Προς το περιεχόμενο

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street


panagos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ ακόμα προσπαθώ να αποφασίσω αν μου άρεσε ή όχι... Ήταν τόσο έντονο και ακραίο το "παιχνίδι" σκοτεινού-κωμικού, γελοίου- τραγικού, λυρικού- κυνικού, ώστε ισορροπούσε διαρκώς οριακά και ο θεατής βαθμιαία "αναισθητοποιείται", με αποτέλεσμα στην κορύφωση και να μην "νιώθει" τον τραγικό λυρισμό των τελευταίων σκηνών, ούτε την "κάθαρση" (όλοι πεθαίνουν εκτός από τους "αθώους") στην οποία αποσκοπούν. Εκτός κι αν συνέβει μόνο σ'εμένα.

 

Είμαι μεγάλη φαν τόσο του Μπάρτον, όσο και του Ντεπ και περιμενα την ταινία πως και πως. Λατρεύω "Ψαλιδοχέρη", "Εφιάλτης των Χριστουγέννων", "Ο Τσάρλι και το Εργοστάσιο της Σοκολάτας" και το μουσικαλ δε με εξέπληξε (το χειρίζεται με μαεστρία ο Μπάρτον). Όμως κάτι η μουσική που θύμιζε άριες, κάτι η -χωρίς φειδώ- χρήση μουσικής και αίματος, δεν με άφησε ούτε να μπω σε μια συγκεκριμένη ατμόσφαιρα πολύ, ούτε και να νιώσω κάτι πολύ... Ίσως βέβαια αυτός ακριβώς να ήταν κι ο στόχος του δημιουργού.

Μια ταινία που αφηγείται θέματα καρδιάς με πολύ εγκεφαλικό τρόπο...

 

Ακόμα προσπαθώ να αποφασίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Την είδα κι εγώ σήμερα την ταινία.Είμαι στην ίδια κατάσταση με την χάπι...δεν μπορώ ακόμη να αποφασίσω αν μου άρεσε ή όχι.Ίσως χρειαστεί να την δω και 2η φορά.Το τέλος πάντως δεν καταλαβαίνω γιατί δεν άρεσε σε αρκετούς.Πιστεύω ήταν το πιο κατάλληλο,έτσι όπως προχώρησε η ταινία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικούς ίσως τους κουράσει το γεγονός ότι είναι musical,αλλά πιστεύω ότι ήταν ωραία...όπως έχω ξαναπεί ίσως ήμουν από πριν το δω ότι θα μου αρέσει λόγω depp και burton...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ειδα ξανα πριν λιγο κ συννειδητοποιησα ποσο θεικη ταινια ειναι again...α ρε Burton,εκτος τον πλανητη των πιθηκων,δεν μπορω να βρω μια ταινια του που να ειναι κατω του ''εξαιρετικη'',προσωπικα μιλωντας...εξακολουθω να το θεωρω την καλυτερη ταινια του μετα το εντ γουντ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δει όλες τις ταινίες του Burton και μπορώ να πω πως το Sweeny Todd είναι χαλαρά η χειρότερη του - χειρότερη και από το remake του Planet of the Apes.

 

Χάλια τραγούδια - πού είναι το θεϊκό soundtrck του Nightmare before Christmass - και άχρωμες ερμηνίες, ακόμα και ο πολύς Rickman παίζει εντελώς αμήχανα...

 

Κρίμα για τον Burton που έχει πάρει για καλά την κατηφόρα...

 

ΥΓ. Το ότι είναι Burton δεν σημαίνει ότι είναι απαραίτητα και καλό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμ, εγώ προσωπικά ήρθα σε οργασμό με την ταινία.

με εξαίρεση το τζοανναααααααα, όλο το σάουντρακ μου άρεσε και γενκά ήταν πολύ καλοφτιαγμένη από ενδυματολογική/σκηνογραφική άποψη.

 

ελβεν κινγκ πού ακριβώς στηρίζεις τα λεγόμενά σου για την κατηφόρα του μπάρτον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελβεν κινγκ πού ακριβώς στηρίζεις τα λεγόμενά σου για την κατηφόρα του μπάρτον;

 

Στο ότι έχει παραγίνει mainstream. Για παράδειγμα τα Ψαλιδοχέρης, batman returns ή ακόμα και το Big Fish είχαν πέρα από εκπληκτική τεχνοτροπία και αιχμηρά κοινωνικά σχόλια σχετικά με την διαφορετικότητα κλπ. Από την άλλη, οι τελευταίες του ταινίες μοιάζουν απλά παραμυθάκια.

 

Για μένα Ο λαβύρινθος του Πάνα του Del Toro αποτυπώνει ξεκάθαρα το πως θα έπρεπε να είναι σήμερα ο Burton.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως το sweeney νομιζω μονο παραμυθακι δεν ειναι....και φυσικα με τιποτα mainstream...πως μπορει μια ταινια , που πηγαινεις σινεμα να ακους απο τελεια εως αθλια σχολια και να υπαρχουν κριτικες τυπου "ταινιαρα" και "τι χαζομαρα ηταν αυτη",να θεωρειται mainstream?εγω πιστευω οτι ηταν το αλλο ακρο απο mainstream..τεσπα αποψεις ειναι αυτες και εδω απλα τις καταθετουμε :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ εμενα,ο Τοντ μου φαινεται καθε αλλο παρα mainstream...το big fish,corpse bride,charlie and chocolate factory,μου φανηκαν απειρως πιο πολυ mainstream ταινιες(αν κ ταινιαρες βεβαια)...μια ταινια με τοσο αιμα,τετοιο φιναλε κ γενικοτερα κ κυριοτερα,τοσο μισανθρωπιστικο χαρακτηρα-διαθεση(που ηταν περα για περα),καθε αλλο παρα δημοφιλης μου φαινεται...επιπλεον,θεωρω πως ειναι κ απο τις λιγες ταινιες του μπαρτον,που δεν καταπιανεται με το θεμα της διαφορετικοτητας,αλλα με ενα θεμα οπως η εκδικηση(καθαρα) κ μια τοσο αρρωστη κ αιχμηρη απεκονιση της παρακμης κ της σαπιλας που υπαρχει στον κοσμο(στοχευοντας ανα διαστηματα κ στα υψηλα κοινωνικα στρωματα-που την κανει κ κατα ενα τροπο σχεδον ''ταξικη'' ταινια..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...