Προς το περιεχόμενο

Kαινή Διαθήκη


nektarios1973

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν γεννιούνται με κάποια πάθηση το κάνει καθαρά ο Θεός.

(pwned :P)

 

'' Αν το δεξί σου μάτι σε σκανδαλίζει, να το βγάλεις και να το πετάξεις μακριά από εσένα. Διότι σε συμφέρει να χαθεί ένα μέλος παρά να πέσει όλο το σώμα σου στη γέεννα. Και αν το δεξί σου χέρι σε σκανδαλίζει, να το κόψεις και να το πετάξεις μακριά από εσένα. Διότι σε συμφέρει να χαθεί ένα μέλος παρά να πέσει όλο το σώμα σου στη γέεννα. ''

 

Το θεμα δεν ειναι πως θα γενιθουμε εδω, αλλα το πως θα παμε εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Λυπάμαι αλλά δεν κάλυψες τίποτα απολύτως με αυτή τη μπουρδολογία απείρου κάλους. Αν θες να συζητήσουμε, πολύ ευχαρίστως. Αλλά όχι με αντιγραφή chain mails - με επιχειρήματα. :-)

 

Όσο για την "περίφημη" ιστορία, ρίξε μια ματιά στα παρακάτω links:

http://www.snopes.com/religion/einstein.asp

http://www.iidb.org/vbb/archive/index.php/t-90217.html

 

Ακόμα κι εδώ το'χουμε "ξαναδεί το έργο":

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?p=1236197&highlight=einstein#post1236197

 

Αν αυτά τα "επιχειρήματα" εσένα σου αρκούν, κανένα πρόβλημα. :-)

 

Σου έθεσα μερικά πολύ απλά ερωτήματα. Μπορείς να τα απαντήσεις; Αν δεν μπορείς, δεν υπάρχει πρόβλημα, δεν παρεξηγούμαστε. :-)

 

Χεχε, α ρε πάρεδώσε, είσαι πραγματικώς όαση εδώ μέσα. Απλώς άψογος ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το θεμα δεν ειναι πως θα γενιθουμε εδω, αλλα το πως θα παμε εκει.

 

Με το τράμ? :P

Πραγματικά δεν κατάλαβα πως το παραπάνω ποιηματάκι δικαιολογεί το ξέσπασμα του θεού σε αγέννητα παιδάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν μεγαλωναν θα γινοντουσαν κακοι ανθρωποι...

Ε μια φορα του ξεφυγε ενας Χιτλερ και ειπε να αντιμετωπιζει το προβλημα απο την ριζα του πλεον...

 

Ας αποφασισουν τι ειναι ο θεος... Αγαθος και φιλευσπλαχνος, τιμωρος, ή αδιαφορος?

Ολα μαζι δεν γινεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χεχε, α ρε πάρεδώσε, είσαι πραγματικώς όαση εδώ μέσα. Απλώς άψογος ;)

 

 

Πρώτον, έτσι που το πάτε εδω μέσα, θα ανοίξω δικό μου φόρουμ για να γίνω super mod για να μου λέω (γιατί θα είμαι και η μόνη χρήστρια) γειτσουλίτσες πρίν κάν φταρνιστώ :P

 

Δεύτερον, πόσο προβλέψιμα είναι πια κάποια threads???

Πάααλι συζητάμε για τις θρησκίες.. Πάααλι ο πάρε-δώσε θα γίνει "tapper" με τις ομολογουμένως εντυπωσιακές για το θέμα γνώσεις του και πάααλι θα αναμασάμε χωρίς λόγο τα ίδια και τα ίδια αναπάντητα ερωτήματα μέχρι το θέμα να γίνει flame μεταξύ πιστών και άθεων ...

 

Κάποιοι πιστεύουν ξέρω γω στον Ορθόδοξο Χριστιανισμό γιατί:

-έτσι τους έμαθε η μανα τους, η θεία τους, το σχολείο

-έχουν ανάγκη να πιστέψουν σε κάτι

-δεν την ψάχνουν παραπάνω

-φτιάξανε φανουρόπιτα και βρήκανε τα κλειδιά τους

-έχουν εκπτωτικά κουπόνια στις εκδρομές της ενορίας τους

 

Κάποιοι άλλοι δεν πιστεύουν σε κάποια θρησκεία γιατι:

-μπορεί το περιβάλλον τους να ήταν πιο ανοιχτόμυαλο

-δεν έχουν την ανάγκη να πιστέψουν σε παναγίτσες

-την ψάχνουν

-φτιάξανε φανουρόπιτα και δεν βρήκανε τα κλειδιά τους

-ετσι βγάζουν γκόμενες

 

Δεν θέλω να επεκταθώ (αν και πολύ με τρώνε τα δάχτυλα μου) γιατί είναι μαθηματικά αποδεδειγμένο οτι και σε flame θα το οδηγήσω και δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις. Δεν είμαι δα κι' ο Θεός :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν θέλω να επεκταθώ (αν και πολύ με τρώνε τα δάχτυλα μου) γιατί είναι μαθηματικά αποδεδειγμένο οτι και σε flame θα το οδηγήσω και δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις. Δεν είμαι δα κι' ο Θεός :P

 

Δεν εχεις τις απαραιτητες γνώσεις, αλλα το αποτελεσμα το εχεις βγαλει!:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..o einstein ωστόσο διατύπωνε την πίστη του στον θεό του Σπινόζα ! :-)

 

Βέβαια δεν ήταν και τόσο ένθερμος υποστηρικτής της εβραϊκής του καταγωγής γιατί δεν μπορούσε να αποδεχτεί τον θεό έτσι όπως τον παρουσίαζε η παλαιά διαθήκη. Επομένως ο διάλογος αν και αναληθής ( σύμφωνα με τις παραπάνω παραπομπές ) είναι κατά την δική μου άποψη εύστοχος. Τον είχα διαβάσει τον διάλογο αυτό παλιότερα , δεν θυμάμαι όμως σε πιο portal – φιλοσοφικού περιεχομένου . . . .

 

O Einstein επίσης αν και αρνητής ενός θεού που ασχολείται με τις πράξεις και τις τύχες των ανθρώπων, ήταν υποστηρικτής του θρησκευτικού συναισθήματος, αλλά το διαχώριζε κατά περίπτωση. Για τους επιστήμονες το συναίσθημα αυτό μεταφράζεται ως ένας παράφορος θαυμασμός για τον φυσικό νόμο , κάτι που υποδηλώνει – κατά τον einstein – μια ανώτερη διάνοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...