Προς το περιεχόμενο

δεν ανοίγουν τα windows...


charmed

Προτεινόμενες αναρτήσεις

όπως είπα και στο θέμα, δεν ανοίγουν τα windows. ενώ ήταν ανοιχτός ο υπολογιστής, ξαφνικά έκανε μόνος του επανεκκίνηση και από τότε δεν ανοίγει. κολλάει σε δύο σημεία. ή όταν φορτώνει τα windows ή μετά την φόρτωση, όταν βγαίνει ένα μπλέ φόντο. (έχω xp). υπάρχει επίσης και η περίπτωση να φορτώσει και μετά να κάνει πάλι μόνος του επανεκκίνηση, προσπάθησα και με ασφαλής λειτουργία να τον ανοίξω αλλά πάλι τα ίδια. τι έπαθε???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1002 πράγματα μπορεί να έχουν συμβεί. Δοκίμασε να boot-άρεις με ένα Ubuntu Live CD. Αν δουλεύει κανονικά, τότε κάνεις format και ξαναπερνάς XP. Διαφορετικά έχεις hardware πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το φανταστηκα οτι μπορεί να είναι 1002 πράγματα όποτε μετά σκέφτηκα το φορματ. δεν θέλω όμως να χάσω τα αρχεία μου. δεν έφτιαχνα backup γιατί λόγω της adsl είχα κάθε μέρα νέο υλικό, οπότε θα έπρεπε κάθε μέρα να κάνω backup. μπορώ κάπως, να μην χάσω τα αρχεία μου?

 

to Ubuntu Live CD, τι ακριβώς κάνει? πωςθα το εγκαταστήσω αφού δεν ανοίγει ο υπολογιστής?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε χρειάζεται να το εγκαταστήσεις. Είναι ένα λειτουργικό, που τρέχει από το CD και μόνο. Αν δουλέψει, σημαίνει ότι το hardware σου είναι μια χαρά και απλά τα έχει παίξει η εγκατάσταση των XP. Αν δε δουλέψει ούτε αυτό, σημαίνει ότι έχεις hardware πρόβλημα, οπότε πρέπει να μπούμε σε άλλες διαδικασίες για να δούμε τι φταίει.

 

Μέσα από το Ubuntu, έχεις πρόσβαση και στα αρχεία σου, οπότε μπορεί να τα αντιγράψεις σε έναν εξωτερικό δίσκο ή flash κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το LiveCD είναι μια μορφή του Linux η οποία δεν χρειάζεται εγκατάσταση αλλά φορτώνει από ένα CD. Προϋπόθεση βέβαια είναι η μητρική σου να ελέγχει στο boot και το cd-rom.

 

Αν επομένως ο υπολογιστής σου δουλέψει με το liveCD και φορτώσει το Linux: 1)Αφενός δεν έχεις προβλημα hardware (Ok - μπορεί να έχει πρόβλημα ο δίσκος που βρίσκονται τα windows) 2)αφετέρου αποκτάς πρόσβαση στα αρχεία σου, τα αντιγράφεις και στη χειρότερη περίπτωση προχωράς σε format.

 

ISO από LiveCD μπορείς να κατεβάσεις δωρεάν πχ από εδώ ftp://ftp.knoppix.nl/pub/os/Linux/distr/knoppix/KNOPPIX_V5.1.1CD-2007-01-04-EN.iso (για Knoppix - μια από τις εκδόσεις) να το κάψεις σε ένα δισκάκι και να κάνεις εκκίνηση του υπολογιστή σου από το δισκάκι αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το προγραμματάκι το κατέβασα το έγραψα με το nero ως δίσκος εκκίνησης σε cd αλλά δεν το διαβάζει ο υπολογιστής. έκανα απλή εγγραφή του αρχείου σε cd αλλά πάλι δεν το διαβάζει. έβαλα το αυθεντικό cd των xp και πήγα να κάνω επιδιόρθωση στην εγκατάσταση. μου ζητάει κωδικό. επειδή ποτέ δεν είχα βάλει το αφήνω κενό. μετά μπορώ να δώσω εντολές σαν το MS-DOS. τι εντολή να βάλω για να κάνει επιδιόρθωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

disqualified: τον αφήσει μέρες κλειστό αλλά πάλι δεν ανοίγει.

drikoudis: πήγα να κάνω repair αλλα δεν ήξερα ποια εντολή να δώσω.θα δοκιμάσω αυτές που είπε ο ktiniatros

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου ακου τι θα κανεις.Θα μπεις με το σιντακι των windows στην repair console και θα δωσεις την εντολη chkdsk c:/ οπου c: θα βαλεις το γραμμα του partition που εχεις εγκατεστημενα τα windows.stadar θα λυθει το προβλημα σου.;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάτησα chkdsk p/ και έκανε τον έλεγχο.μου είπε οτι υπάρχουν κάποια σφάλματα. ποια είναι αυτά? το ότι κάτι υπήρχε το είχα καταλάβει. πάτησα fixmbr κ έκανε μία μικρή διαδικασία. μετά πάτησα fixboot κ έφτιαξε ένα ftns, ή κάτι τέτοιο. πήγα να τον ανοίξω κ κόλλησε πάλι μετά την φόρτωση των windows, στην μπλέ οθόνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...