Προς το περιεχόμενο

Η παλιά Δόξα : 6600 GT (AGP) Την πετάω ;


panpol

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσπαθώντας να την βάλω στη PC από απροσεξία μου έσπασα έναν μικρο πικνωτή .

Από το πλαίσιο που την πηρα μου είπαν να την πεταξω…

Σε ηλεκτονικο που πήγα μου είπε ότι δεν θα βρω ανταλακτικο.

Τι κανω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήταν όντως πυκνωτής και όχι θωρακισμένο πηνίο, μπορείς να βρείς ανταλλακτικό ακόμα και να φτιάξεις μόνος σου αν έχεις τα κατάλληλα εργαλεία.Αν σου είναι ευκολο μπορείς να βγάλεις μια ΚΑΘΑΡΗ κ εστιασμένη φωτό του πυκνωτή που καταστράφηκε ή να μας γράψεις εδώ τα στοιχεία που έχει επάνω του?(V, μF κτλ.).Στην περίπτωση θωρακισμένου πηνίου δυσκολεύουν τα πράγματα.Ελπίζω μόνο να μην την δούλεψες χωρίς τον πυκνωτή! :shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήταν όντως πυκνωτής και όχι θωρακισμένο πηνίο, μπορείς να βρείς ανταλλακτικό ακόμα και να φτιάξεις μόνος σου αν έχεις τα κατάλληλα εργαλεία.Αν σου είναι ευκολο μπορείς να βγάλεις μια ΚΑΘΑΡΗ κ εστιασμένη φωτό του πυκνωτή που καταστράφηκε ή να μας γράψεις εδώ τα στοιχεία που έχει επάνω του?(V, μF κτλ.).Στην περίπτωση θωρακισμένου πηνίου δυσκολεύουν τα πράγματα.Ελπίζω μόνο να μην την δούλεψες χωρίς τον πυκνωτή! :shock:

 

 

Ο Ηλεκτρονικός που την πήγα μου είπε ότι είναι πυκνωτής .

Ήταν στρογγυλό με ένα καλώδιακι τυλιγμένο γύρο γύρο και έγραφε επάνω 220.

Είναι κρίμα γιατί ήθελα να την κάνω δώρο σε ένα φίλο μου που δεν έχει την οικονομική δυνατότητα και έχει ένα P4 στα 3 με κάρτα γραφικών 5200 .

Μπορώ να τη φτιάξω –δωρεάν- αρκεί να βρω το τσιπακι .

Έκανα διάφορα… προσπάθησα να την κολλήσω με κόλα αλλά τίποτα…

Απλά δεν δουλεύει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήταν όντως πυκνωτής και όχι θωρακισμένο πηνίο, μπορείς να βρείς ανταλλακτικό ακόμα και να φτιάξεις μόνος σου αν έχεις τα κατάλληλα εργαλεία.Αν σου είναι ευκολο μπορείς να βγάλεις μια ΚΑΘΑΡΗ κ εστιασμένη φωτό του πυκνωτή που καταστράφηκε ή να μας γράψεις εδώ τα στοιχεία που έχει επάνω του?(V, μF κτλ.).Στην περίπτωση θωρακισμένου πηνίου δυσκολεύουν τα πράγματα.Ελπίζω μόνο να μην την δούλεψες χωρίς τον πυκνωτή! :shock:

 

 

Ο Ηλεκτρονικός που την πήγα μου είπε ότι είναι πυκνωτής .

Ήταν στρογγυλό με ένα καλώδιακι τυλιγμένο γύρο γύρο και έγραφε επάνω 220.

Είναι κρίμα γιατί ήθελα να την κάνω δώρο σε ένα φίλο μου που δεν έχει την οικονομική δυνατότητα και έχει ένα P4 στα 3 με κάρτα γραφικών 5200 .

Μπορώ να τη φτιάξω –δωρεάν- αρκεί να βρω το τσιπακι .

Έκανα διάφορα… προσπάθησα να την κολλήσω με κόλα αλλά τίποτα…

Απλά δεν δουλεύει .

post-88684-1290629579_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βάλε μια πιο μεγάλη photo μαζί και το εξάρτημα που έσπασες να δούμε αν φτιάχνετε :-)

BTW στον ηλεκτρονικό που πήγες μην ξανά πάς :lol:

 

οντως ειναι απιστευτο τι υπαρχει εκει εξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν μπορούσα να ζουμάρω περισσότερο με τη sonny ,

(μου θόλωνε την εικόνα)

βρήκα αυτή τη φωτό από το νετ που είναι ιδία με την δικιά μου κάρτα.

