά έδωσα σε κονσόλα

sudo amsn

και μπόρεσε να κατεβάσει τα πακέτα και να τα εγκαταστήσει μονο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλα την έκδοση από το synaptic και όντος είναι ανανεωμένη με σωστή εμφάνιση των ελληνικών.Το μόνο ότι την πρώτη φορά που την άνοιξα μου έβγαλε ένα μύνημα ότι πρέπει να κατεβάσει και να εγκαταστήσει το tlc.Τελικά με τα πολλά έδωσα σε κονσόλα

sudo amsn

και μπόρεσε να κατεβάσει τα πακέτα και να τα εγκαταστήσει μονο του.

 

moral lesson: console ftw !! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά δεν τέλειωσα έχει γίνει κάτι παράδοξο αν τρέχω το amsn με root δικαιώματα τότε τρέχει κανονικά.Αν το τρέχω σαν απλός χρήστης μου ζητάει ξανά να εγκαταστήσω τα παραπάνω πακέτα.Δεν έχω και χρόνο να ψάξω να δω τι γίνετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...