Προς το περιεχόμενο

Εξαφάνιση σκληρού δίσκου


pante

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά γειά σας.Έχω ένα laptop Acer Aspire 7520 το οποίο διαθέτει serial ATA dual disk συνολικής χωρητικότητας 320GB.Όταν ο υπολογιστής ήταν στα καλά του, μου εμφάνιζε τρείς μονάδες δίσκων.Δύο που χωρουν 80GB περίπου η μία και μια τρίτη των 160GB.Τον μεγάλο δίσκο των χρησιμοποιούσα για να αποθηκέυω τα δεδομένα.Σε ο,τι αφορά τις άλλες μονάδες , η μία έχει εκατεστημένα τα Windows XP και η άλλη τα Windows vista.Όλα πήγαιναν μια χαρά εδώ κι ένα μήνα και με τα δύο λειτουργικά συστήματα, ώσπου προχθές ο μεγάλος σκληρός δίσκος εξαφανίστηκε.Και δεν εμφανίζεται ούτε στα vista αλλά ούτε και στα XP.Εγώ δεν νομίζω πώς έκανα κάποια ενέργεια που να προκάλεσε αυτό το πρόβλημα.Ο υπολογιστής πάντως δεν χρησιμοποιείται μόνο απο μένα αλλά και απο τον πιτσιρικά αδελφό μου, που έχει ελάχιστες γνώσεις γύρω απο υπολογιστές.Δε μου έχει ξανατύχει ποτέ κάτι παρόμοιο και φοβάμαι μήπως υπάρχει βλάβη στο hardware του υπολογιστή.Έχει συμβεί ποτέ κάτι παρόμοιο σε κανέναν;Θα χαρώ να ακούσω τις γνώμες σας και τις προτάσεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα XP Πήγαινε δεξί κλικ στο εικονίδιο ο υπολογιστής μου>διαχείριση>αποθήκευση>διαχείριση δίσκων και δες τι δείχνει εκεί αν δεν βγάλεις άκρη ποσταρε print screen εδω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα άλλαξαν λίγο, επειδή βρήκα ένα μικρό partition το οποίο δεν γνώριζα οτι υπάρχει και το διαμόρφωσα.Γι αυτό και μου το εμφανίζει τώρα.Σε ο,τι αφορά τον άλλο δίσκο των 160GB, παραμένει χαμένος.

post-40665-129062957798_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά ο δίσκος ξαναεμφανίστηκε χωρίς να καταλάβω πως.Απλά έκανα ένα format στο partition με τα ΧΡ και καθώς περνούσα τους drivers, έπειτα απο μία επανεκκίνηση, ο χαμένος δίσκος ξαναβρέθηκε.Τα περισσότερα απο τα δεδομένα του δεν χάθηκαν.Τα αντέγραψα χρησιμοποιώντας τα Vista σε έναν άλλο δίσκο.Όταν επιχείρησα να ανοίξω το δίσκο με ΧΡ μου ζήτησε να κάνω διαμόρφωση του δίσκου.Ελπίζω μόνο να μη μου ξαναχαθεί.

Τελικά πρόκειται για φυσικό δίσκο.Όπως φαίνεται απο τη διαχείριση υπολογιστή.Μπορώ να πω πως βγήκα και κερδισμένος απο την υπόθεση, αφού ακολουθώντας τις οδηγίες του Black Demis, μπαίνοντας στη διαχείριση δίσκων(την αγνοούσα μέχρι χθες), αξιοποίησα και 9GB τα οποία δεν ήξερα πως υπάρχουν!Ευχαριστώ πολύ τον Black Demis για τη βοήθειά του.

post-40665-129062957801_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να μη μου ξανακάνει κάτι τέτοιο.Μου άνοιξε και το check disk κατά την εκκίνηση και στα Vista και στα XP.Αφού μετέφερα αλλού τα δεδομένα ,κάνω κι ένα format στο συγκεκριμένο δίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα χρησιμοποιείται συχνά ο δίσκος(κατεβάσματα,εγκαταστάσεις,κτλ) καλύτερα να κάνεις τόσο συχνά για να μην βρεθείς μπροστά σε κάποια δυσάρεστη έκπληξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tελικά έγινε αυτό που φοβόμουνα.Ο δίσκος ξαναχάθηκε κι απ' ο,τι φαίνεται πρόκειται για βλάβη στο hardware του υπολογιστή.Ο δίσκος δεν εμφανίζεται πλέον ούτε στο BIOS.Αν και μου εμφανίστηκε, προσπάθησα να του κάνω ένα format, αλλά δε γινόταν με τίποτα.Μία δεν ξεκινούσε καθόλου και μια κόλλαγε στο 2%.Μετά απο πολλές προσπάθειες, ο δίσκος εξαφανίστηκε και δεν μπορεί να τον βρεί ούτε η Νικολούλη!!!Πιστεύω οτι δεν πρόκειται για βλάβη τύπου software.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοιξε το κουτι του computer και βγαλε/βαλε τα καλωδια του δισκου (και στις 2 ακρες τους).

Ισως να εχεις καποιο χαλαρο καλωδιο.

Αν δεν δουλεψει, αλλαξε και το καλωδιο προτου πεταξεις τον δισκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...