Προς το περιεχόμενο

Τέλος εποχής για το Netscape Navigator


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ πάντως θυμάμαι ότι o Navigator ήταν με διαφορά ο καλύτερος browser της εποχής του και έσπαγα πλάκα με τις εκδόσεις του Internet Explorer τη πρώτη και τη δεύτερη. Από τη τρίτη έκδοση και μετά σταμάτησα τη πλάκα μέχρι που συνάντησα τον Firefox και τον Opera και την ξανάρχισα :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίμα για την "κηδεία" αλλά όταν μένεις πίσω σε έναν χώρο που εξελίσεται με ραγδαίους ρυθμούς αυτή είναι η αναμενόμενη κατάληξη.

Btw έχω την εντύπωση πως αρχικά δεν ήταν free ο συγκεκριμένος browser αλλά λόγω των πιέσεων από IE, έγινε δωρεάν αργότερα.

Όντως ξυπνά παλιές αναμνήσεις η είδηση.

 

[...]

Netscape και altavista, α ρε εποχές.

Infoseek, lykos κανείς; :)

 

Θυμάμαι τις πρώτες βδοαμάδες στη σχολή (1997) που η λέξη "μηχανή αναζήτησης" ήταν άγνωστος σε μένα όρος και για να βρω/μπω σε κάποιο site έπρεπε να θυμάμαι το url απ' έξω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα θυμάστε φαντάζομαι την τραγελαφική ιστορία των πρώτων IE. Η MS θεωρούσε ότι το Internet (και ειδικά το WWW) είναι μόδα και θα περάσει, τα είχε γράψει κανονικά στα παλαιότερα των υποδημάτων της, έβγαλε τα Win95 χωρίς web browser και ξαφνικά... συνήλθε!

 

Αγόρασε άρον άρον τον κώδικα της Mosaic, έβγαλε τον IE 1.0 με το Win95 Plus "expansion" και παράλληλα λάνσαρε και το MSN ως αντικαταστάτη του... Internet.

 

Και προσπαθούσαν επί χρόνια να διορθώσουν τα τραγικά bug των IE (με αποκορύφωμα το σουρωτήρι που ονομάζεται ActiveX).

 

Επειδή δε οι παλαιότεροι από εμάς πρωτογνωρίσαμε το Internet μέσα από εργαστήρια σχολών, τα ακαδημαϊκά λειτουργικά της εποχής (Solaris κλπ) ευνοούσαν την ενασχόλιση με το Netscape αντί του αχαρακτήριστου IE. Για όλους αυτούς (εμάς) ο Navigator δεν είναι απλώς ένας φυλλομετρητής αλλά κομμάτι από τα νιάτα τους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίμα για την "κηδεία" αλλά όταν μένεις πίσω σε έναν χώρο που εξελίσεται με ραγδαίους ρυθμούς αυτή είναι η αναμενόμενη κατάληξη.

Btw έχω την εντύπωση πως αρχικά δεν ήταν free ο συγκεκριμένος browser αλλά λόγω των πιέσεων από IE, έγινε δωρεάν αργότερα.

Όντως ξυπνά παλιές αναμνήσεις η είδηση.

 

 

Infoseek, lykos κανείς; :)

 

 

Και Infoseek και Lycos και Excite και HotBot και WebCrawler και αργότερα τα directories του Yahoo. Εκείνα τα χρόνια δεν υπήρχε το "απόλυτο" ψαχτήρι, οπότε ανά πάσα στιγμή είχες εύκαιρα 4-5 search engines και έψαχνες ταυτόχρονα σε όλα μαζί, να δεις ποιό θα σου βγάλει τις λιγότερες (ή τις περισσότερες!) τσόντες...

 

Κάποια στιγμή νομίζω ότι το Altavista ξεχώρισε λίγο (και για μικρό χρονικό διάστημα), αλλά μετά τους έφαγε το Yahoo.

 

O Navigator ήταν εξ' αρχής free για μη-εμπορική χρήση (άλλωστε οι περισσότερες άδειες ήταν ακόμα για ακαδημαϊκούς σκοπούς) αλλά η Netscape χρέωνε αρκετά για τον web server της (άδεια χρήσης και υποστήριξη). Τότε βλέπετε δεν υπήρχε ακόμα o Apache.

