Προς το περιεχόμενο

Μείωση του θορύβου στο pc – Δωρεάν !


panpol

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δείτε πρώτα αυτό για να πάρετε μια ιδέα :

 

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977847&product=941824

 

και τώρα αντί να δώσετε τα 15 ευρουλακια άπαρτε ένα πλαστικό τυλίγματος εύθραυστης συσκευασίας (αυτό με τις φουσκάλες) κόψατε το στης θήκες του pc σας και κολιστε το επάνω.

Κάνει ακριβώς την ιδία δουλειά και είναι δωρεάν !

Το έχω κάνει στο δικό μου pc πριν 3 χρόνια (επειδή με ενοχλούσε ο θόρυβος) και δεν ήξερα καν ότι θα βγει κάτι τέτοιο στο εμπόριο ποτέ …

Και έκανε δουλειά!

Λέτε να ζητήσω δικαιώματα πνευματικής ιδιοκτησίας ;;;

lol !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ακριβώς.

Και αν θέλει κάποιος, κάνει και τρύπες εκεί που είναι ο πλαϊνός αερισμός ή δεν βάζει καθόλου σε εκείνο το σημείο.

Η ιδέα μου είχε έρθει από κάτι ταινίες με μουσική που για ηχομόνωση σε αυτοσχέδια μουσικά γκρουπακια έβαζαν … αβγοθήκες στους τοίχους!

Και λεω αν δουλεύει γι αυτούς γιατί να μην δουλέψει σε εμένα .

Και δούλεψε !!!

Το σχήμα λόγω τον φουσκαλών είναι ίδιο με τις αβγοθήκες…

Άσε μου από βάρος μηδέν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πο πο φίλε έξυπνο.. θα μπει στο παλιό pc (το καινούργιο είναι μουγκό)

Ευχαριστώ!!!

 

Λέτε να ζητήσω δικαιώματα πνευματικής ιδιοκτησίας ;;;

Να ζητήσεις να ζητήσεις:lol::lol::lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε και θα με θυμηθείς και επ ευκαιρίας κάνε και ένα καλό καθάρισμα στα ανεμιστήρακια (cpu + κάρτας γραφικών)

 

Θα το δοκιμάσω σύντομα,το έχω καθαρίσει αλλά το θέμα είναι ότι δεν είναι και ότι πιο καινούργιο(5ετών +) και έχει κι ένα φτηνό τροφοδοτικό που κάνει αρκετό θόρυβο,γι αυτό ο θόρυβος αυξάνεται.

 

και με τι το κολλάς στα τοιχώματα? μήπως ανεβάζει την θερμοκρασια?

 

Όντως αυτό το έχω απορία κι εγώ.Αν το κολλήσεις με κάτι δυνατό και μετά θελήσεις να το βγάλεις ? Και η θερμοκρασία με απασχολεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εμείς με τα CM Stacker που είναι ανοιχτά από παντού τι κάνουμε ; :P καλύτερα να τα σκάσεις σε καλούς και ήσυχους ανεμιστήρες παρά να παιδεύεσαι με ηχομονώσεις και ιστορίες imho

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι βέβαια το τροφοδοτικο έχει τρύπα από πίσω οπότε ο θόρυβος έτσι κι αλλιώς θα βγαίνει απο κει....

επίσης ολοι οι ανεμιστήρες έχουν ανοιγμα οπότε ο θόρυβος θα βγει σίγουρα..

απλως αυτή η ιδέα θα κόψει λίγο θόρυβο απο το συντονισμό της πλαινής λαμαρινας, δεν νομίζω να κάνει και θαύματα... σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θαύματα δεν θα κάνει σίγουρα αν έχεις πρόβλημα με τριξίματα απο τις λαμαρίνες κόλλα λεπτά πλατιά κομμάτια λάστιχο εκεί που ενώνουν και θα δεις πως θα βγάλουν τον σκασμό ;) δοκιμασμένο σε αντλία που κάνει πολύ χειρότερο τρίξιμο από τις λαμαρίνες του κουτιού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι βέβαια το τροφοδοτικο έχει τρύπα από πίσω οπότε ο θόρυβος έτσι κι αλλιώς θα βγαίνει απο κει....

επίσης ολοι οι ανεμιστήρες έχουν ανοιγμα οπότε ο θόρυβος θα βγει σίγουρα..

απλως αυτή η ιδέα θα κόψει λίγο θόρυβο απο το συντονισμό της πλαινής λαμαρινας, δεν νομίζω να κάνει και θαύματα... σωστα?

 

Για το τροφοδοτικό το ξέρω,απλά εννοούσα ότι ο θόρυβος του τροφοδοτικού(που έτσι κι αλλιώς είναι λογικός) έρχεται να προστεθεί υπόλοιπο θόρυβο και το αποτέλεσμα δεν είναι και ότι το καλύτερο... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το ψάχνετε δεν έχει εμφανή διαφορά σε θόρυβο με αυτό το υλικό.

Το καλύτερο που θα μπορούσε να κάνει κάποιος για να κάνει τάφο το case του, είναι η προσθήκη ricofon ή πισσόχαρτου ή πολυουρεθάνης στο εσωτερικό της λαμαρίνας του case.:devil: ....Με μοναδικό θύμα την θερμοκρασία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω τι λετε αλλα εγω οταν ανοιγω το PC κλεινουν το δρομο μπροστα γιατι νομιζουν οτι γινονται εργασιες ΕΥΔΑΠ! Θα το δοκιμασω σιγουρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...