Προς το περιεχόμενο

Δικτυο Διαμοιρασμου Αρχειων!


grehiel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα...Θα ηθελα την βοηθεια σας σε κατι...Εχω κατι αρχεια κ θελω να τα μοιραστω με εναν φιλο ο οποιος ειναι ας πουμε στο εξωτερικο...Πως μπορω να δωσω τα αρχεια σε αυτον χωρις να τα ανεβασω σε καποιον host-server αλλα να του δινω ενα λινκ κ να το κατεβαζει κ οτι ταχυτητα μπορει να δωσει ο ΙSΡ toy? Καθως εψαχνα στα φορουμ ειδα το HFS αλλα δυστυχως δεν δουλευει σε μενα....Υπαρχει τροος κ αν ναι μπορει καποιος να πει κ την διαδικασια???

Ευχαριστω ολους εκ των προτερων!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

HFS είναι το HTTP File Server;

 

Κατά τη γνώμη μου είναι ο πιο απλός τρόπος και καλά έκανες και ξεκίνησες έτσι.

 

Λες: «δυστυχώς δεν δουλεύει σε μένα».

 

Τί ακριβώς έκανες και τί λάθος σου βγάζει; Πες τα αναλυτικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση...Ναι ειναι αυτο που λες...Το εκανα εγκατασταση κ εχω προβλημα με τα ports... Λεει πως δεν μπορει να βρει τον server λογω του οτι δεν εχει γινει port-forward.Εχω on telecoms κ μου ειπαν πως να ανοιξω μια θυρα κ παλι δεν εβγαλα ακρη....Δοκιμασα το πορτ αν ειναι οκ στο utorrent k ηταν οκ..Δεν ξερω τι αλλο εχω κανει λαθος...Παντως πιστευω ειναι το προγραμμα που κανει ακριβως αυτο που θελω...:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία.

 

Αφού έχει προωθηθεί σωστά η πόρτα, τα άλλα είναι εύκολα. :-) Κοίτα τα εξής τέσσερα:

 

  1. Άμα πατήσεις Open in browser (το κουμπί που έχει πάνω αριστερά) το βλέπεις κανονικά στον δικό σου browser; Τοπικά, δηλαδή, είναι όλα εντάξει;
  2. Από το firewall περνάει; -- το firewall του πισί, όχι του ρούτερ!
  3. Στο HFS, πάνω αριστερά, εκεί που λέει Port, έχεις βάλει σωστή πόρτα;
  4. Όταν δίνεις διεύθυνση, δίνεις μαζί και την πόρτα;

 

Το τελευταίο είναι απαραίτητο εφόσον δεν ακούει στην 80 (που είναι η προεπιλογή του HTTP).

 

Δηλ., αν το έχεις βάλει στην 65535, θα πρέπει να μπαίνει ο άλλος γράφοντας κάτι τέτοιο:

 

http://1.2.3.4:65535/

 

Δεν φτάνει σκέτη η IP!

 

Αντίστοιχα, αν χρησιμοποιείς κάποια υπηρεσία dyndns, χρειάζεται κάτι τέτοιο:

 

http://blahblah.dyndns.org:65535/

 

Τέλος, δες κι εδώ, 14ο μήνυμα, που απαριθμώ τα 7 βήματα για το στήσιμο:

 

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=147543

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ta exw kanei ola auta pou mou eipes alla tipota...leei oti server does not answer...you are behind a router...kati tha ftaiei me ta ports,kati den exw kanei swsta...Ta kanw ola opws erigrafeis...aaa k den xrhsimopoiw dysdns den ksere ti einai auto,repei na to perasw k auto?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

server does not answer...you are behind a router

 

Κάπου κόβεται:

 

  1. Είτε στον πάροχό σου (ίσως φράζει κάποιες πόρτες -- δεν ξέρω τί κάνει η On)
  2. Είτε στο ρούτερ -- αν δεν έχει γίνει σωστά η προώθηση της πόρτας
  3. Είτε στο firewall του υπολογιστή σου

 

ΥΓ. Για το dyndns δες αυτό: http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=211884

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω απενεργοποιησει κ του ρουτερ το firewall κ του antivurus...Δεν γινεται τιποτα...Ανμπορει καποιος να βρει εναν οδηγο για σωστο port-forward στα ρουτερ της on telecoms τουλαχιστον να ξερω οτι απο αυτο το θεμα ειμαι οκ κ ισως δια μαγειας λυθουν ολα....Ευχαριστω που ακομα συνεχιζετε την βοηθεια σας.!!:o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα το καταφερα..Το προβλημα ηταν το firewall του nod32!Δεν περιμενα οτι ειναι τοσο σκληρο καρυδι!!!Πραγματικα πολυ ωραιο προγραμμα κ φιλικο κ δυνατο...Το θεμα ομως πως θα το αξιοποιησουμε τωρα αφου οι ταχυτητες που εχουμε ειναι πραγματικα χελωνες(upload εννοω)!!!Δεν ξερω αν ειναι βλακεια αυτο που ρωταω αλλα υπαρχει τροος να "νοικιαζεις" ας το πουμε bandwidth(μονο upload) ετσι ωστε να εχω περισσοτερο uploading με αποτελεσμα καλυτερο downloading για τους χρηστες που εξυπηρετω? :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωπ! Δεν είχα δει το ποστ! :-) Ωραία!

 

Καλά κάνεις και το αναφέρεις το NOD32 -- να υπάρχει άμα ψάχνει κανείς άλλος.

 

Για bandwidth, η Forthnet ανέβασε πλέον το upstream στα 1024kbps! :-) Πόσο έχεις τώρα; Νομίζω ότι είναι κι άλλος ένας πάροχος που δίνει τόσο και νομίζω επίσης ότι το up του aDSL δεν γίνεται να πάει παραπάνω.

 

Αν θες παραπάνω, πρέπει να πας σε άλλες καταστάσεις. Μάλλον σε hosting...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...