Προς το περιεχόμενο

recover removed files


RevEUx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και χρόνια πολλά,

 

Έσβησα καταλάθος ένα αρχείο μέσα σε terminal, ως root, με την εντολή rm.

Προφανώς δεν υπάρχει μέσα στο κατάλογο .Trash.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να το κάνω recover;

Το σύστημα μου είναι ubuntu 7.04

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως οχι :(

Η εντολη rm δεν μετακινει τιποτα στον "καδο", τα διαγραφει ολα επι τοπου.

Ακομα χειροτερα αν το εκανες με δικαιωματα root.

 

Μπορει ομως να κανω και λαθος, γιατι με ενα μικρο search στο google βρηκα διαφορα. Και μαλλον παιζει ρολο και το filesystem

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λιγο που κοιταξα στο googleig3.gif βρηκα αυτο

Undeletion

 

Unlike ext2, ext3 zeroes out block pointers in the inodes of deleted files. It does this to simplify read-write access to the filesystem when the journal is being replayed after an unclean mount. This, however, effectively prevents files from being undeleted. The user's only recourse is to grep the hard drive for data known to signal the start and end of the file. This provides slightly more secure deletion than ext2, which can be either an advantage or a disadvantage.

http://en.wikipedia.org/wiki/Ext3#Undeletion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ext2 και το reiserfs διαφέρουν από το ext3 σε αυτόν τον τομέα, όντως στο ext3 είναι πιο δύσκολο να ανακτήσεις διαγραμμένα αρχεία.

 

In order to ensure that ext3 can safely resume an unlink after a crash, it actually zeros out the block pointers in the inode, whereas

ext2 just marks these blocks as unused in the block bitmaps and marks the inode as "deleted" and leaves the block pointers alone.

 

Your only hope is to "grep" for parts of your files that have been deleted and hope for the best.

 

Δοκίμασε μήπως κάνεις δουλειά με αυτό

https://sourceforge.net/projects/giis

 

Σε κάθε περίπτωση, όσο περισσότερα πράγματα γράφεις στο filesystem μετά τη διαγραφή των αρχείων, τόσο πιο πιθανό είναι τα δεδομένα να χαθούν οριστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To giis φαίνεται να έχει σχέση αλλά όπως λέει και στο FAQ δεν λειτουργεί για αρχεία που σβήστηκαν πριν την εγκατάσταση του

 

Σε κάθε περίπτωση, όσο περισσότερα πράγματα γράφεις στο filesystem μετά τη διαγραφή των αρχείων, τόσο πιο πιθανό είναι τα δεδομένα να χαθούν οριστικά.

 

Όσο για αυτό το ξέρω και δεν γράφω ακόμα τίποτα αλλά δεν θα κρατήσει πολύ...

 

Ευχαριστώ

 

Πάντως για να ξέρω αν είχα άλλο filesystem θα μπορούσα να την γλιτώσω και με ποιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πρόκειται για φωτογραφίες δοκίμασε αυτό (δυστυχώς ανιχνεύει μόνο image αρχεία).

 

Πάντως για να ξέρω αν είχα άλλο filesystem θα μπορούσα να την γλιτώσω και με ποιο;

Στο reiserfs ανακτάς τα αρχεία σε αυτήν την περίπτωση, μέσω του fsck του, όμως σχεδόν πάντα με χαμένα τα filenames, τη δομή καταλόγων και βέβαια την ημερομηνία τροποποίησης. Οπότε θα σου πετούσε π.χ. τα 10.000 αρχεία που είχες διαγράψει τον τελευταίο μήνα όλα χύμα!

 

Στο ext2 ίσως ήταν καλύτερα, όμως η έλλειψη journal είναι ενοχλητική (σε κάθε unclean τερματισμό θα έπρεπε να κάνεις μετά fsck). Στο XFS δε νομίζω να γίνεται. Γενικά και όπου ακόμη είναι δυνατό να γίνει δεν είναι feature του filesystem αλλά δυνατότητα που υπάρχει συμπτωματικά, με απρόβλεπτο βαθμό επιτυχίας, οπότε μη το λαμβάνεις θετικά υπόψη. Είναι καλύτερα να προσέχεις με την rm ή να χρησιμοποιείς κάτι άλλο στη θέση της που να μην τα διαγράφει οριστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι καλύτερα να προσέχεις με την rm ή να χρησιμοποιείς κάτι άλλο στη θέση της που να μην τα διαγράφει οριστικά.

 

Μιας κι έδωσες σωστά τη συμβουλή και επειδή έχω υπάρξει παθόν της rm, προτείνω ένα tip:

μια καταχώρηση στο .bashrc του τύπου

> alias rm ="rm -i" 

 

το οποίο απλά ζητάει y/n επιβεβαίωση για να σβήσει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Ανάκτηση διεγραμμένων αρχείων με την χρήση του foremost

 

---------- Προσθήκη στις 15:16 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 15:10 ----------

 

https://help.ubuntu.com/community/DataRecovery

 

+photorec που ανέφερε ο αδμιν ποιο πάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...