Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για μήκος καλωδίου utp


DioNiSis_000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα ,

έχω ένα laptop που θέλω να το συνδέσω με ένα modem-router ώστε να παίρνει ίντερνετ και να ανταλλάσσει αρχεία με τους άλλους υπολογιστές του δικτύου.

όμως το σήμα του ασυρμάτου δεν φτάνει καθώς το router βρίσκεται στον 3ο όροφο και το laptop στον 1ο. στον ενδιάμεσο έχω σήμα.

έτσι αναγκαστικά θα περάσω ένα καλώδιο από το ρουτερ στον 3ο στο λαπτοπ στον 1ο.

το καλωδιο θα βγαίνει στο μπαλκόνι θα κατεβαίνει κάτω και θα μπαίνει από το κάτω μπαλκόνι. εσωτερικά δεν βολεύει και έτσι όπως το έχω σκεφτεί δεν θα χρειαστεί και να κάνω και καμιά τρύπα.

μέτρησα την απόσταση και θέλω 35 μετρά καλώδιο.

έτοιμο δεν υπάρχει σε αυτό το μήκος. οπότε πρέπει ή να πάω σε μαγαζί με ηλεκτρολογικά να μου κόψουν ένα και να μου βάλουν δυο κλιψακια στις άκρες ή να πάρω 2 καλώδια 20μ. (ή 20 και 15μ.) και να τα ενώσω με μια μουφα.

 

ποια θεωρείτε καλύτερη λύση ?

 

οι μουφες απ΄ότι είδα υπάρχουν σε απλές και θωρακισμένες. τι είναι καλύτερα να πάρω αν ακολουθήσω αυτή τη λύση? μηπως οι θωρακισμένες είναι για ftp καλώδια οπότε δεν χρειάζεται?

τέλος το καλώδιο θα εχει κάνα πρόβλημα που θα είναι έξω και θα βρέχεται ή θα το χτυπάει ο ήλιος?

 

ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MHN παρεις ftp δεν το χρειαζεσαι (ειναι για βιομηχανικη χρηση) επισης ΜΗΝ χρησιμοποιησεις μουφα, στο μελλον θα ειναι πηγη προβληματων

θα αγορασεις οσο καλωδιο θες (μεχρι 100μετρα παει) και θα αγορασεις την ειδικη πενσα για τα RJ45, θα παρεις και καμια 10αρια RJ45 για να πειραματιστεις λιγο να τα βαλεις σωστα

εναλακτικα θα στα φτιαξουν στο καταστημα μονο που πρεπει να ανοιξεις μεγαλυτερη τρυπα για να περασει το RJ45 απο την τρυπα

το καλωδιο καποια στιγμη θα τα παιξει λογο των καιρικων συνθηκων αλλα δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο (που να σε συμφαιρει) καλυτερα να αλλαζεις καλωδιο καθε 5 χρονια

 

καλησπέρα ,

έχω ένα laptop που θέλω να το συνδέσω με ένα modem-router ώστε να παίρνει ίντερνετ και να ανταλλάσσει αρχεία με τους άλλους υπολογιστές του δικτύου.

όμως το σήμα του ασυρμάτου δεν φτάνει καθώς το router βρίσκεται στον 3ο όροφο και το laptop στον 1ο. στον ενδιάμεσο έχω σήμα.

έτσι αναγκαστικά θα περάσω ένα καλώδιο από το ρουτερ στον 3ο στο λαπτοπ στον 1ο.

το καλωδιο θα βγαίνει στο μπαλκόνι θα κατεβαίνει κάτω και θα μπαίνει από το κάτω μπαλκόνι. εσωτερικά δεν βολεύει και έτσι όπως το έχω σκεφτεί δεν θα χρειαστεί και να κάνω και καμιά τρύπα.

μέτρησα την απόσταση και θέλω 35 μετρά καλώδιο.

έτοιμο δεν υπάρχει σε αυτό το μήκος. οπότε πρέπει ή να πάω σε μαγαζί με ηλεκτρολογικά να μου κόψουν ένα και να μου βάλουν δυο κλιψακια στις άκρες ή να πάρω 2 καλώδια 20μ. (ή 20 και 15μ.) και να τα ενώσω με μια μουφα.

 

ποια θεωρείτε καλύτερη λύση ?

 

οι μουφες απ΄ότι είδα υπάρχουν σε απλές και θωρακισμένες. τι είναι καλύτερα να πάρω αν ακολουθήσω αυτή τη λύση? μηπως οι θωρακισμένες είναι για ftp καλώδια οπότε δεν χρειάζεται?

τέλος το καλώδιο θα εχει κάνα πρόβλημα που θα είναι έξω και θα βρέχεται ή θα το χτυπάει ο ήλιος?

 

ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το καλώδιο θέλει αλλαγή κάθε 5 χρόνια δεν είναι πρόβλημα άλλωστε το κόστος είναι ελάχιστο και για τόσο διάστημα.

τρύπα δεν θα κάνω πουθενά έτσι όπως θα το περάσω θα περάσει μαζί με το rj45 το δοκίμασα και χωράει.

 

@titikos46

έχω σύνδεση 768 θα έχω πρόβλημα? από ταχύτητα είναι μια χαρά κατεβάζω σχεδόν στο μέγιστο όλο το 24ωρο. το λαπτοπ θα συνδέεται με 100mb/s με το ρουτερ που θα έχω τις απώλειες?

