Προς το περιεχόμενο

ΜΕΓAΛΟ ΠΡΌΒΛΗΜΑ Για δυνατούς λύτες


ababapanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καταρχήν να πω ότι δεν ξέρω πιο είναι το πραγματικό πρόβλημα και "γιαυτο" το βάζω εδώ...

όλα ξεκίνησαν ξαφνικά όταν κατέβασα ένα μεγάλο αρχείο μεγέθους 7GB, από rapidshare.

 

αφού κατέβηκαν όλα τα "αρxειακια" πάω να τα "ξεζιπαρω" με το winrar και μου βγάζει χαλασμένα κάποια αρχεία

 

επειδή όμως πριν το είχε κατεβάσει το ίδιο και ένας φίλος και δεν του είχε βγάλει πρόβλημα, κάνω restart τον υπολογιστή και ξανά προσπαθώ να "ξεζιπαρω" με το winrar , και αυτή τι φορα βλέπω ότι μου βγάζει σφάλμα το winrar σε διαφορετικά αρχεία από την προηγουμενη

 

Να τονίσω πάλι ότι πριν από λίγο το ιδιο ακριβώς ξεζιπαριστικε κανονικα σε φιλο μου.

 

από περιέργεια , πάω να "ξεζιπαρω" κάτι αλλα αρχεία που τα είχα κατεβάσει πριν από αυτό ,πάλι μου βγάζει σφάλμα , και κάθε φορα τα αρχεία τα λάθος μπορεί νάνε και διαφορετικά..

 

Για να μην τα πολυλογώ δοκιμάζω και άλλο πρόγραμμα εκτος του winrar πάλι τίποτα. βγάζει λάθος στα αρχεία.. Δοκιμάζω να ξανά κατεβάσω τα αρχεία αυτά ΠΑΛΙ , αυτή τι φορα όχι με το flashget, αλλα με το rapget, υποψιασμένος, μήπως φταίει το flashget για όλα αυτά. Αφού κατέβηκαν πάλι και τα 7GB πάω να τα "ξεζιπαρω" πάλι, και πάλι χαλασμένα, αρχεία.

 

λέω θα έχει φάει κάναν ιο ο υπολογιστής, κάνω format, βάζω vista, ξανακατεβάζω τα αρχεία,και.... πάλι χαλασμένα.

 

Τώρα είμαι στο 0 , δεν ξέρω τι να κάνω πια, έκανα τα πάντα και το πρόβλημα παραμένει, ότι μεγάλο arxio και να κατεβάσω, στο "ξεζιπαρισμα" μου βγάζει σφάλματα και πολλές φορες τα χαλασμένα αρχεία δεν είναι σταθερά

και να πω ότι αυτό δεν γίνετε μονο σε συγκεκριμένα αρχεία αλλα και σε αλλα που "δομιμασα".οποιος θέλει και μπορεί ας πει καμια ιδέα.

 

ΥΓ:μην μου πείτε ότι είναι χαλασμένα αυτά που κατεβάζω... το ξέρω ότι είναι η εύκολη λύση, αλλα δεν είναι ετσι, γιατί το έχω τσεκάρει από άλλους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Δοκίμασε κάτι χαζό: κάνε extract to... και διάλεξε για τοποθεσία c:\ . Τίποτα παραπάνω ως διεύθυνση.

Γιατί μπήκες πάντως σε τέτοια ταλαιπωρία να ξανακατεβάσεις 7gb και να κάνεις format αφού μπορούσες να το πάρεις από τον φίλο σου ξεζιπαρισμένο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kat'arxin kalispera kai xronia polla

 

pithanotata na xreiazesai neoteri ekdosi tou winrar dioti se kathe kainourgia ekdosi tou winrar allazei ligaki kai o algorithmos simpiesis ara ta arxeis pou einai ftiagmena me tin teleutaia ekdosi den mporoun na aposimpiestoun epitixos xrisimopoiontas palies ekdoseis

 

gia testare me autin tin ekdosi

http://www.rarlab.com/rar/wrar371.exe

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά προσέξτε λίγο τι γράφω... λέω ότι δοκίμασα και με αλλα προγράμματα εκτος του winrar να ξεζιπαρω , οπως και με αλλα προγραμματα εκτος του flashget να κατεβασω . το πρόβλημα δεν είναι στο "χεζιπαρισμα", αλλα ότι σε εμενα κατεβαίνουν χαλασμένα, ενώ σε άλλους κανονικά

 

kai winrar εχω την τελευτεα εκδοση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιναι πολυ πιθανο να εχει "χτυπησει" η RAM σου για αυτο να σου βγαινουν ως χαλασμενα τα αρχεια, επειδη δε περνανε σωστα το CRC test. Θα σου προτεινα να τρεξεις καποιο memtest ωστε να βεβαιωθεις αν ολα ειναι καλα εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mem test πιο? και που θα βρω?

