Προς το περιεχόμενο

DVD δίσκοι χωρητικότητας 500 GB


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Mempile θα ανακοινώσει DVD δίσκους από πολυμερές όμοιο με το πλεξιγκλάς χωρητικότητας 500 GB. Το 2011 δίσκοι που θα μεταφέρουν 1 TB.

 

Μία εταιρία από το Ισραήλ ανακοίνωσε τις προθέσεις της να παρουσιάσει, στην επερχόμενη έκθεση 2008 International CES που θα πραγματοποιηθεί στο Las Vegas, DVD δίσκους χωρητικότητας 500 GB από πολυμερές όμοιο με το πλεξιγκλάς.

 

H Mempile ανέφερε πως οι TeraDisc DVD δίσκοι της θα προσφέρουν μέσα στα επόμενα χρόνια στους καταναλωτές τη δυνατότητα αποθήκευσης δεδομένων που θα αγγίζουν το 1 TB. Την ίδια στιγμή, οι εταιρίες θα έχουν τη δυνατότητα να αποθηκεύσουν μόνιμα τα δεδομένα τους και να μειώνουν αισθητά το κόστος αποθήκευσης.

 

Οι σημερινοί high definition DVD δίσκοι μπορούν να μεταφέρουν έως και 50 GB (HD DVD / Blu-Ray). Τι θα συνέβαινε όμως αν ανεβάζαμε τον πήχη και αυξάναμε τη χωρητικότητα; Με 1 TB χωρητικότητα, ένας TeraDisc δίσκος θα μπορούσε να αποθηκεύει έως 250.000 φωτογραφίες υψηλής ανάλυσης / MP3 ή 115 ταινίες DVD ή 40 HD ταινίες!

 

Σε αντίθεση με τους δίσκους HD οι οποίοι χρησιμοποιούν μπλε λέιζερ για την εγγραφή και ανάγνωση των δεδομένων, οι δίσκοι της Mempile χρησιμοποιούν μία πιο ισχυρή τεχνολογία που χρησιμοποιεί κόκκινα λέιζερ για γράψει και να διαβάσει τα δεδομένα.

 

Η τιμή του DVD drive της εταιρίας θα κυμαίνεται αρχικά από 3 έως 4 χιλιάδες δολάρια ενώ ο πρώτος δίσκος, που θα βρίσκεται στις προθήκες των καταστημάτων κάπου μέσα στο 2011, θα κοστίζει περίπου 30 δολάρια.

 

Source.png Πηγή: securitylabs.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ανάγκη να κάνουμε διαφήμιση και να στέλνουμε κίνηση σε ένα σάιτ που δεν τηρεί τη στοιχειώδη δεοντολογία;

 

Πού τις βρίσκει όλες αυτές τις ειδήσεις το securitylabs.gr; Από το κεφάλι του τις βγάζει; Γιατί δεν αναφέρει πηγή;

 

Ας προσεχτεί λίγο αυτό το θέμα!

 

Το παρατήρησα και τις προάλλες στο άλλο θέμα με το βιβλίο του κυρίου Στάμος και τα τρισεκατομμύρια κομπιούτερ που κινδυνεύουν να καταστραφούν από τα φλας. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε,Eusebius οχι,αυτή η είδηση είναι φένεται να είναι αληθινή.

Σύμφωνα με το site της εταιρίας Mempile

αλλα και σύμφωνα με πολλά portals όπως λέει το Google

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τιμή του DVD drive της εταιρίας θα κυμαίνεται αρχικά από 3 έως 4 χιλιάδες δολάρια ενώ ο πρώτος δίσκος, που θα βρίσκεται στις προθήκες των καταστημάτων κάπου μέσα στο 2011, θα κοστίζει περίπου 30 δολάρια.