όσο για το καλώδιο δεν μένω Αθήνα αλλά Πάτρα άλλα ξέρω μαγαζί που μπορεί να μου το φτιάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρήκα καλώδιο σήμερα, και αρκετά φθηνότερο από να έπαιρνα έτοιμα και μουφες.

πήρα 40μ. με 10ε και 10rj45 άλλο 1,5ε να υπάρχουν γιατί ο υπάλληλος δεν μπορούσε να μου το φτιάξει.

πρέσα για τα κλιψακια βρήκα αλλά ήταν λίγο ακριβή και δεν με συμφέρει να την αγοράσω μόνο για 2 rj45 θα κοιτάξω μήπως βρω καμιά φτηνή σε κάνα cerefur ή να δανειστώ από κάναν γνωστό

στην ανάγκη θα πατήσω τις επαφές με ένα λεπτό κατσαβίδι. το είχα κάνει ξανά αυτό και δουλεύει μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το καλώδιο θέλει αλλαγή κάθε 5 χρόνια δεν είναι πρόβλημα άλλωστε το κόστος είναι ελάχιστο και για τόσο διάστημα.

τρύπα δεν θα κάνω πουθενά έτσι όπως θα το περάσω θα περάσει μαζί με το rj45 το δοκίμασα και χωράει.

 

@titikos46

έχω σύνδεση 768 θα έχω πρόβλημα? από ταχύτητα είναι μια χαρά κατεβάζω σχεδόν στο μέγιστο όλο το 24ωρο. το λαπτοπ θα συνδέεται με 100mb/s με το ρουτερ που θα έχω τις απώλειες?

όσο για το καλώδιο δεν μένω Αθήνα αλλά Πάτρα άλλα ξέρω μαγαζί που μπορεί να μου το φτιάξει.

 

δυσκολα ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ρε παιδια μη λεμε ολο θεωριες!

 

εγω απο τεταρτο οροφο κατεβαινω υπογειο στο "καφαο" της πολυκατοικιας και ενωνω εκει και ανεβαινω δευτερο με ... τηλεφωνικο καλωδιο αυτο που εχει περασει ο ηλεκτλγος 10 χρονια πριν...

 

χρησιμοποιω μονο τα 4 ενεργα απο το καλωδιο δικτυου ...

 

και μεχρι την πριζα στον τεταρτο και μεσα στον δευτερο για 20 μετρα συνεχιζω με καλωδιο δικτυου..

 

σε σχετικες μετρησεις τα αποτελεσματα ειναι ακριβως ιδια με το ιδιο λαπτοπ στον τεταρτο διπλα στο μοντεμ στον τεταρτο και μετα απο δεκαδες μετρα στον δευτερο..

 

αυτα τα πρακτικα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να τελειωνει το θεμα.... μεχρι ενενηντα μετρα θα παιξει μια χαρα με attenuattion λόγω των βυσματων το πολυ -35db, αν μετα εχεις ping μεταξύ των pcs πανω απο 1-2msec, ελα να το ξαναδούμε.... yioula, dark και ork εχουν δικιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πέρασα το καλώδιο το συνδεσα και όλα οκ.

κάνω ping με το ρούτερ και έχω 0% απώλεια και 0 ms χρόνο.

 

αυτά που γράφει ο titikos46 μάλλον δεν ισχύουν από ίντερνετ κατεβάζω με την ίδια ταχύτητα που έχω και με 1μ καλώδιο. ~85KB/s με 768.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να συμπληρώσω ότι εναλλακτικά μπορείς να ψάξεις να βρείς UTP καλώδιο εξωτερικού χώρου (δυσεύρετο αλλά κυκλοφορεί) που έχει ιδικό περίβλημα από μαύρο καουτσούκ που αντέχει στης αλλαγές του καιρού. Έαν δεν βρείς μπορείς να το βάλλεις το απλό UTP μέσα σε σπιράλ που κυκλοφορεί σε όλα τα μαγαζιά με ηλεκτρολογικό υλικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποσο κανει αυτο το μετρο;

βασικα απο την εμπειρια μου αν το καλωδιο πιαστει ΣΩΣΤΑ με ροκα και οχι πεταμενο να κρεμεται απο μπαλκονι σε μπαλκονι θα αντεξει ισως και παραπανω απο 5 χρονια (εκτεθειμενο σε ηλιο, βροχη κλπ)

εγω νομιζω οτι δεν αξιζει να ψαξει για κατι αλλο, ας το αλλαζει καθε 5 χρονια

 

τωρα αν θα εχει απωλεια ταχυτητας στο lan λογο αποστασης, τι να πω; για ολα φταιει ο ΟΤΕ :)

 

Να συμπληρώσω ότι εναλλακτικά μπορείς να ψάξεις να βρείς UTP καλώδιο εξωτερικού χώρου (δυσεύρετο αλλά κυκλοφορεί) που έχει ιδικό περίβλημα από μαύρο καουτσούκ που αντέχει στης αλλαγές του καιρού. Έαν δεν βρείς μπορείς να το βάλλεις το απλό UTP μέσα σε σπιράλ που κυκλοφορεί σε όλα τα μαγαζιά με ηλεκτρολογικό υλικό.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...