Προς το περιεχόμενο

Αγαπημένη ταινία τρόμου;


blashyrkh+

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

+1 Και απο εμένα για τον πρώτο εξορκιστή...αλλά γενικά μπορώ να πώ οτι όλες οι ταινιες τρόμου με θρησκευτικό χαραχτήρα με κάνουν να νιώθω κάπως άβολα :shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο θριλερ με την εννοια της λεξης σιγουρα Hellraiser Series και τον Jason φυσικα. Δεν το πιστευω οτι κανεις δεν ανεφερε το Παρασκευη και 13 μεχρι τωρα δλδ.. :P

 

Απο ψυχολογικα θριλερ στανταρντ Blair Witch Project τρομερο concept, και αν και με ξενερωσε εν τελει στο τελος το Σκοτεινο Χωριο. Ισως για αυτο μου αρεσε και το παραδεχομαι γιατι τελικα η ατμοσφαιρα του ηταν φανταστικη ανεξαρτητως της ξενερωτικης εκβασης της ταινιας. Επισης φυσικα η εκτη αισθηση.. Τι πρωτοτυπο Σιαμαλαν και αυτο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλλιτεχνικα,σιγουρα το Shining του Quebrik,ο Ενοικος του Polanski και η Εκτη Αισθηση

 

Σε επιπεδο φρικης,μπορω να πω οτι το Hostel 2,που ειδα προσφατα, ηταν απλα το κορυφαιο που εχω δει ever.Kαι συνεχιζοντας με σπλατερ,παμε σε Hostel 1 και μετα στα 4 saw-με αγαπημενο το πρωτο,οπου γινεται και η ανατροπη στο σεναριο

 

Σε φαση ψυχολογικων(κλειστοφοβικο περισσοτερο) ειναι ωραιοι και οι Κυβοι.Νομιζω ειναι 5 ταινιες και τις εχω δει ολες.Δειτε τις κι εσεις,αν δεν τις ειχατε υποψιν ως σημερα

 

Ωραιο ειναι και το The Game με τον Dugglas,αλλα δεν το λες και θριλερ,με την κανονικη εννοια.Ειναι απλα μια τρομακτικη περιπετεια

 

Δεν εχω δει το Βlair Witch Project αλλα εχω σκοπο να το δω,Εχω ακουσει οτι ειναι πολυ καλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"The Exorcist" (το director's cut που'χει επιπρόσθετες κανα-δυό κορυφαίες σκηνές)

"Shining" (2ο μετά τον Εξορκιστή στον τομέα 'ατμόσφαιρα')

"Don't Look Now" (επίσης κορυφαία ατμόσφαιρα)

"The Beyond" (το ξαναείδα πρόσφατα και ψιλοξενέρωσα, αλλά την 1η φορά -προ 15ετίας- είχα χεστεί πάνω μου για τα καλά).

Από σπλατεριές:

"A Nightmare on Elm Street" (το 1ο, εννοείται. Μεγάλη κορυφή!!!)

"Friday the 13th" (τα 3 πρώτα, ακριβώς με τη σειρά που βγήκαν. Προσκυνώ!)

"Τhe Texas Chainsaw Massacre" (και το αυθεντικό αλλά και το remake. H ένοχη αλήθεια: στο remake τα χρειάστηκα λίγο περισσότερο -ένεκα προβολή σε σινεμά και όχι σε dvd)

Και από τα πρόσφατα, το "Hostel" το 1ο, "Τhe hills have eyes", "Wolf Creek", "The Ring" (θα ήθελα πολύ να πω ότι δεν προτιμώ το αμερικάνικο, αλλά...)

 

Και μια ερώτηση για το τέλος.

Μικρός θυμάμαι είχα δει ένα horror (αρχές '80ς, ή τέλη '70ς πιθανολογώ) με βρυκόλακες ή κάτι τέτοιο, που είχαν "καταλάβει" μια πόλη, και όσοι κάτοικοι επέζησαν κλείστηκαν σε μια εκκλησία, κάποιοι βγήκαν έξω σε κάποια φάση, τους καθάρισαν οι άλλοι, προσπαθούσαν να ρίξουν την πόρτα της εκκλησίας, κτλ..κτλ... και το χάραμα που βγήκε ο ήλιος οι βρυκόλακες "κοκκάλωσαν" και θυμάμαι τελικά πως μόνο 2 (το ζευγαράκι της ταινίας) κατάφεραν να βγουν από την εκκλησία ζωντανοί, και τρέχανε να φύγουν και τελικά το φινάλε τους δείχνει τάχα survivors μπροστά από το ηλιοβασίλεμα.

Πιθανότατα ιταλικό μου μυρίζει...

Δεν ξέρω, αλλά παρακαλώ όποιον θυμάται κάτι να μου πει κανα τίτλο να το ψάξω να το βρω!!!

Plz.

Ντάνκεν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...