 

Χαχαχα καλό :lol:.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν κάποιος κάνει ενα κόπο να διαβάσει την σχετική εκδοχή της είδησης από την Softpedia θα διαπιστώσει πως ΚΑΙ η Softpedia (μια από τις δεκάδες σελίδες που αναφέρον την σχετική ειδηση) αναφέρεται στο δελτίο τύπου της εταιρίας: «according to the company's press release concerning this event..»). Έχω την αίσθηση πως η φράση «Μία εταιρία από το Ισραήλ ανακοίνωσε τις προθέσεις της να παρουσιάσει..», δίνει ξεκάθαρα πληροφορίες σχετικά με την προέλευση των πληροφοριών.

 

Επί της ουσίας: είναι μάλλον μία τεχνολογία η οποία αν αποδειχθεί ιδιαίτερα αξιόπιστη θα απευθύνεται κυρίως σε επιχειρήσεις για data archiving, storage, κ.λπ. Προφανώς η τιμή του (τουλάχιστον η αρχική) είναι απαγορευτική για τους home users (εκτός και αν κανείς εξ'ημών διαθέτει 3 χιλιάδες ευρώ .... για το κέφι του, τόσο απλά). Με αφορμή αυτή την ανακοίνωση της εταιρίας από το Ισραηλ, θυμάμαι ενα περίεργο τετράγωνο διαφανές πλαστικό (?) που ανακοινώθηκε σε μία από τις εκθέσεις Cebit (οχι των 3 τελευταίων ετών, παντως) και υποστήριζε πως μπορεί να αποθηκεύσει 1 ΤΒ (αν η μνήμη μου δε με απατά, θα ψάξω να το βρώ απο περιέργεια κυρίως). Δε θυμάμαι κόστος, δε θυμάμαι χώρα και εταιρία προέλευσης αλλά νομίζω πως το διάβασα σε περιοδικό που έχω στο αρχείο μου (νομίζω το RAM)

 

Εκ του συντάκτη του κειμένου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

entaxei apira tetoia anaferontai kathe mera stin praxi ine ti ginetai kai pote tha bgei.kai to sigouro einai oti mexri to 2011 den to kovo na exei bgei tipota pio new apo to hd kai to blue ray.apla tha exoun pesei se normaltimes auta.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι τεχνολογίες ανακοινώνονται πολύ συχνά και υπόσχονται πολλά, είναι δεδομένο. Απλά, έχω την αίσθηση πως -και διεύψευσέ με αν κάνω λάθος- από το BluRay των 200 GB της TDK έως τα 500 GB (το πιο προσιτό, οχι το 1 ΤΒ που θα βγει το 2011 - μέχρι τότε, εμείς να'μαστε καλά να δούμε αν τα όσα είπαν βγήκαν ή οχι αληθή) του Tera-Disc.. υπάρχει σαφώς μία μεγάλη διαφορά στο storage capacity. Δεν ξεχνώ, ωστόσο, ποτέ τη διαφορά κόστους - έως ότου, και οποτε, καταστεί δυνατόν να γίνει η τεχνολογία οικονομικά προσβάσιμη από το ευρύ κοινό (home users), ίσως έχουμε καιρό μπροστά μας.

 

Ίσως αύριο, αν η τεχνολογία υπόσχεται οντως πολλά ή σμιλευτεί ακόμη περισσότερο, εξαγοραστεί (κάποιος νομίζω ανεφερε πιο πάνω το ενδεχομενο). Μπορώ να φανταστώ το χέρι της Google να φτάνει και εκεί (νυσάφι αυτοί οι άνθρωποι, διάβαζα πρόσφατα για την ιδέα του Cloud Computing, και πως από το τιποτα κατέληξαν σε συμφωνία για ενα πανεπιστημιακό grid με την IBM)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να εμφανιστεί νέα Home τεχνολογία στα δισκάκια τουλάχιστον μέχρι το 2012 μην πω το 2015, εκτός και αν μέσα σε δύο χρόνια τα blu-ray/HD dvd φτάσουν στις εξευτελιστικές τιμές των σημερινών DVD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημασια εχει οτι με το τελος του 2007 δεν υπαρχει ξεκαθαρη απαντηση για το ποιο φορματ εγγραφης επικρατησε, παντως αν εχουμε και 3ο παικτη στην αγορα το θεμα θα παρουσιασει ενδιαφερον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...