Προς το περιεχόμενο

Αγαπημένη ταινία τρόμου;


blashyrkh+

Προτεινόμενες αναρτήσεις

"Ο Εξορκιστής" --> ΦΟΒΕΡΗ μουσική, (ή "όταν ο Mike Oldfield εισήγαγε το ευρύ κοινό στη μαγεία του μινιμαλιστικού ήχου") και ΦΟΒΕΡΗ ατμόσφαιρα !

"Η Προφητεία" (το αυθεντικό με Grefory Peck και ΟΧΙ το remake)

"Η Λάμψη" (ή "όταν ο Jack Nicholson έδειξε στο ευρύ κοινό τι σημαίνει ηθοποιός")

"Η σιωπή των αμνών", που είχε βγει στα σινεμά την ίδια περίοδο με το remake της ταινίας "Το Λιμάνι της Αγωνίας" κι όχι με το "se7en", το οποίο ήταν μεταγενέστερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
  • Members
"Ο Εξορκιστής" --> ΦΟΒΕΡΗ μουσική, (ή "όταν ο Mike Oldfield εισήγαγε το ευρύ κοινό στη μαγεία του μινιμαλιστικού ήχου") και ΦΟΒΕΡΗ ατμόσφαιρα !

"Η Προφητεία" (το αυθεντικό με Grefory Peck και ΟΧΙ το remake)

"Η Λάμψη" (ή "όταν ο Jack Nicholson έδειξε στο ευρύ κοινό τι σημαίνει ηθοποιός")

"Η σιωπή των αμνών", που είχε βγει στα σινεμά την ίδια περίοδο με το remake της ταινίας "Το Λιμάνι της Αγωνίας" κι όχι με το "se7en", το οποίο ήταν μεταγενέστερο...

 

Το Ακρωτήρι του Φόβου εννοείς (Σκορτσέζε); Όντως ήταν την ίδια χρονιά με τη Σιωπή των Αμνών.

 

Επίσης, να συμπληρώσω κι εγώ ότι προσωπικά μου αρέσουν τα περισσότερα θρίλερ του Κρόνεμπεργκ (για να μην πω όλα) , όπως και κάποια του Κάρπεντερ (π.χ. η Απειλή, στο στόμα της τρέλας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ! Ναι μωρέ ! Αυτό ! Μπερδεύτηκα (Γ*μώ το alzheimer μου ! Γ*μώ !):o

 

ειχα δει και τον "αρχοντα του σκότους" κάποτε (καρπεντερ) και μου είχε αρέσει πολύ αλλά, μετά από καιρό που πήγα να το ξαναδώ στην TV (ειχα ξεχάσει τα πάντα --> alzheimer γαρ), ξενέρωσα στην 1η μισή ώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members
Ναι ! Ναι μωρέ ! Αυτό ! Μπερδεύτηκα (Γ*μώ το alzheimer μου ! Γ*μώ !):o

 

ειχα δει και τον "αρχοντα του σκότους" κάποτε (καρπεντερ) και μου είχε αρέσει πολύ αλλά, μετά από καιρό που πήγα να το ξαναδώ στην TV (ειχα ξεχάσει τα πάντα --> alzheimer γαρ), ξενέρωσα στην 1η μισή ώρα...

 

Δεν ξέρω πόσο άδικο έχεις για τον τίτλο, γιατί όντως το Ακρωτήρι του Φόβου ήταν ριμέικ μιας παλιότερης ταινίας (όπου πρωταγωνιστούσε ο Ρόμπερτ Μίτσαμ και ο Γκρέγκορι Πεκ, που εδώ εμφανίζονται σε δεύτερους ρόλους). Δεν θυμάμαι όμως τον τίτλο της πρωτότυπης ταινίας.

 

Όσο για τον Κάρπεντερ, γενικά νομίζω πως είναι κάπως άνισος. Έχει μερικές πολύ καλές ταινίες, αλλά και κάποιες που είναι από μέτριες έως κακές (κατά τη γνώμη μου). Εγώ θα πρότεινα τις δύο που προανέφερα (Απειλή, στο στόμα της Τρέλας) και είναι οι αγαπημένες μου, αλλά και τις παρακάτω:

  • η νύχτα με τις μάσκες / Halloween (που είναι κλασική πια),
  • Vampires (έτσι νομίζω λεγόταν) που χωρίς να είναι κάτι ιδιαίτερο έχει πολύ πλάκα - με την καλή έννοια,
  • Τhey live, που είναι ο ορισμός του b-movie (κακές ερμηνείες, οι πρωταγωνιστές μοιάζουν να είναι παλαιστές και όχι πραγματικοί ηθοποιοί, πάμπφθηνα εφέ), αλλά που παρόλα αυτά καταφέρνει νομίζω να ασκεί μια παράξενη γοητεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω πως "cape fear" ήταν ο τίτλος και στην αυθεντική και στο remake...

 

όντως το halloween είναι πλέον "κλασσικό". Όχι όμως τόσο κλασσικό όσο το "ψυχώ"....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Τhey live, που είναι ο ορισμός του b-movie (κακές ερμηνείες, οι πρωταγωνιστές μοιάζουν να είναι παλαιστές και όχι πραγματικοί ηθοποιοί, πάμπφθηνα εφέ), αλλά που παρόλα αυτά καταφέρνει νομίζω να ασκεί μια παράξενη γοητεία.

 

[offtopic]

 

Ο ξανθούλης δε μοιάζει, αλλά είναι παλαιστής. Είναι ο Rowdy "Roddy" Piper πολλά χρόνια ο tag team partner του Hulk Hogan :-)

 

[/offtopic]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members
[offtopic]

 

Ο ξανθούλης δε μοιάζει, αλλά είναι παλαιστής. Είναι ο Rowdy "Roddy" Piper πολλά χρόνια ο tag team partner του Hulk Hogan :-)

 

[/offtopic]

 

Α ναι; Δεν το 'ξερα, αν και νομίζω πως ήταν σχετικά προφανές (φαινόταν άλλωστε και στις σκηνές που πλακώνεται στο ξύλο με τον φίλο του).

 

Πάντως, η ταινία πιστεύω πως είναι σίγουρα ενδιαφέρουσα με τον τρόπο της και αξίζει να της ρίξει κανείς μια ματιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το παλιό cape fear νομίζω έχει παιχτεί με τίτλο "σύγκρουση γιγάντων" στη χώρα μας. αλλά δεν παίρνω κι όρκο.

το λιμάνι της αγωνίας πάντως καμία σχέση. o original τίτλος είναι On the Waterfront.

 

ps:και ο carpenter και ο cronenberg είναι must όταν αναφέρεται η λέξη horror

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...