Προς το περιεχόμενο

Kαινή Διαθήκη


nektarios1973

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν είναι δυνατόν δημοσίως, θα επιθυμούσα να μου εξηγηθεί από τους υπεύθυνους της κοινότητας Insomnia ο λόγος που διαγράφηκε ένα post μου το οποίο ανέφερε:

 

Καλό θα ήταν να μην εκφράζονται συναισθηματικοί δογματισμοί σε κάποιον χρήστη που χαριτολόγησε.

 

Ειδικά όταν αυτό το έργο χαρακτηρίζεται από την πλειοψηφία των πιστών της γης ως "παραμύθι".

Νομίζω διαγράφηκε/αν post και άλλου χρήστη στο ίδιο thread και τουλάχιστον παραπομπή του αρχικού post μου υπάρχει σε απάντηση από άλλο χρήστη.

 

Το ότι η Καινή Διαθήκη φαντάζει ως παραμύθι στα μάτια της πλειοψηφίας των πιστών της γης οι οποίοι ΔΕΝ είναι Χριστιανοί είναι εύλογο και όχι προσωπική άποψη.

Γι αυτό μου έκανε εντύπωση η διαγραφή του post μου και σας παρακαλώ να με ενημερώσετε σχετικά. Ακόμα και αν ήταν προσωπική θα απαγορευόταν η δημοσιοποίηση της; Δεν αναφέρουν κάτι σχετικό οι κανόνες του insomnia και βέβαια οποιοσδήποτε κανόνας δεοντολογίας, ούτε καν το Ελληνικό Σύνταγμα.

 

Φαντάζομαι θα πρόκειται περί λάθους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Αν είναι δυνατόν δημοσίως, θα επιθυμούσα να μου εξηγηθεί από τους υπεύθυνους της κοινότητας Insomnia ο λόγος που διαγράφηκε ένα post μου το οποίο ανέφερε:

 

Μάλλον επειδή είχε quote αυτού που έγραφε σε sms language ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα ναι. Μα θα ηταν παραλογο ακομα και σε αυτο το "παραμυθι" να εχουν βαλει ως μοναδικους συνεχιστες του ειδους δυο αγορια.
Δεν εχουν προβλημα να γαμανε τις αδελφες τους, θαχουν προβλημα να γαμανε την μανα τους?

 

Και μαλιστα(αν θυμαμαι καλα) λεει οτι οταν εγινε ο φονος, ο φονιας πηγε σε ενα μακρυνο μερος και παντρευτηκε μια τοπικη πριγκιπισσα.

Ρισπεκ΄ στην Παλαια Διαθηκη τοτε. Δλδ γυρισα 8 το πρωι σπιτι, επεσα πανω σε Star Wars Ep V και καθησα να το δω, καλυτερα να ανοιγα την ΠΔ, αυτα με τα μακρυνα μερη και τις ομρφες πριγκιπισσες σπερνουν indeed

Γενικα, στη Καινη Διαθηκη υπαρχει η συμβαση οτι ολοι ζουν πολλα χρονια(πχ Μαθουσαλας) ωστε να μπορουν να κανουν πολλα παιδια και να γεμισει αυτος ο ερμος πλανητης..

Παλαια δεν ειναι ολα αυτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μήλα,

Ποιο μηλο ρε παιδια?Επειδη το εχετε δει σε ενα πινακα?

Δεν παιζει μηλο, παιζει καρπος. Γενικα. Μπορει να ειναι μηλο, πορτοκαλι ή ξηρος καρπος, κανας κασιους ξερω γω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο μηλο ρε παιδια?Επειδη το εχετε δει σε ενα πινακα?

Δεν παιζει μηλο, παιζει καρπος. Γενικα. Μπορει να ειναι μηλο, πορτοκαλι ή ξηρος καρπος, κανας κασιους ξερω γω

 

λεπτομέρειες...

εκεί κόλλησες εσύ τώρα? :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H πλειοψηφία των πιστών της ανθρωπότητας δεν είναι Χριστιανοί αγαπητέ φίλε.

