Προς το περιεχόμενο

Vista Ultimate 64Bit + 4GB Ram....ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ...


Christof

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα & Χρόνια Πολλά σε όλους!!

 

Για άλλη μια φορά η αγαπημένη μου Microsoft με έκανε να καταλήξω πως...Linux και ξερό ψωμί....η αιτία???

 

Πρόσφατα αναβάθμισα το PC μου (P4/640 3.2MHz, 2GB Ram, OS: Vista Ultimate 64Bit) προσθέτοντας άλλα δύο επιπλέων Dimms του 1 Giga το καθένα, στο σύνολο δηλαδή έχω πλέων 4 Gb RAM.

 

Το πρόβλημα μου είναι πως αντί τα 64Bit Vista της Microsoft να "δουν" και τα 4Gb Ram "βλέπουν" μόνο τα 3.2Gb....

 

Έχω κάνει firmware update στην τελευταία έκδοση του BIOS αλλά έχω δοκιμάσει και το patch KB929777 που υπό συνθήκες λύνει το πρόβλημα....

 

Καμιά ιδέα???

 

Σε p4 έβαλες vista 64bit ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως τα συγκεκριμένα Vista βλέπουν κανονικά 4GB μνήμης.....κάτι άλλο συμβαίνει σε σένα....

 

Σε C2D E6550,με 4GB πάντως τα βλέπει κανονικά ασχέτως αν δεν το έχω δει ποτέ να χρησιμοποιεί πάνω απο 3???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ότι βλέπω ο φίλος μας έχει αυτόν τον επεξεργαστή.

http://processorfinder.intel.com/details.aspx?sSpec=SL7Z8

ο οποίος είναι 64bit αλλά λέει

2 Intel® EM64T requires a computer system with a processor, chipset, BIOS, operating system, device drivers and applications enabled for Intel EM64T.

Έχεις βάλεις τα πάντα από drivers για chipset για 64bit ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Motherboard Name: FUJITSU SIEMENS D2156-A1 (http://vilpublic.fujitsu-siemens.com/vil/pc/vil/datenblaetter/mainboards/ds_d2156-a1.pdf)

 

Η μητρική είναι μέρως του workstation της FUJITSU SIEMENS με τον κωδικό Celcius W340 η οποία αναγνωρίζει 4Gb όπως μπορείς να δεις στο παραπάνω Link.

 

Περισσότερα σχετικά με το hardware:

 

CPU Type Intel Pentium 4 640, 3200 MHz (16 x 200)

Motherboard Name FUJITSU SIEMENS D2156-A1

Motherboard Chipset Intel Lakeport-G i945G

System Memory 3324 MB (DDR2-533 DDR2 SDRAM) ------------------->>>>>!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

DIMM1: Hyundai HYMP512U64P8-C4 1 GB DDR2-533 DDR2 SDRAM

DIMM2: Kingston 9905399-003.A00LF 1 GB DDR2-533 DDR2 SDRAM

DIMM3: Kingston 1 GB DDR2-533 DDR2 SDRAM

DIMM4: Kingston 9905399-003.A00LF 1 GB DDR2-533 DDR2 SDRAM

 

.

 

Μπορεί τo σύστημα να βλέπει τα dimm αλλά την max μνήμη που βλέπει είναι 3324 mb και όχι 4000mb.... όπως φαίνεται παραπάνω...

Βασικά θα σου συνιστούσα να αποφεύγεις να βάζεις χ4 διαφορετικούς τύπους dimm h ακόμα και μάρκες dimm στο ίδιο σύστημα..

Κοίτα ξανά προσεκτηκά εκεί που σου λέει .. SYSTEM MEMORY..

Mε λίγα λόγια δεν ειναι στην περίπτωσή σου θέμα λειτουργικού αλλά board.

 

 

sorry man αλλά τώρα πρόσεξα και το άλλο .... Η vga είναι on board... πόση απο την system memory έχεις ρυθμησει στο bios na τρώει η vga?

Όπως και να χει 4g ram δε θα δεις τον ποπό σου να βαράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...