 

Όταν πλέον ο Explorer πήρε τα πάνω του (κυρίως γιατί τα WinPC κυριάρχησαν ολοκληρωτικά στην αγορά των desktop υπολογιστών) η Netscape δεν μπορούσε να αντιστρέψει την κατάσταση, ακόμα και κατά τη διάρκεια των δίκης της MS για μονοπωλιακές πρακτικές.

 

Οπότε το '97 αποφάσισε να βγάλει τον κώδικα του Communicator στο Δίκτυο και να κάνει το project ολοκληρωτικά open source (περιμένοντας τα βγάλει τα λεφτά από τους web servers), αλλά ακόμα και τότε έκανε μισοδουλειές. Δεν μπορούσε να δημοσιεύσει τον πηγαίο κώδικα της Java (ως proprietary code), ούτε και τους αλγόριθμους κρυπτογράφησης (λόγω των αμερικάνικων νόμων). Και νομίζω είχαν και κάποιο πρόβλημα με την άδεια για τον κώδικα του ενσωματωμένου news client Collabra. Με τα πολλά, όλες αυτές οι ελλείψεις συμπληρώθηκαν από διάφορους hackers αλλά η εταιρία δεν υιοθετούσε γρήγορα τα patches, έκανε μεγάλα ανοίγματα και τελικά για να επιβιώσει εξαγοράστηκε από την AOL το '98 (γύρω στα $4 δις αν θυμάμαι καλά).

 

Άντεξε 3-4 χρόνια ακόμα και τελικά... τέρμα λος δίφραγκος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ζήτημα να το έχω αγγίξει 1 φορά, και εκείνη με απογοήτευσε πλήρως. Φυσικά κρυβει σοβαρό ιστορικό πίσω του και αποτελούσε τον σημερινό Firefox, ελπίζω ο Firefox να μην φτάσει σε τέτοια κατάντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λετε ρε παιδια? Καταντια ο Netscape? Υπεβαλετε πιστευω.

 

Θυμαμαι ακομα εκεινη τη μερα, πριν 5 χρονια, που μου ηρθε το πρωτο μου pc με τα Windows 98... Και ο πωλητης, οντας μαμακας, μου κλειδωσε τον Internet Explorer για αγνωστο λογο...

Ευτυχως ομως, το cd του modem ειχε τον Netscape! :D

Πολυ καλος browser, τοτε τουλαχιστον που τον χρησιμοποιουσα για τουλαχιστον ενα χρονο!

 

R.I.P. Netscape...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον ειχα χρησιμοποιησει περιστασιακα,καπου στα μεσα της δεκαετιας του 90.Πλεον περναει στο χρονοντουλαπο της ιστοριας του ιντερνετ και οι καινουργιες γενιες δεν θα ξανακουσουνε ποτε πια αυτο το ονομα ή αν το ακουσουνε θα ειναι μεσα απο καμια ρετρο ιστορια για την εξελιξη του νετ.Γερναμε σιγα σιγα ψηφιακα οι τριανταρηδες ή μου φαινεται?:fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουν πρωτοετής όταν σ' ένα μικρό δωμάτιο στο μεταβατικό κτήριο στο πανεπιστήμιο Ιωαννίνων μπήκα για πρώτη φορά στο ίντερνετ κάνοντας κλικ στον Netscape! Farewell....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουν πρωτοετής όταν σ' ένα μικρό δωμάτιο στο μεταβατικό κτήριο στο πανεπιστήμιο Ιωαννίνων μπήκα για πρώτη φορά στο ίντερνετ κάνοντας κλικ στον Netscape! Farewell....

 

Κάπου στα δεξιά με τα Solaris ή αργότερα σ' αυτό ευθεία με κάτι Silicon Graphics;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλάκα έχουμε... Οι παλιότεροι τον εξυμνούμε και οι νεότεροι τον αφορίζουμε...

 

Πολλή πλάκα...

 

- Το μόνο που μου άρεσε ήταν το σχόλιο με το φάρο... Δεν ξεχνιέται ο φάρος... -

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι όσοι τον.... αφορίζουν απλά δεν το πρόλαβαν στα φόρτε του. Τον δοκίμασαν όταν ο ΙΕ είχε πάρει τα πάνω του, οπότε λογικό να μην τον θεωρούν κάτι ιδιαίτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...