 

Έτσι κατ' ελάχιστον αυτοί θεωρούν την Καινή Διαθήκη παραμύθι. Όπως οι Χριστιανοί θεωρούν αναλόγως τις Γραφές άλλων θρησκειών.

 

Τα παραπάνω βέβαια δεν είναι προσωπική γνώμη ούτε καν γενική αντίληψη αλλά πραγματικότητα.

 

Κατ'αρχην εγώ κατάλαβα ότι εννοουσες μόνο τους Χριστιανούς και όχι όλες τις θρησκείες.

 

Βέβαια λίγο με ενδιαφέρει εάν το πιστεύει το 40% του πληθυσμού της γης ή το 51% για να είναι πλειοψηφία.

 

Άσχετα εάν εσύ είσαι Χριστιανός η Καινή Διαθήκη μιλάει για ιστορικά γεγονότα και πρόσωπα οπότε δεν μπορείς να πεις ότι είναι παραμύθι ακόμα και αν δεν πιστεύεις ότι ο Χριστός μπορούσε να κάνει θαύματα κτλ.

(εκτός βέβαια και εάν εσύ δεν δέχεσαι ότι ο Χριστός είναι ιστορικό πρόσωπο)

 

Για κοίτα καλύτερα την "πραγματικότητα" στην οποία ζεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή κάτι είναι γραμμένο δεν σημαίνει ότι είναι αλήθεια ούτε όμως ότι είναι και ψέμματα. Απορώ για πιο λόγο τσακώνεστε. Άμα δεν θέλεις, μην πιστεύεις. Δεν υπάρχει λόγος να γίνεστε επιθετικοί επειδή κάποιους θέλει να πιστεύει σε μια θρησκεία είτε αυτή είναι ο Χριστιανισμός είτε Βουδισμός είτε ο,τιδήποτε.

 

Άμα δεν θέλεις, μην πιστεύεις. Αυτό όμως δεν σε κάνει πιο μάγκα από εκείνον που πιστεύει.

 

Υ.Γ. Δεν πιστεύω αλλά σέβομαι εκείνον που πιστεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι οντως εχουν καταντησει τραγικα βαρετες αυτες οι συζητησεις. ειναι αυτοι που πιστευουν αυτοι που μπινελικωνουν σαν και εμενα αυτοι που σεβονται και τους δυο και το νοημα κανενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετα εάν εσύ είσαι Χριστιανός η Καινή Διαθήκη μιλάει για ιστορικά γεγονότα και πρόσωπα οπότε δεν μπορείς να πεις ότι είναι παραμύθι ακόμα και αν δεν πιστεύεις ότι ο Χριστός μπορούσε να κάνει θαύματα κτλ.

(εκτός βέβαια και εάν εσύ δεν δέχεσαι ότι ο Χριστός είναι ιστορικό πρόσωπο)

 

Για κοίτα καλύτερα την "πραγματικότητα" στην οποία ζεις...

 

Ιστορικά, η αναφορά πραγματικών γεγονότων στην Καινή διαθήκη είναι εξίσου αληθινή με αυτή της Ιλιάδας και της Οδύσσειας.

 

Ιστορικά επίσης, η παγανιστική παρουσία / διδασκαλία του Χριστού ταυτίζεται με τις Γραφές της Αιγυπτιακής Μυθολογίας που γράφτηκαν πολλά χιλιάδες χρόνια πριν την Χριστιανική περίοδο.

 

The Historical Jesus and Mythical Christ

The Christ Conspiracy

 

Astrology and Religion Among the Greeks and Romans

Suns of God: Krishna, Buddha and Christ Unveiled

 

Zeitgeist (Greek Subtitles)

 

Η δογματική αντίληψη του Χριστιανισμού η οποία και την δική μου ψυχή γαλούχησε ίσως να μην σου επιτρέπει να καταλάβεις πως υπάρχουν άνθρωποι που δεν έχουν ανάγκη από ψυχολογικά ναρκωτικά στο όνομα της πίστης του ανύπαρκτου.

 

Είδες, το μυαλό σου "έχει κλειδώσει" και συνειρμικά δεν θεώρησες ότι υπάρχει ο υπόλοιπος κόσμος με άλλες θρησκείες ενώ το 67% της ανθρωπότητας ΔΕΝ είναι Χριστιανοί, απαντώντας στο post μου χλευαστικά.

