Προς το περιεχόμενο

Τριξιμο... μητρικης!!!


RiPPeRilion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οι πυκνωτές πολλές φορές όταν την ακούνε αρχίζουν και σφυράνε και κάνουν ακριβός να να πετάνε σπίθες από ηλεκτρικές εκκενώσεις ένα Bzzzzzzzz και το κάνουν μόνο όταν έχουν μεγάλο φορτίο για αυτό και όταν το παιδί ζορίζει το pc του το ακούει συνήθως τέτοιοι πυκνωτές είναι πάνω σε κάρτες γραφικών που παίζουν σε πολύ μεγάλες συχνότητες και πάνω στο board διπλό από τον CPU που κάνουν εξομάλυνση στα ρεύματα τις περιστερεώνες φορές αυτοί που την ακούνε είναι ηλεκτρολυτικοί και από πάνω τους έχουν ανοίγματα σαν να έχουν σκάσει αλλά αυτό δεν είναι απαραίτητο

 

για αρχή ας δοκιμάσει μια άλλη κάρτα γραφικών γιατί εγώ πιστεύω οτι άπο εκεί έρχεται ο θόρυβος το έχω πάθει και εγώ πολλές φορές σε κάρτες που είναι κατασκευασμένες με χαμηλής ποιότητας υλικά και όταν τις Clockάρεις/Modάρεις αρχίζουν να τραγουδάνε και οι Fanless κάρτες το παθαίνουν πιο εύκολα από την περισσότερη ζέστη που δέχοντε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μητρικη οπως και η καρτα γραφικων εχουν πανω τους παλμοτροφοδοτικα. Οταν μεταβαλλεται το φορτιο (αναλογα με την χρηση) μεταβαλλονται οι συχνοτητεσ λειτουργιας τους. Απλα στο δικο σου μηχανημα εισαι ατυχος και αυτες οι συνχνοτητες σε συγκεκριμενα φορτια ειναι εντος του φασματος που ακουει ο ανθρωπος. Ειδικα αν εχεις ενα αθορυβο απο ανεμιστηρες συστημα μπορεις να τις ακους :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μητρικη οπως και η καρτα γραφικων εχουν πανω τους παλμοτροφοδοτικα. Οταν μεταβαλλεται το φορτιο (αναλογα με την χρηση) μεταβαλλονται οι συχνοτητεσ λειτουργιας τους. Απλα στο δικο σου μηχανημα εισαι ατυχος και αυτες οι συνχνοτητες σε συγκεκριμενα φορτια ειναι εντος του φασματος που ακουει ο ανθρωπος. Ειδικα αν εχεις ενα αθορυβο απο ανεμιστηρες συστημα μπορεις να τις ακους :(

 

δεν παίζει κάτι τέτοιο ο θόρυβος από ηλεκτρονικά είναι μόνο από αστοχία υλικού εναν P3 στα 600Mhz εσύ τον ακούς όταν δουλεύει ; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εινα παντα απο βλαβες. εχω ενα pc στη δουλεια που απο καινουργιο εδω και 3 χρονια το κανει αυτο (ακουγεται οταν ρολαρεις σελιδες η φορτωνει καποιο προγραμμα) Επισης και η τελευταια καρτα γραφικων μου ακριβως το ιδιο, παλι απο καινουργια (βεβαια τωρα παλιωσε χιχιχι)

 

 

edit

Φανταζομαι ο ηχος ειναι κατι ενδιαμεσα σε τσσττσστσστστσστσστστ η σε πολυ γρηγορα "υψησυχνα σηματα μορς" ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι δεν είπα πουθενά οτι δεν λειτουργεί και να κάνει έτσι και εγώ έχω μια κάρτα γραφικών που κάνει από καινούρια έτσι αστοχία υλικών είναι είπαμε το ανθρώπινο αυτί δεν ακούει τις συχνότητες που λειτουργούν τα εξαρτήματα εκτός αν τα δικά σου είναι το superman :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

εχω και γω ενα παρομοιο προβλημα

σε ακυρους χρονους κανει ενα τριξιμο αρκετα δυνατο

το οποιο ομως φαινεται οτι ειναι απο μεταλο σε μεταλο

εχω κοιταξει ολες τι βιδες και τους σκληρους

και εχω βρει και μια προσωρινη λυση

μια κλωτσια και σταματαει

αλλα για λιγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...