Προς το περιεχόμενο

Εξομοίωση οθόνης 4:3 σε wide.


Cntrl+X

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πρόβλημά μου είναι το εξής: Θέλω να επιτύχω αναλύσεις 4:3 (π.χ. 1024x768 ή 1400x1050) ή 5:4 (1280x1024) σε widescreen TFT (1650x1050) χωρίς όμως να μεταβάλω τις διαστάσεις των pixel, ας πούμε απενεργοποιώντας ορισμένα pixel έτσι ώστε το μέγιστο ενεργό παράθυρο για την εκτέλεση του λειτουργικού συστήματος ή ενός προγράμματος να μην καταλαμβάνει όλο το ορατό πλαίσιο της οθόνης για να αποφεύγεται η αναγκαία παραμόρφωση των pixel και να διατηρείται στα ίδια επίπεδα η ποιότητα εικόνας σε προγράμματα που υποστηρίζουν εγγενώς μικρότερες αναλύσεις.

Καμιά ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ThReSh,

Δε βλέπω τέτοια επιλογή στο menu. Σε πλήρη ανάπτυξη, το menu εχει ως εξής:

 

3D Settings

-Adjust image settings with preview

-Manage 3D settings

-Monitor temperature levels

Display

-Run display optimization wizard

-Move screen CRT position

-Change resolution

-Adjust desktop color settings

-Rotate display

-Manage custom resolutions

-Run multiple display wizard

-Setup multiple displays

Video and Television

-Adjust video color settings

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

έλα ντε...μην ρώτας τι σκεφτόμουν ούτε εγώ θυμάμαι...(με είχαν ρωτήσει φαίνεται που είναι το vsync κα άλλα ήθελα να γράψω και άλλα έγραψα...)

 

στους drivers που έχω installed στο pc μου έχει μια επιλογή στον κατάλογο Display που λέγεται Change Flat Panel Scaling...

δυστυχώς δεν την βλέπω στις δικές σου επιλογές... :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

haHa,

Έχω ήδη κοιτάξει στις ρυθμίσεις των οδηγών της nvidia (Forceware 169.21) αλλά δε φαίνεται να υπάρχει τίποτα σχετικό εκεί.

 

Έχω κι εγώ την ίδια έκδοση Forceware(στο PC που χρησιμοποοιώ τώρα) και μου βγάζει την επιλογή Change Flat Panel Scaling κάτω από την Change Resolution που σου βγάζει κι εσένα. Εκεί δίνει 4 επιλογές με περιγραφή του τι κάνουν. Νομίζω ότι μια από αυτές πρεπει να είναι η σώστη. Τώρα γιατί δεν την βγάζει σε σένα...:rolleyes:

Μήπως δεν υποστηρίζει αυτή τη λειτουργία η οθόνη σου???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ για τη βοήθεια, το μυστήριο λύθηκε ως εξής:

Η επιλογή Change Flat Panel Scaling εμφανίζεται σε μένα μόνο εφ' όσον συνδέω την οθόνη σε DVI και όχι σε αναλογική έξοδο. Σημαντικό είναι αφού αλλάξει κανείς την ανάλυση στην επιθυμητή, να τσεκάρει μετά το "Do not scale" προκειμένου να αποφεύγεται η θόλωση της εικόνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...