Ο πυκνωτής είναι αυτός διπλά και αριστερά από εκεί που παίρνει ρεύμα ο ανεμιστήρας…

 

Στη δικιά μου κάρτα έχει σπάσει στη μέση.

Κολλητήρι έχω και προσπάθησα να την κολλήσω αλλά απέτυχα γιατί :

 

Αυτά τα καλωδιακά πάνε ένα αριστερά και ένα δεξιά –άρα θέλει 2 κολλήματα εκεί, πράγμα που με αρκετή προσοχή κατάφερα ΑΛΛΑ ο πυκνωτής που έχει σπάσει δεν κολλιέται (ο ηλεκτρονικός –για την ακρίβεια ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ηλεκτρονικών- έχει ο άνθρωπος για συντομία λογού τον «βάφτισα» ηλεκτρονικό αλλά φαινόταν να ξέρει…- αυτός λοιπόν μου είπε να προσπαθήσω να κολλήσω τον πυκνωτή με κόλα και τα καλωδιάκια με κολλητήρι το έκανα αλλά τίποτα…

post-88684-129062957904_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που γράφει 220 δίπλα στο βύσμα για το ανεμιστηράκι, είναι πηνίο 22μH (microhenrys).

Μάλλον είναι για την κατάπνιξη των παρασίτων του ανεμιστήρα και πιθανώς να δουλέψει απλώς βραχυκυκλώνοντάς το. Μπορεί επίσης να είναι μέρος του φίλτρου εξόδου του σήματος VGA οπότε πάλι θα δουλέψει βραχυκυκλώνοντάς το.

Για να είσαι στη σίγουρη πλευρά βρες ενα πηνίο 22μH που να αντέχει 100mA ρεύμα και βάλτο (αν υποθέσουμε ότι μέχρι τώρα δεν καταστράφηκε κανένας αγωγός στην πλακέτα :-) ).

Την κάρτα τη δοκίμασες και δεν λειτουργεί, ή μόνο ο ανεμιστήρας έχει πρόβλημα;

post-4753-129062958167_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που γράφει 220 δίπλα στο βύσμα για το ανεμιστηράκι, είναι πηνίο 22μH (microhenrys).

Μάλλον είναι για την κατάπνιξη των παρασίτων του ανεμιστήρα και πιθανώς να δουλέψει απλώς βραχυκυκλώνοντάς το. Μπορεί επίσης να είναι μέρος του φίλτρου εξόδου του σήματος VGA οπότε πάλι θα δουλέψει βραχυκυκλώνοντάς το.

Για να είσαι στη σίγουρη πλευρά βρες ενα πηνίο 22μH που να αντέχει 100mA ρεύμα και βάλτο (αν υποθέσουμε ότι μέχρι τώρα δεν καταστράφηκε κανένας αγωγός στην πλακέτα :-) ).

Την κάρτα τη δοκίμασες και δεν λειτουργεί, ή μόνο ο ανεμιστήρας έχει πρόβλημα;

 

Την κάρτα τη δοκίμασα και δεν λειτουργεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που γράφει 220 δίπλα στο βύσμα για το ανεμιστηράκι, είναι πηνίο 22μH (microhenrys).

Μάλλον είναι για την κατάπνιξη των παρασίτων του ανεμιστήρα και πιθανώς να δουλέψει απλώς βραχυκυκλώνοντάς το. Μπορεί επίσης να είναι μέρος του φίλτρου εξόδου του σήματος VGA οπότε πάλι θα δουλέψει βραχυκυκλώνοντάς το.

Για να είσαι στη σίγουρη πλευρά βρες ενα πηνίο 22μH που να αντέχει 100mA ρεύμα και βάλτο (αν υποθέσουμε ότι μέχρι τώρα δεν καταστράφηκε κανένας αγωγός στην πλακέτα :-) ).

Την κάρτα τη δοκίμασες και δεν λειτουργεί, ή μόνο ο ανεμιστήρας έχει πρόβλημα;

 

Ναι ακριβώς αυτό είναι, στη δικιά σου φωτογραφία φαίνεται πολύ καλύτερα.

Όταν εγώ την δοκίμασα δεν λειτουργούσε τίποτα (ούτε καν ο ανεμιστήρας) παρότι τον είχα συνδέσει με την κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα δεν είναι πυκνωτής ;

 

 

Πως μπορώ να το βραχυκυκλώσω ;

Είναι κάτι δύσκολο η να την πάω κατευθείαν στο φίλο μου που θέλω να του την κάνω δώρο και ασχολείται με τα ηλεκτρονικά ;

Αυτός λογικά θα ξέρει …

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...