Προς το περιεχόμενο

Οθόνη LG και άλλες ιστορίες.


panpol

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή το προηγούμενο κείμενο μου πολύ μεγάλο και κάλυπτε ποικίλα θέματα το «έσπασα» λίγο και το έβαλα στις κατάλληλες υπο-κατηγορίες μπας και βγάλω –επιτέλους- καμιά άκρη…

 

 

 

 

Καλησπέρα και χρόνια πολλά !

Έχω τα παρακάτω :

 

Οθονη LG L197WH (19ra)

Αγορασμενη προσφατα.

 

1. Είναι καλή αγορά;

 

 

2. Την Οθόνη τη συνδέω με το ψηφιακό η με το αναλογικό καλώδιο ;

Η κάρτα γραφικών υποστηρίζει και τα δυο, αλλά η οθόνη δεν κάνει «Αυτόματο καθορισμό εικόνας με το ψηφιακό καλώδιο … (πράγμα που σημαίνει τι ???)

Έχουν μεγάλες διαφορές-Απόδοση ;

Επίσης παρατήρησα ότι στην ανάλυση (Προτεινόμενη) 1440 χ 900 με το ψηφιακό καλώδιο πάει έως τα 70 Mh ενώ με το αναλογικό 75 Mh. Γιατι ;

Τι με συμφέρει τελικά ;

 

 

Επειδή ξερώ ότι τα παραπάνω απασχολούν πολλούς χρήστες ας βοηθήσει κάποιος ρε παιδιά… Ψυχικό θα κάνετε !!!

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το προηγούμενο κείμενο μου πολύ μεγάλο και κάλυπτε ποικίλα θέματα το «έσπασα» λίγο και το έβαλα στις κατάλληλες υπο-κατηγορίες μπας και βγάλω –επιτέλους- καμιά άκρη…

 

 

 

 

Καλησπέρα και χρόνια πολλά !

Έχω τα παρακάτω :

 

Οθονη LG L197WH (19ra)

Αγορασμενη προσφατα.

 

1. Είναι καλή αγορά;

 

 

2. Την Οθόνη τη συνδέω με το ψηφιακό η με το αναλογικό καλώδιο ;

Η κάρτα γραφικών υποστηρίζει και τα δυο, αλλά η οθόνη δεν κάνει «Αυτόματο καθορισμό εικόνας με το ψηφιακό καλώδιο … (πράγμα που σημαίνει τι ???)

Έχουν μεγάλες διαφορές-Απόδοση ;

Επίσης παρατήρησα ότι στην ανάλυση (Προτεινόμενη) 1440 χ 900 με το ψηφιακό καλώδιο πάει έως τα 70 Mh ενώ με το αναλογικό 75 Mh. Γιατι ;

Τι με συμφέρει τελικά ;

 

 

Επειδή ξερώ ότι τα παραπάνω απασχολούν πολλούς χρήστες ας βοηθήσει κάποιος ρε παιδιά… Ψυχικό θα κάνετε !!!

Ευχαριστώ.

 

Οσα αναφορα την 2ή ερωτηση μπορω μονο να σου πω οτι βαλαμε δυο ιδιες 19'' LG λιγο παλιοτερα μοντελα διπλα-διπλα....η μια συνδεμενη με dvi και η αλλη dsub....και....δεν διαπιστωσαμε καμια διαφορα:confused:

 

Τωρα οσο αναφορα την 1ή...εσυ την αγορασες και ρωτας εμας αν ηταν καλη η αγορα???:-D:-D:-D

 

Επειδη παντως με ενδιαφερει πολυ αυτη η οθονη λογω 0pixel πες μας τις εντυπωσεις σου, ενα συντομο review, καμια φωτο-video...plz!:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

wide einai ta monitors pou den exoun analogia 4:3 stis diastaseis tous alla 16:9/16:10...

stis 19 intses otan to monitor einai wide xanei arketo ypsos kai fainetai les kai einai mikrotero...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσα αναφορα την 2ή ερωτηση μπορω μονο να σου πω οτι βαλαμε δυο ιδιες 19'' LG λιγο παλιοτερα μοντελα διπλα-διπλα....η μια συνδεμενη με dvi και η αλλη dsub....και....δεν διαπιστωσαμε καμια διαφορα:confused:

 

Τωρα οσο αναφορα την 1ή...εσυ την αγορασες και ρωτας εμας αν ηταν καλη η αγορα???:-D:-D:-D

 

Επειδη παντως με ενδιαφερει πολυ αυτη η οθονη λογω 0pixel πες μας τις εντυπωσεις σου, ενα συντομο review, καμια φωτο-video...plz!:-)

 

 

Πριν είχα μια 17ρα sony (Μπαούλο) . Δεν ξερώ αλλά σε μόνιτορ και TV έχω περισσότερο κόλλημα με τη μάρκα π.χ. Ειζο (και με την οπτική επαφή) παρά με τα χαρακτηριστικά.

Ειδικά με τις sony είμαι πολύ ευχαριστημένος και τις έχω σινηθησει από μικρός.

Τώρα γιατί πήρα LG θα μου πεις…

 

1.κολησα με τα 0 καμένα pixel.

Η sonny είχε μια ελάχιστη γρατζουνιά και με εκνεύριζε συνέχεια (3 χρονιά δεν μπόρεσα να την συνηθίσω) .

Είναι σαν να έχεις ένα καινούργιο αμάξι που εχει ένα κτυπηματάκι αλλά δεν έχεις λεφτά η χρόνο να το φτιάξεις… Όλοι όταν βλέπουν το αμάξι σου λένε τι ωραίο χρώμα ,καλουπι κ.λ.π. εσύ όμως βλέπεις μονό το χτύπημα!!!

