Προς το περιεχόμενο

Αναβαθμιση ως 600Ε


jim_p

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους και χρονια πολλα.

 

Προκειται να αναβαθμισω το pc μου μεσα στον επομενο μηνα, μπορει και δεκαπενθημερο. Μετα απο αρκετο ψαξιμο και αρκετες διαμαχες με φιλους για τους γνωστους λογους (amd vs intel, nvidia vs ati, κλπ) κατεληξα στο παρακατω συνολο:

 

ZALMAN ZM600-HP 600W

INTEL CORE 2 DUO E4500 2.20 GHZ LGA775 - 800 FSB - BOX

CORSAIR TWINX DDR2 6400 CL5 2GB (2X1GB) DUAL CHANNEL KIT

WESTERN DIGITAL WD3200YS 320GB SATA2

GIGABYTE P35-DS3L

GIGABYTE RADEON HD3850 GV-RX385256H-B 256MB PCI-E RETAIL

 

Και καπου εδω ζηταω και τη δικη σας γνωμη.

 

Μερικα πραγματα που πρεπει να ληφθουν υποψιν:

 

1) Δεν με νοιαζουν τα παιχνιδια τοσο πολυ. Επελεξα μια μητρικη που δεν εχει καν sli η crossfire. Δεν με χαλαει αν το παιχνιδι που παιζω δεν εχει την αναλυση και τη λεπτομερια στο τερμα, εφοσον ειναι ικανοποιιτικα τα framerates.Οσο για την υποστιριξη direct X 10.1... με νοιαζει οσο και για τα vista, καθολου δηλαδη.

Το PRO8 και το τελευταιο Call of duty πιστευω να τα σηκωνει οπως ειναι.

 

2) Το pc το θελω κυριως για photoshop και virtualization. Ισως και για premiere αν τυχει.

 

3) Θα το κανω σιγουρα dual boot, ισως και triple (ΧΩΡΙΣ vista παντα).

 

Και κατι ακομα που θελω να ρωτησω γιατι δεν εχω ιδεα περι αυτου:

Παρατηρησα οταν εκανα φορματ σε ενα laptop με sata σκληρο οτι τα xp δεν ζητησαν drivers για το sata! Αυτο γινεται και με μια σημερινη μητρικη για desktop; Γιατι μαλλον θεμα μητρικης ειναι. Με καιει αυτο το προβλημα γιατι αν ειναι να βαζω παλι drivers απο floppy, την πατησα! Εχω πεταξει το floppy απο το 2003!

Δυο φιλους που ρωτησα μου ειπανε οτι drivers χρειάστηκαν μονο για να κανουν raid τη συστοιχια. Εντελως συμπτωματικα και οι 2 εχουν asus μητρικη, ο ενας με intel και ο αλλος με amd.

 

Ευχαριστω προκαταβολικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..τα xp δεν ζητησαν drivers για το sata! Αυτο γινεται και με μια σημερινη μητρικη για desktop; Γιατι μαλλον θεμα μητρικης ειναι. Με καιει αυτο το προβλημα γιατι αν ειναι να βαζω παλι drivers απο floppy, την πατησα! Εχω πεταξει το floppy απο το 2003!

Δυο φιλους που ρωτησα μου ειπανε οτι drivers χρειάστηκαν μονο για να κανουν raid τη συστοιχια. Εντελως συμπτωματικα και οι 2 εχουν asus μητρικη, ο ενας με intel και ο αλλος με amd.

 

Ουτε και σε μένα ζήτησαν drivers για sata τα ΧΡ οταν εστησα το μηχάνημά μου , και αναρωτιώμουνα γιατί.Τώρα μου απάντησες.

Εχω Αsus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε και σε μένα ζήτησαν drivers για sata τα ΧΡ οταν εστησα το μηχάνημά μου , και αναρωτιώμουνα γιατί.Τώρα μου απάντησες.

Εχω Αsus.

