Προς το περιεχόμενο

4 Win XP ερωτησεις για δυνατους(;) λυτες


macDonald

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετω και μπαινω στο θεμα.

Πρσοσφατα εβαλα μια εγκατασταση των Win XP Pro SP2 η οποια ηταν λιγο διαφορετικη απ τις συνηθισμενες (εχε ενσωματομενους τους drivers και πολλα προγραμματα).

 

1. Πως μπορω σε ενα φακελο να βλεπω παντα τα εικονιδια View as Thubnails ? Αυτη τη στιγμη οταν φυγω απ τον φακελο και μετα τον ξανανοιξω, τα βλεπω παντα ως Details.

 

2. Πως μπορω να προσθεσω στις επιλογες (δεξι κλικ) ενος αρχειου το Send to Desktop - Creat Shortcut ? Αυτη τη στιγμη δεν υπαρχει αυτο, ενω υπαρχει το Save/Restore Desktop Icon Layout (?)

 

3. Πως μπορω στη γραμμη του ΙΕ να βλεπω ολες τι δνσεις που εχω πληκτρολογησει στο παρελθον? Αυτη τη στιγμη τις βλεπω μεν αλλα μονο μεχρι να κλεισω τον υπολογιστη. Οταν τον ξανανοιξω εχουν χαθει.

 

4. Εχω προβλημα με τη γλωσσα και την εναλλαγη Ελληνικα/Αγγλικα. Παρολο που στο Regional & Language Options αντεγραψα τις ρυθμισεις απο ενα αλλο πισι μου, δε μπορουν να λειτουργησουν σωστα. Η Language Bar ειναι εξαφανισμενη και δεν υπαρχει ουτε στο "Δεξί κλικ στην μπάρα εργασιών --> Toolbars" ... Μπορει να γινει κατι?

 

Ευχαριστω:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πρώτα 2 μάλλον βρήκα θα ποσταρο σε λίγο

 

Για το πρώτο:

ezphp1jw26t0l77hsxt9_thumb.jpg

 

 

Για το δεύτερο:

>[HKEY_CLASSES_ROOT\AllFileSystemObjects\shellex\ContextMenuHandlers\Send To]
@="{7BA4C740-9E81-11CF-99D3-00AA004AE837}"

 

 

Ισος για το τρίτο:

>[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer]
"ClearRecentDocsOnExit"=-

 

Για το language bar:

owbdu3spougy9g6ru658_thumb.jpg

 

αν δεν υπάρχει σε εσένα τετιο κουμπί η δεν πατιέται και αχνοφαίνεται ποσταρα ξανα

 

 

(Ξέχασα.. Οτι και να κάνεις κανε μετά restart)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την απαντηση σου.

 

1. Αυτη τη ρυθμιση την εχω ηδη κανει (Remember each folder's view settings)... παρολαυτα (??)

 

2/3. Αυτα ειναι ρυθμισεις της Registry? Πως ακριβως τις περναω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την απαντηση σου.

 

2/3. Αυτα ειναι ρυθμισεις της Registry? Πως ακριβως τις περναω?

 

start menu>run>regedit και ακόλουθης την διαδρομή

(προσθεσα και άλλα στο αρχικό ποστ δες τα)

 

αν δεν καταφέρεις μόνος σου με το registry ανέβασα εδώ έτυμα reg files

reg.zip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ θα δοκιμασω αλλα εχω ακουσει οτι ειναι επικινδυνη η παρεμβαση στη registry κι εσυ καπου λες "ισως"...

 

4. Και βεβαια ενεργοποιησα τη μπαρα απο κει... παρολαυτα, οπως βλεπεις και στο image η μπαρα ειναι αφαντη!!76910615vd8.th.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμάσατε τα συγκεκριμένα(μην πας αλλού στο regystry πράγματι είναι επικινδινα) reg δεν είναι τίποτα επικίνδυνο και από ότι κατάλαβα έχεις εγκαταστήσει πειραγμένα windows κάτι που δεν είναι και ότι καλύτερο το καλύτερο είναι να κάνεις ένα καθαρό install τα windows και να τα παραμετροποίησης όπως θέλεις εσύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαθαρο ινσταλ εκανα, αλλα οπως ειπα το σεταπ ηταν λιγο διαφορετικο απ τα συνηθισμενα(Βλ. πρωτο μου μυν), το χρησιμοποιησα γιατι ηταν βολικο, οι ντραιβερς των υποσυστηματων μπηκαν αυτοματα οπως αυτοι του σατα δισκου οποτε δε χρειαστηκε να βαλω φλοππυ.

 

Λοιπον, χρησιμοποιησα τα 2 ρεγκς που μου εστειλες και δουλευουν! Σε ευχαριστω πολυ.

 

Οποτε τωρα απομενουν τα αλλα δυο θεματα.

Μηπως μπορουν να υπαρξουν αναλογα ρεγκς και για τη μπαρα γλωσσας και την απεικονιση των εικονιδιων "as Thubnails" ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δικό σου :)

Εχω ανεβάσει εδώ μια 50 από themes κατέβασε το κανε αποσυμπίεση και το theme που σου άρεσε λέγεται Vista2rhp κάπου μέσα είναι

http://rapidshare.com/files/77990098/50_Visual_Styles.7z

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ φιλε... ξερεις κατι? Εισαι καταπληκτικος :-D

Πως τα καταφερες παλι?

Ελυσες και τα 4 ζητηματα μου με αναλογα regs!

To προβλημα της γλωσσας που το εψαχνα εδω και2 μερες και που κανεις απ' οσους ρωτησα δεν ηξερε, λυθηκε.

Εισαι ειδικος των Win?

 

Σε χιλιοευχαριστω:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...