Σκέψου να είχε κάποια 20ρα π.χ. 5 καμένα….

 

 

2. Στα χαρακτηριστικά ήταν η καλύτερη 19ρα

3. Την ήθελα μακρόστενη ( έχω γυναικά μηχανολόγο- Autocad κ.λ.π.)

4. Στα λεφτά ήταν ακριβώς όσα ήθελα να δώσω για οθόνη.

5. Τις 20ρες τις θεωρούσα υπερβολή λόγω –και –μικρού δωματίου.

6. Είπα να δοκιμάσω κάτι διαφορετικό….

 

Τελικά όμως δεν μπορώ να πω ότι είμαι και ικανοποιημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερώ βεβαία μπορεί να είναι όλες οι καινούριες έτσι αλλά…

 

 

1. μου φαίνεται ότι βγάζει παραμόρφωση στο κέντρο…

2. …το οποίο επιπλέον δεν ρυθμίζεται ενώ στην sonny ρυθμιζόταν…

3. Δεν «βγάζει» πάνω από 75 mh αναλύσεις, στην sonny «έβγαζε» 80 και 100 και ας ήταν «αρχαία».

4. …αν δε χρησιμοποίεις το αναλογικό καλώδιο βγάζει μονό μέχρι 70 Μη! παράλογο ..

5. ενώ αν χρησιμοποίεις το άλλο καλώδιο δεν κάνει αυτόματο καθορισμό εικόνες.

 

Άρα;

Άρα κατ΄ εμέ (αν εξαιρέσεις το 19 ιντσών)

Μάπα το καρπούζι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

…κάπου διάβαζα ότι υπήρχε μία που κάνει (με αισθητήρες) αυτόματο καθορισμό χρώματος –φωτεινότητας κ.λ.π. Ειζο νομίζω στα 19 ,αυτή θα έπαιρνα τώρα και όχι να πατάω …κούπα άμα κλίσω κανένα παράθυρο η αν πέσει το σκοτάδι …

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερώ βεβαία μπορεί να είναι όλες οι καινούριες έτσι αλλά…

 

 

1. μου φαίνεται ότι βγάζει παραμόρφωση στο κέντρο…

2. …το οποίο επιπλέον δεν ρυθμίζεται ενώ στην sonny ρυθμιζόταν…

3. Δεν «βγάζει» πάνω από 75 mh αναλύσεις, στην sonny «έβγαζε» 80 και 100 και ας ήταν «αρχαία».

4. …αν δε χρησιμοποίεις το αναλογικό καλώδιο βγάζει μονό μέχρι 70 Μη! παράλογο ..

5. ενώ αν χρησιμοποίεις το άλλο καλώδιο δεν κάνει αυτόματο καθορισμό εικόνες.

 

Άρα;

Άρα κατ΄ εμέ (αν εξαιρέσεις το 19 ιντσών)

Μάπα το καρπούζι.

 

δε μπορουμε να τη δουμε για την αραμορφωση αλλα ελπιζω να την εχεις στη μεγιστη αναλυση,

 

για το 3 μαλλον εχεις μπερδεψει καποια πραγματα, μαλλον μιλας για ρυθμο ανανεωσης το οποιο μετριεται σε Hz και οχι MHz. Στις crt ηταν πολυ σημαντικο καθως αν ειχες 60 Hz ρυθμο η οθονη φλασαρε τρελα και απο 75 και πανω ηταν οκ, στις LCD δεν υπαρχει τετοιο προβλημα καθως ακομα και με 60 εισαι οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

wide einai ta monitors pou den exoun analogia 4:3 stis diastaseis tous alla 16:9/16:10...

stis 19 intses otan to monitor einai wide xanei arketo ypsos kai fainetai les kai einai mikrotero...

 

stis 19 intses otan to monitor einai wide xanei arketo ypsos kai fainetai les kai einai mikrotero...

 

eyxaristo gia afto kai h triadadiares TV pou eixa paei na agoraso mou fenontousan mikroteres kai apo thn 25ra (sony ti allo ;)) pou eixa spiti...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε μπορουμε να τη δουμε για την αραμορφωση αλλα ελπιζω να την εχεις στη μεγιστη αναλυση,

 

για το 3 μαλλον εχεις μπερδεψει καποια πραγματα, μαλλον μιλας για ρυθμο ανανεωσης το οποιο μετριεται σε Hz και οχι MHz. Στις crt ηταν πολυ σημαντικο καθως αν ειχες 60 Hz ρυθμο η οθονη φλασαρε τρελα και απο 75 και πανω ηταν οκ, στις LCD δεν υπαρχει τετοιο προβλημα καθως ακομα και με 60 εισαι οκ

 

 

 

Ναι Hz και οχι MHz …sorry.

Αυτή τη διαφορά στις LCD δεν την ήξερα …

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

3. Δεν «βγάζει» πάνω από 75 mh αναλύσεις, στην sonny «έβγαζε» 80 και 100 και ας ήταν «αρχαία».

 

allo CRT allo TFT omws :-)

diaforetikh texnologia ara diaforetikes oi anagkes sto refresh rate

 

δεν διαβασες καλα, λεει οτι δεν ειναι

 

otan leei omws oti sta xarakthristika ths htan h kalyterh 19ara ti ennoei?

 

stis 19 intses otan to monitor einai wide xanei arketo ypsos kai fainetai les kai einai mikrotero...

 

eyxaristo gia afto kai h triadadiares TV pou eixa paei na agoraso mou fenontousan mikroteres kai apo thn 25ra (sony ti allo ;)) pou eixa spiti...

 

se perissoteres intses den fainetai...alla stis 19 xtypaei arketa sto mati...ase pou sou kovei thn analysh se 1440x900 (auto to 900 einai way too low imo)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...