Προς το περιεχόμενο

Τέλος εποχής για το Netscape Navigator


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είναι αυτό που είπε πιο πάνω ο αναμένος, άλλες εποχές για όσους τις έζησαν. Συν, τι έμεινε από εκείνον τον καιρό: Tα Windows 95; Τα Windows 98; Το παλιό fifa '96 που συνόδευε κάθε συστηματάκι; The end of an era.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν "εξυμνούμε" τον Navigator ή απλά νοσταλγούμε τα πρώτα μας βήματα στο internet (και το πώς ήταν κάποτε) με αφορμή τον Netscape :)

 

iagree_sign.gif

 

Πολύ σωστό. Δεν νομίζω να είπε κανένας από τους... ψηφιακά γερασμένους τριαντάρηδες (που είπε κι ο φίλος πιο πάνω) ότι ο Netscape ήταν τεχνολογικό θαύμα ή ότι ήταν απόλαυση να τον χρησιμοποιείς. Άλλωστε το bandwidth της εποχής δεν επέτρεπε πολλά πολλά. Όμως μας έμπασε στο Internet και γι' αυτό πάντα θα τον τιμούμε.

 

Προσωπικά έχω σταματήσει να τον χρησιμοποιώ από εδώ και μια 7ετία τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:rolleyes:

Τον ειχα χρησιμοποιησει περιστασιακα,καπου στα μεσα της δεκαετιας του 90.Πλεον περναει στο χρονοντουλαπο της ιστοριας του ιντερνετ και οι καινουργιες γενιες δεν θα ξανακουσουνε ποτε πια αυτο το ονομα ή αν το ακουσουνε θα ειναι μεσα απο καμια ρετρο ιστορια για την εξελιξη του νετ.Γερναμε σιγα σιγα ψηφιακα οι τριανταρηδες ή μου φαινεται?:fear:

 

 

Πεστα Χρυσόστομε ! δεν κλαίμε για το Netscape Navigator …κλαίμε για τα νιάτα μας…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:rolleyes:

 

 

Πεστα Χρυσόστομε ! δεν κλαίμε για το Netscape Navigator …κλαίμε για τα νιάτα μας…

 

Σωστοοοοος! Δεν γερασαμε κιολας αλλα απ' οτι βλεπω μια νοσταλγια την βγαζουμε οι 30+ ! Και εγω με τον Netscape πρωτομπηκα στο internet, στην σχολη μου οποτε μου θυμιζει αρκετα.

RIP Netscape.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αχαχαχ θυμάμαι που είχα αγοράσει το πρώτο μου μοντεμ 56k κανα 50 χιλιάδες δραχμές τότε πριν από κανα 10 χρόνια κ προσπαθούσα να μπω internet μέσω netscape διαβάζοντας οδηγίες του manual, ερε εποχές με dialup :)

 

τι να πεις, rest in peace :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επος μιάς αγνής εποχής.

Πρωτοχρησιμοποιούσα Netscape σε Win 3.1 το 1995. Ο ΗΥ ήταν ένας 486/66*, 4ΜΒ μνήμη και 130ΜΒ δίσκος. Εκεί τότε το γύρισα σε Linux, RedHat 2.1, αφου αγόρασα μεγαλύτερο δίσκο.

Θυμάμαι κάθε φορά που τον άνοιγα, πήγαινα να φτιάξω καφέ μιας και έπερνε 10λεπτο για να φορτώσει.

 

*Για να θυμούνται οι παλίοι. Είχα από εκείνες τις μητρικές με 2 socket. Το ένα είχε κολημένο τον 386 και το άλλο είχε θύρα για μαθηματικό συνεπεξεργαστή ή 486!!!!

 

Αμήν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστοοοοος! Δεν γερασαμε κιολας αλλα απ' οτι βλεπω μια νοσταλγια την βγαζουμε οι 30+ ! Και εγω με τον Netscape πρωτομπηκα στο internet, στην σχολη μου οποτε μου θυμιζει αρκετα.

RIP Netscape.

 

 

Εκείνες οι εποχές δεν ήταν καλύτερες … εμείς ήμασταν καλύτεροι (και νεότεροι) .

 

Το ποτάμι όμως δεν γυρίζει πίσω …

 

Τώρα… Τόπο στα νιάτα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 σχολια.

 

1)Το μονοπωλιο πουθενα και κανεναν δεν βοηθησε.

 

2)Αν κρινω το ποσα τσιμανια μου φερνουν καθε μερα τον υπολογιστη τους για να τον καθαρισω απο ενα σωρο σκουπιδια, μπορω να βγαλω ενα συμπερασμα γιατι ο navigator δεν προχωρησε, ουτε φυσικα και ο opera. Παρα ειναι προχωρημενοι και πολυπλοκοι browsers για την μαζα. Το απλο GUI ειναι η καλυτερη επιλογη για τις μαζες και τι πιο απλο απο τον IE7 και τον FF? Επισεις κυριως ο ΙΕ σου ερχεται και σερβιρισμενος. Μπλε e = internet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, δεν νομίζω ότι ο Opera είναι πιο προχωρημένος ή πολύπλοκος από τον Firefox. Τους χρησιμοποιώ και τους δύο αρκετό καιρό τώρα και βρίσκω τον Opera πιο εύχρηστο (άλλο αν με τα Vista άρχισε να κρασάρει συνέχεια και ελάττωσα τη χρήση του).

 

Γενικά όμως είναι πολύ σωστή η γνώμη ότι ο πιο εύχρηστος browser έχει και περισσότερες πιθανότητες να πιάσει. Ή μάλλον να πάρει ένα μεγάλο μερίδιο της αγοράς, μέχρι να να τον ξεπεράσει κάποιος άλλος browser που θα είναι ΚΑΙ εύχρηστος αλλά ΚΑΙ αποτελεσματικός.

 

Το μονοπώλιο πάντα είναι κακό πράγμα και πρέπει να υπάρχουν πολλές επιλογές. Οι οποιες όμως θα ακολουθούν κάποια πρότυπα/πρωτόκολλα. Ο εφιάλτης του Tim Berners-Lee πάντα ήταν ότι η κάθε εταιρία θα έκανε τα δικά της (για να προωθήσει τον browser της) και τα πρότυπα του WWW θα πήγαιναν περίπατο. Και εν πολλοίς αυτό και έγινε τη δεκαετία του '90. Όταν ο ΙΕ έγινε μονοπώλιο τα πράγματα σταθεροποιήθηκαν λίγο.

 

Και τώρα ήρθε ο Firefox (με την μεγάλη παράδοση που κουβαλάει πίσω του) να πάρει τα ηνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...