 

να ρωτήσω όμως κάτι? αν είχε πρόβλημα η ram δεν σημαίνει ότι σε άλλον υπολογιστή αν τα μετέφερα θα "ξεζιπαρονταν" σωστάς? Τα πέρασα σε εξωτερικό σκληρό και τα πήγα σε άλλον υπολογιστή και σε εκείνον βγαίνει σφάλμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και εγω τα χαζα μου.Δοκιμασε να τα κανεις copy,σε αλλο σημειο του δισκου,η σε αλλον δισκο,η partition,μηπως και καποιο track,ειναι βλαμενο.Κανε και ενα checkdisk.

 

EDIT:Sorry με προλαβες.Ακυρον.

YΓ.Κατεβασε τα κατ'ευθειαν απο το Net, σε αλλη θεση.Το συμερασμα ειναι οτι αφου τα ιδια αρχεια δεν εχουν προβλημα στον φιλο σου,αρα τα δικα σου που τα κανεις copy,και τα πας σε αλλο PC,εχουν προβλημα,τοτε μαλλον στην θεση που γινονται download,ισως υπαρχει προβλημα στον συγκεκριμενο σημειο του δισκου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Θα σου πω τι εχω παρατηρησει πριν απο λιγες μερες σε αντιστοιχη περιπτωση.Την ωρα που κατεβαζα,ειχα αφησει το OCCT(ram bench) να τρεχει.Δεν ξερω κατα ποσο ειναι λογικο,αλλα τα περισσοτερα απ οσα κατεβασα εκεινη την ωρα βγηκαν corrupted(κατεβηκαν ολα κανονικα).Να το πω μπακαλικα,δεν περνουσαν σωστα απο την ram στο σκληρο,μετα το κατεβασμα λογω του φορτου?Κατι τετοιο υποθετω,μπορει να λεω κ μλκιες.

Ενα καλο τεστ θα ναι να κανεις unzip κατι που εχει χρησιμοποιηθει recovery απο το winrar πριν, και να δεις αν εμφανιζεται παλι το προβλημα.

Επισης,ο σκληρος που τα σωζεις ειναι οκ,bad sectors και ιστοριες δεν εχει ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mem test πιο? και που θα βρω?

 

Memtest86+ (Pre-Compiled package for Floppy)

 

Memtest86+ (Pre-Compiled package for CD)

 

Διαλεξε ποια εκδοση θελεις και bootαρε τον υπολογιστη σου με αυτην ;)

 

να ρωτήσω όμως κάτι? αν είχε πρόβλημα η ram δεν σημαίνει ότι σε άλλον υπολογιστή αν τα μετέφερα θα "ξεζιπαρονταν" σωστάς? Τα πέρασα σε εξωτερικό σκληρό και τα πήγα σε άλλον υπολογιστή και σε εκείνον βγαίνει σφάλμα.
Aν εχει προβλημα η RAM σου φιλε μου, τοτε τα αρχεια που κατεβασες εχουν ηδη χαλασει οποτε σε οποιον υπολογιστη και να τα πας χαλασμενα θα φαινονται.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν τρεχω τιποτα τετοιο, ιδικα την δευτερη φορα τα κατεβασα αμεσως μετα απο καινούριο format... τι να πω... αν γίνετε πες te μου ένα καλο test για μνήμες και δίσκο , να τα κάνω, να βεβαιωθούμε ότι δεν φταίει σε αυτά κάτι για να δούμε τι άλλο μπορεί να συμβαίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νεα δεδομενα... λοιπόν τώρα πήγα να εγκαταστήσω και το nero για να κάψω το cd,και εκεί ξέρετε που το ανοιγεις και θέλει να κάνει extract τα αρχεία του για να γίνει το install μου βγάζει και εκεί σφάλμα , ενώ χτες ο είχε κάνει κανονικά. άρα πιο είναι το συμπέρασμα από αυτό?

 

μνημες ειχα αγορασει αυτες http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.552001 πριν απο πια εβδομαδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατεβασε το και γραψε το σε καποιον αλλο υπολογιστη επειδη ο δικος σου προφανως εχει προβλημα. Στο Nero κανε Open και επελεξε το .iso που κατεβασες ωστε να γραφτει σωστα, μην πας να γραψεις τα περιεχομενα του .iso.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρεπει νανε προβλημα απο τις μνημες. Εκανα το τεστ και ιδου τα αποτελεσματα

 

walltime: 0:20:29

 

cashed: 2047M

 

RSVdmem: 84M

 

MemMap: 3820-std

 

cashe: on

 

ecc: off

 

test: std

 

pass: 0

 

ERRORS: 178176

 

ECC ERRORS: 0

 

Tι λετε?

 

και η βλακεια ειναι οτι τις αγορασα 24 του μηνος απο το πλαισιο http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977727&product=860905 και τισ αγορασα μεσο ιντερνετ ειμαι επαρχεια... αντε τωρα να τις στελνω πισω και να περιμενω, τουλαχιστον βρεθηκε το προβλημα μαλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...