 

Ελπιζω να μου κανεις πλακα :(

Δεν ειμαι να ψαχνω για floppy τωρα. Για καλο και για κακο θα στειλω στην gigabyte ενα email και ελπιζω να μου απαντησουν συντομα. Αλλιως παω σε asus αναγκαστικα.

 

Ευχαριστω για τη βοηθεια σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξα στο site της gigabyte για drivers για τη μητρικη.

Εχει "μονο" audio, chipset και lan. Σκεφτηκα οτι με τον ορο chipset μπορει να εννοει το sata και καλου κακου τους κατεβασα.

Εδω και λιγη ωρα που το ψαχνω δεν εχω δει να λεει καπου sata.

 

Οσο για την 2600, νομιζω οτι μια νεοτερης γενιας καρτα θα ταιριαζε καλυτερα μιας και θα αργησω να αναβαθμισω. Την ιδια σκεψη εκανα βασικα και με μια 2900GT.

Το μονο που με απασχολει πλεον ειναι πως θα την κανω να δουλεψει στο linux, επειδι το linux "αρεσκεται" στις nvidia.

 

--Edit: Δυστυχως βρηκα το επιμαχο σημειο. Μεσα στο readme λεει τα παρακατω

 

>The Intel(R) Chipset Device Software installs Windows* 
INF files to the target system. These files outline to 
the operating system how to configure the Intel(R) chipset 
components in order to ensure that the following features 
function properly:
           - Core PCI and ISAPNP Services
           - PCIe Support
           - IDE/ATA33/ATA66/ATA100 Storage Support
           - SATA Storage Support
           - USB Support
           - Identification of Intel(R) Chipset Components in 
             the Device Manager

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε και σε μένα ζήτησαν drivers για sata τα ΧΡ οταν εστησα το μηχάνημά μου , και αναρωτιώμουνα γιατί.Τώρα μου απάντησες.

Εχω Αsus.

 

δεν φταίει οτι έχεις asus απλά έχεις καινούργια κόπια των xp , στις παλαιότερες ήθελε δισκέτα που δεν τους είχαν μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπιζω να μου κανεις πλακα :(

Δεν ειμαι να ψαχνω για floppy τωρα. Για καλο και για κακο θα στειλω στην gigabyte ενα email και ελπιζω να μου απαντησουν συντομα.

 

Οχι, δεν κάνω πλάκα.Asus P5B-E Plus.Kαι εβαλα floppy στο σύστημα, μόνο και μόνο για τους sata drivers.Τελικά δεν χρειάστηκε.Πιθανώς να είναι αυτό που λέει ο NikMet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους και καλη χρονια.

 

Εστειλα το email στην gigabyte αλλα ακομα ουτε φωνη ουτε ακροαση.

Γιορτινες μερες ειναι, θα περιμενω λιγω ακομα.

 

Θελω να ρωτησω ομως κατι αλλο σχετικα με τιν Ati.

Επειδη 320GB ειναι πολλα για να πανε χαμενα απο ενα και μονο λειτουργικο, θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει κατι ΠΑΡΑΠΑΝΩ που πρεπει να κανω ωστε να δουλευει και στο linux.

Απο οσα εχω διαβασει σε διαφορα forums το linux ειναι λιγο μυστηριο με τις ati. Μαλιστα καποιος μου προτεινε να παρω nvidia μιας και θα βαλω linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με την Ati και το linux, θα συμφωνήσω ότι πιθανότατα θα αντιμετωπίσεις προβλήματα. Όχι άλυτα, ως ένα βαθμό, αλλά υπαρκτά (ειδικά αν θες και compiz και να παίζεις κανά 3D game για πλάκα :P).

Ήταν ένας απ' τους λόγους που άλλαξα την Ati και πήγα σε nVidia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εστειλα το email στην gigabyte αλλα ακομα ουτε φωνη ουτε ακροαση.

Γιορτινες μερες ειναι, θα περιμενω λιγω ακομα.

 

Μπα μην περιμένεις δεν θα σου απαντήσουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...