 

rel_pie.gif

 

Αξίζει να το κάνεις αυτό στην νόηση σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι οντως εχουν καταντησει τραγικα βαρετες αυτες οι συζητησεις. ειναι αυτοι που πιστευουν αυτοι που μπινελικωνουν σαν και εμενα

αυτοι που σεβονται και τους δυο και το νοημα κανενα.

 

Στίχος από τραγούδι είναι αυτό?:lol:

 

+1 πάντως για το ότι κουράζουν οι συζητήσεις αυτές με το που αρχίζουν να πέφτουν οι πρώτες ειρωνίες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στίχος από τραγούδι είναι αυτό?:lol:

 

+1 πάντως για το ότι κουράζουν οι συζητήσεις αυτές με το που αρχίζουν να πέφτουν οι πρώτες ειρωνίες....

 

ωχ πως προεκυψε αυτο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιστορικά, η αναφορά πραγματικών γεγονότων στην Καινή διαθήκη είναι εξίσου αληθινή με αυτή της Ιλιάδας και της Οδύσσειας.

 

Ιστορικά επίσης, η παγανιστική παρουσία / διδασκαλία του Χριστού ταυτίζεται με τις Γραφές της Αιγυπτιακής Μυθολογίας που γράφτηκαν πολλά χιλιάδες χρόνια πριν την Χριστιανική περίοδο.

 

The Historical Jesus and Mythical Christ

The Christ Conspiracy

 

Astrology and Religion Among the Greeks and Romans

Suns of God: Krishna, Buddha and Christ Unveiled

 

Zeitgeist (Greek Subtitles)

 

Η δογματική αντίληψη του Χριστιανισμού η οποία και την δική μου ψυχή γαλούχησε ίσως να μην σου επιτρέπει να καταλάβεις πως υπάρχουν άνθρωποι που δεν έχουν ανάγκη από ψυχολογικά ναρκωτικά στο όνομα της πίστης του ανύπαρκτου.

 

 

 

Δυστυχώς τα κομματικά σου πιστεύω σε έχουν τυφλώσει και έχεις μπερδέψει την πραγματική ιστορία με τις συνομοσίες τύπου Dan Brown.

 

Πίστη στο ανύπαρκτο φαντάζομαι θα απευθυνεται όλους αυτούς τους "χαζούς" ανθρώπους που πιστευουν ότι υπάρχει θεός και δεν ανήκουν στην κάστα των "Πεφωτισμένων" που έχουν ανακαλύψει ότι η θρησκεία υπάρχει για να κρατάει το λαό ναρκωμένο και να μην βλέπει τα πραγματικά του προβλήματα.

 

Τέλος πάντων δεν συνεχίζω τη συζύτηση μαζί σου γιατί βλέπω ότι είσαι κολλημένος και έχεις αγκιλώσεις σε θρησκευτικά και ιστορικά ζητήματα. Και μόνο που απαντάω σε κάποιον που πιστεύει ότι ο Χριστός ήταν το ίδιο υπαρκτός όσο και ο Αχιλλέας χαλάω το χρόνο μου.

Ciao

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιστορικά, η αναφορά πραγματικών γεγονότων στην Καινή διαθήκη είναι εξίσου αληθινή με αυτή της Ιλιάδας και της Οδύσσειας.

 

Ναι μπορεί να μην υπάρχει ο Αχιλλέας αλλά σίγουρα έγινε μια εκστρατεία από την Ηπειρωτική Ελλάδα προς τη Μ.Ασία, κυριεύτηκε ή όποια Τροία και μετά αν κυριευόταν η Τροία και εσύ ζούσες εκεί και είχες πλοία δε θα την έκανες δυτικά?Και αφού δυτικά έχεις Ελληνες που δε σε πάνε θα πας πιο δυτικά στη σημερινή Ιταλία.(σσ Αινειάδα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα που παει το ολο θεμα;

Η Καινη και η Παλια διαθήκη ειναι αυτα που μας δινει ο χριστινισμος ως τα βιβλία της αληθειας και της ιστοριας του.Σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...