Προς το περιεχόμενο

Asus F3SA - MediaMarkt


pavlosman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Καλησπέρα. Ήμουν έτοιμος να αγοράσω ένα Toshiba και μόλις γύρισα από τις διακοπές και είδα την προσφορά. Μου φαίνεται σαν η καλύτερη πρόταση για τα συγκεκριμένα λεφτά. Σκόπευα να δώσω παραπάνω για toshiba ή vaio αλλά δεν βλέπω το λόγο. Όσοι το έχουν αγοράσει το προτείνετε ανεπιφύλακτα; Η asus είναι αρκετά αξιόπιστη εταιρεία; Επίσης το μηχάνημα τι λέει από ποιότητα κατασκευής; Τέλος επειδή στον τιμοκατάλογο της asus για την Ελλάδα δεν το βρήκα το συγκεκριμένο μοντέλο ξέρετε τι μπορεί να παίζει??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Ήμουν έτοιμος να αγοράσω ένα Toshiba και μόλις γύρισα από τις διακοπές και είδα την προσφορά. Μου φαίνεται σαν η καλύτερη πρόταση για τα συγκεκριμένα λεφτά. Σκόπευα να δώσω παραπάνω για toshiba ή vaio αλλά δεν βλέπω το λόγο. Όσοι το έχουν αγοράσει το προτείνετε ανεπιφύλακτα; Η asus είναι αρκετά αξιόπιστη εταιρεία; Επίσης το μηχάνημα τι λέει από ποιότητα κατασκευής; Τέλος επειδή στον τιμοκατάλογο της asus για την Ελλάδα δεν το βρήκα το συγκεκριμένο μοντέλο ξέρετε τι μπορεί να παίζει??

 

Στο προτείνω ανεπιφύλακτα. Η Asus είναι αξιόπιστη, τουλάχιστον έτσι πιστεύω. Για εμένα είναι up there σαν εταιρία.

 

Είναι λίγο βαρύ, αλλά και τα Toshiba δεν είναι πούπουλα απ' ότι θυμάμαι. Ποιότητα κατασκευής μου φαίνεται καλή, όπως έχω πει δεν είναι φτιαγμένο από μαγνήσια και ιστορίες τέτοιες όπως μερικά laptop, αλλά σίγουρα δε θα σε κάνει να πεις "ας μην το ακουμπάω τόσο δυνατά κάτι ακούγεται" :lol:

 

Δεν ξέρω τι παίζει με το μοντέλο αυτό, πρέπει να είναι καινούργιο γενικά στην ελληνική αγορά. Ρώτησα τον πωλητή αν έρχεται έτσι από Asus ή αν το έχουν πειράξει αυτοί το laptop και μου απάντησε:

 

Μας ήρθε έτσι από την εταιρία. Το έβγαλε η Asus και μας το έστειλε όπως είναι για να μπει προσφορά.

 

Με 2 χρόνια εγγύηση αντιπροσωπείας νομίζω ότι δεν του λείπει τίποτα για να μην το προτιμήσει κάποιος αυτή την περίοδο.

 

Και εγώ στην αρχή έτσι το έβλεπα, αλλά όταν συνηθίσεις να δουλεύεις σε φορητό, θα δεις ότι ξαφνικά γίνεσαι περίεργος... με την καλή έννοια :-D

 

 

 

Δε δοκιμάζεις και το συνδυασμό vista-dsl;

 

μια χαρά λειτουργικό μου φαίνονται! :o

 

Αυτό θα κάνω. Το πρόβλημα πλέον πιστεύω είναι 99% θέμα driver Netmod. Μου πέταξε μια BSOD που έλεγε το driver και ήταν nMUSB.sys οπότε μόλις μπεί στη DSL και φύγει το Netmod ευελπιστώ ότι δε θα έχω κανένα πρόβλημα. Για να είμαι ειλικρινής καλά τα Vista αλλά δεν προσφέρουν κάτι που δεν έχουν τα XP πέρα από eye candy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο μειονέκτημα μέχρι στιγμής όσον αφορά το θέμα του θορύβου για μένα είναι ο σκληρός δίσκος - αρκετά θορυβώδης σε σημείο που να καταλαβαίνεις πότε η κεφαλή του δίσκου διαβάζει-γράφει. Δεν ξέρω αν είναι σε όλα τα μηχανήματα έτσι... Πάντως η επιλογή του accoustic management για το σκληρό στο notebook hardware control είναι απενεργοποιημένη - ίσως ο σκληρός (Seagate) δεν το υποστηρίζει.

 

Τώρα για παιχνίδια τύπου crysis κλπ, ίσως κάποιος που έχει δοκιμάσει να μπορεί να μας διαφωτίσει. :-)

Δεν υποστηρίζει τους seagate η εφαρμογή (ή οι seagate δεν την υποστηρίζουν). Έβαλα έναν 7200άρη hitachi και με αφορμή το δικό σου ποστ είδα ότι σε αυτόν οι επιλογές είναι ανοιχτές. Το γύρισα στο quiet (128) και ακούγεται πολύ λιγότερο τώρα. Φυσικά σου δίνει και τις υπόλοιπες επιλογές που δεν είχα με τον seagate, δηλαδή το standby time και advanced power management (max performance το 'χω). Τα παιχνίδια είναι άλλη υπόθεση. Crysis ξέχνα το, CMR δύσκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υποστηρίζει τους seagate η εφαρμογή (ή οι seagate δεν την υποστηρίζουν). Έβαλα έναν 7200άρη hitachi και με αφορμή το δικό σου ποστ είδα ότι σε αυτόν οι επιλογές είναι ανοιχτές. Το γύρισα στο quiet (128) και ακούγεται πολύ λιγότερο τώρα. Φυσικά σου δίνει και τις υπόλοιπες επιλογές που δεν είχα με τον seagate, δηλαδή το standby time και advanced power management (max performance το 'χω). Τα παιχνίδια είναι άλλη υπόθεση. Crysis ξέχνα το, CMR δύσκολα.

