Προς το περιεχόμενο

Μνήμη για iMac 24''


triggerman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

epitelous to e-shop efere ddr2 module ton 2gb.tha ithela na rotiso an ksereis kaneis an einai simvati me to kainourio imac to 24ari me ton extreme ton epeksergasti?to link : http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554739

sto search pou ekana gia simvati me mnimi me to sigkekrimeno mixanima sto site tis kingston den mou emfanise to sigkekrimeno montelo.exei simasia auto?yparxei periptosi na min tin anagnorisei to imac i apla einai taktiki tis kingston na proothei sigkekrimena montela mnimis?an den kano lathos to akrives montelo tin mnimis(sto e-shop) einai to eksis: KVR667D2S5/2G

 

 

euxaristo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε στην ίδια φάση είμαι κι εγώ και ετοιμαζόμουν να πάρω απο το play.com 2 ζευγάρια των 2gb που φαίνονται ακριβώς τα ίδια με αυτά που δείχνεις.

http://www.play.com/PC/PCs/4-/3497002/-/Product.html?searchstring=2gb+kingston+imac&searchsource=0&cur=258

Στη σελίδα του λέει οτι κάνουν ειδικά για imac/macbook

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει και το Πλαίσιο τέτοιες μνήμες (της Transcend) και μάλιστα αρκετά φτηνά.. νομίζω κάπου στα 50ε το στικάκι 2GB. Φυσικά κάνουν για iMac μιας και είναι DDR2 667Mhz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν οι 2 περιπτώσεις που υπαρχουν είναι για Kingston

1)KVR667D2S5/2G υπάρχουν σε πολλά μαγαζιά στην Ελλάδα έχουν τα χαρακτηριστικά αλλά δεν έχω βρει κάνεναν ακόμη που να μου έχει πει οτι παίζουν στανταρ.Είναι και φτηνές γύρω στα 35-45 ευρώ τις βρίσκεις.

2)KTA-MB667/2G επίσημα είναι για mac απο την Kingston αλλά δεν τις έχω βρεί πουθενά Ελλάδα εκτός απο shop21 που ζητάει κάτι 400-700 ευρώ.

Στο play.com τις έχει πολύ φθηνά 87 ευρώ τα 2 ζεύγη αλλά δεν στέλνει πια Ελλάδα τίποτα εκτός απο βιβλία CD/DVD.

To φτηνότερο deal που βρήκα ήταν στο PCupgrader.co.uk με τα ταχυδρομικά έρχονται γύρω στα 101-103 ευρώ τα 2 ζεύγη.

Σε όλες τα άλλα e-shop που εχω ψάξει σε Γερμανία - Αγγλία την τρώς στα ταχυδρομικά και βγαίνει γύρω στα 140-150 ευρώ.

Αν κάποιος έχει τεστάρει την πρώτη μνήμη και παίζει ας μας το πει να ορμήξουμε αλλιώς μάλλον θα παραγγείλουμε απο έξω.

Δεν νομίζω οτι είναι τυχαίο οτι δεν βρίσκεις τη 2η μνήμη πουθενά στην Ελλάδα και όπου υπάρχει κάνει όσο και η αναβαθμιση απο την ίδια την Apple(rainbow).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδεια μια ερωτιση ψιλο ασχετη και σχετικη μεν εγω εχω το macbook το οποιο εχει 2 slot και στο manual λεει πως η επεκταση παει μεχρη τα 2 giga δλδ αν βαλεις 2χ1024

αν βαλεις 2χ2048 θα υπαρξει προβλημα?το χει κανει κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδεια μια ερωτιση ψιλο ασχετη και σχετικη μεν εγω εχω το macbook το οποιο εχει 2 slot και στο manual λεει πως η επεκταση παει μεχρη τα 2 giga δλδ αν βαλεις 2χ1024

αν βαλεις 2χ2048 θα υπαρξει προβλημα?το χει κανει κανεις?

 

 

Τα προηγουμενης γενιας macbook αναγνωριζουν μεχρι 2GB.

Αρα δεν εχει νοημα να βαλεις 2χ2048 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vasika prokeitai gia imac k oxi gia macbook. Opos k na exei ta macbook pro me C2D ypostirizoun mexri 4gb. Gia imac exoun kanei 3 filoi anavathmisi edo se 4gb k den eixan prob. Tis mnimes tis agorasan apo OcUK pou stelnei k ellada. Genika pantos oloi lene oti pleon arkei na einai ddr2-667 i mnimi k 99% tha paiksei xoris prob eite se imac eite se macbook pro. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vasika prokeitai gia imac k oxi gia macbook. Opos k na exei ta macbook pro me C2D ypostirizoun mexri 4gb. Gia imac exoun kanei 3 filoi anavathmisi edo se 4gb k den eixan prob. Tis mnimes tis agorasan apo OcUK pou stelnei k ellada. Genika pantos oloi lene oti pleon arkei na einai ddr2-667 i mnimi k 99% tha paiksei xoris prob eite se imac eite se macbook pro. ;)

 

Πραγματι αν ειναι ddr2 sodimm στα 667MHz cl5 κατα 99% θα παιξει.

 

Σημειωτεον οτι μερικα macbook pro με c2d (αλλα οχι santa rosa cpus,δηλαδη οχι τα τελευταια c2d,αλλα τα πρωτα c2d) δεχοντουσαν μεχρι 3GB Ram και οχι μεχρι 4GB Ram οπως τα τωρινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...