 

Αυτό ήθελα να κάνω (quiet mode) αλλά αν είναι να αλλάζω δίσκους.. δε μπορώ να καταλάβω γιατί οι δίσκοι μιας εκ των 3 κορυφαίων κατασκευαστών δεν υποστηρίζουν :mad:

 

Όχι ότι θα με χαλούσε ενας 7200 320 γιγα π.χ., αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει πρόβλημα με την εγγύηση! Γνωρίζει κανείς κάτι σχετικά;

 

Επιπλέον, η θύρα S-ATA που έχει, κάνει παιχνιδάκι να συνδέσεις και έναν δίσκο (όχι usb) εξωτερικά, αλλά αυτή είμαι σίγουρος ότι δεν θα είναι και η πλέον αθόρυβη επιλογή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ... από ένα review:

 

Με wifi, μουσική και battery saving mode, μου κρατάει περίπου μια ώρα και κάτι ψιλά.

 

Το review καταλήγει ως εξής:

 

Tο review αναφέρεται στο Asus F3sv όχι στο F3SA... :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά μπορεί κάποιος να δώσει αναλυτικά χαρακτηριστικά για το συγκεκριμένο laptop καθώς δεν μπορώ να τα βρώ στο net?

 

Άκυρο τα είδα στο site του mediamarkt.

 

Ποιότητα πληκτρολογίου mousepad?Μπορείτε να μου πείτε ακριβώς θύρες και βάρος;; Θα μπορούσε κάποιος να ποστάρει φωτογραφία του δικού του. Ευχαριστώ πολύ!

 

Επίσης αναρωτιέμαι... Το service της Asus είναι collect and return σωστά;; Μένει ελλάδα το laptop ή πάει έξω; Είναι καλό το service της Asus;;;;

 

Τέλος ποια wifi card έχει;; Thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To laptopaki είναι μια χαρά και δε φαίνεται και φτηνιάρικο/ψεύτικο.

Φώτο δε μπορώ να στο βγάλω αυτή τη στιγμή.

Μπορώ όμως να σου δώσω δύο links που πιστεύω ότι θα σε καλύψουν.

http://www.greek-shops.de/eshop.php?action=article_detail&s_supplier_aid=B992824&ref=pathfinder

http://ec.ingrammicro.de/pdf/B992824.pdf

 

Είναι ακριβώς το ίδιο laptop, μόνο που αυτό από το mediamarkt δεν έχει το fingerprint .

Μεγάλη διαφορά, ε;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην κατηγορία Windows υπάρχει ένα θέμα για ρυθμίσεις στα Vista. Θα το βρείτε εύκολα.

Ο δίσκος σου παίζει συνεχώς λόγω Vista. Διάβασε και θα δεις πως διορθώνεται.

 

EDIT: http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=206444

 

λοιπόν, απ'οτι καταλαβαίνω το θέμα είναι γενικότερο, αφορά όλα τα μηχανήματα με βιστα αλλά ποστάρω εδώ για να δούμε τι γίνεται στο συγκεκριμένο μηχάνημα!

 

απενεργοποίησα superfetch, search indexing, defender, automatic disk defragmentation, παρ'όλα αυτά ο δίσκος συνεχίζει να δουλεύει non -stop!

 

Από το control panel --> system --> administrative tools --> reliability and performance monitor βρήκα τα προγράμματα που διαβάζουν-γραφουν στο δίσκο και εκεί κάπου κατέληξα σε αδιέξοδο - μια λίστα με συστεμικά αρχεία σαν το lastalive0.dat!

 

Ήθελα να ρωτήσω αν οι άλλοι χρήστες αντιμετωπίζουν αυτό το πρόβλημα; Εχει βρει κανείς κάποια λύση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όσον αφορά αυτό:

 

Επίσης αναρωτιέμαι... Το service της Asus είναι collect and return σωστά;; Μένει ελλάδα το laptop ή πάει έξω; Είναι καλό το service της Asus;;;;

;;;;

 

 

 

Άψογο link thanks spirit!

Αν μου πείτε ότι έχει και καλό σέρβις η ασους έφυγα αύριο κιόλας να το πάρω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο review αναφέρεται στο Asus F3sv όχι στο F3SA... :rolleyes:

Έχεις δίκιο :o βέβαια πρόκειται για ίδια μοντέλα με αλλαγές σε μνήμη, κάρτα γραφικών, σκληρό δίσκο.

 

Παρατήρησα πως δε δείχνει θερμοκρασία σκληρού δίσκου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη παιδιά που ρωτάω αλλά ποιά ATI HD 2600 έχει, την απλή η την XT και έχει αυτόνομη μνήμη 512 mb ,ή hypermemory που την πάει περισσότερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...