Προς το περιεχόμενο

Ηχεία 5.1 και 2.1 στο ίδιο σύστημα


we_will_rise

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και καλή χρονιά,

 

έχω στο PC μου κάρτα ήχου που υποστιρίζει μέχρι 7.1 και mobo που υποστιρίζει μέχρι 5.1 ηχεία. Γίνεται να βάλω τα 5.1 μου στην κάρτα ήχου και τα 2.1 στην mobo και να λειτουργούν ταυτόχρονα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιο λόγο να το κάνεις αυτό πραγματικά????

 

Δεν ξέρω αν γίνεται - νομίζω πως δεν θα παίζουν ταυτόχρονα

αλλά πραγματικά ποια χρησιμότητα θα είχε να παίζουν ταυτόχρονα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λόγος που θέλω να το κάνω είναι οτι πήρα τα 5.1 αλλά δεν θέλω να πετάξω και τα 2.1 μου.

 

1ον θα σου "χαλάσει" τον ήχο μια τέτοια λύση ΑΝ δούλευει και μπορεί να παίξει - δεν το γνωρίζω

2ον Γιατί δεν πήρες εξαρχής 7.1?

3ον Πούλησέ τα! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και καλή χρονιά,

 

έχω στο PC μου κάρτα ήχου που υποστιρίζει μέχρι 7.1 και mobo που υποστιρίζει μέχρι 5.1 ηχεία. Γίνεται να βάλω τα 5.1 μου στην κάρτα ήχου και τα 2.1 στην mobo και να λειτουργούν ταυτόχρονα;;

 

δεν θα γινει γιατι πολυ απλα απο το control panel διαλεγεις μια συσκευη για τον ηχο, την καρτα ή την ενσωματωμενη. δεν γινεται να διαλεξεις και τις δυο;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και καλή χρονιά,

 

έχω στο PC μου κάρτα ήχου που υποστιρίζει μέχρι 7.1 και mobo που υποστιρίζει μέχρι 5.1 ηχεία. Γίνεται να βάλω τα 5.1 μου στην κάρτα ήχου και τα 2.1 στην mobo και να λειτουργούν ταυτόχρονα;;

 

Δηλαδή αν έπαιρνες άλλο αυτοκίνητο και δεν ήθελες να πετάξεις το παλιό θα το ρυμουλκούσες με το καινούργιο; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θα γινει γιατι πολυ απλα απο το control panel διαλεγεις μια συσκευη για τον ηχο, την καρτα ή την ενσωματωμενη. δεν γινεται να διαλεξεις και τις δυο;)

 

Ακριβώς. Μια συσκευη ηχου θα πρεπει να διαλεξεις. Αυτο βεβαια που μπορει να δοκιμασεις ειναι να βαλεις και τα 2 σετ ηχεια στην καρτα ηχου που αγορασες και να το κανεις 7.1 :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς. Μια συσκευη ηχου θα πρεπει να διαλεξεις. Αυτο βεβαια που μπορει να δοκιμασεις ειναι να βαλεις και τα 2 σετ ηχεια στην καρτα ηχου που αγορασες και να το κανεις 7.1 :rolleyes:

 

βασικα τοτε θα ειναι 7.2 γιατι θα εχει 2 subwoofer:lol:

 

ΥΓ δεν νομιζω να γινεται ουτε αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...

 

Δηλαδή αν έπαιρνες άλλο αυτοκίνητο και δεν ήθελες να πετάξεις το παλιό θα το ρυμουλκούσες με το καινούργιο; :P

 

Βλακώδης απάντηση: Και αν αποκτήσει κάποιος δεύτερο παιδί το πρώτο να το πετάξει/δωρίσει/πουλήσει; (no offence mate..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

δεν κάνεις όμως 2ο παίδι γιατί θες κάτι καλύτερο από το πρώτο... :P

μια χαρά ήταν το παράδειγμα με το αυτοκίνητο :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστος ο thrasher!εγω λεω να αφησεις τα 5.1 οπως ειναι περιποιημενα +τα αλλα πουλα τα ,πηγαινετα στ εξοχικο σου καντα δωρο κλπ.Ελεος αφου τα λυπασαι τοσο πολυ γτ πηρες καινουρια μετα αν παρεις 8.1 8α λυπασαι τα 5.1+τα 2.1 +8α κανεις συστημα 15.3 ?:lol::lol::lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνεται μόνο αν συνδέσεις όλα τα ηχεία στην 7.1 κάρτα ήχου σου. Βάλε στην κάρτα ήχου τα 5.1 κανονικά και στο ελεύθερο βύσμα που μένει σύνδεσε τα 2.1. Μετά δήλωσε από τα properties της κάρτας ήχου σου ότι έχεις 7.1. Στη mobo δε θα συνδέσεις τίποτα για να μην έχεις το πρόβλημα του να διαλέγεις κάθε φορά ποια ηχεία να παίζουν. Το μόνο μείον που βλέπω σε αυτό είναι το θέμα ευχρηστίας. Αν θες να αλλάξεις την ένταση θα πρέπει να το κάνεις σε δύο ρυθμιστικά και από τη στιγμή που τα 2.1 θα παίζουν σαν surround ηχεία θα είναι ψιλοδύσκολη η σωστή απόδοση των surround εφέ. Κατά τα άλλα μια χαρά θα παίζει.

ΥΓ. Εγώ δούλευα μια περίοδο με 2 σετ 2.1 ηχείων ώστε να έχω 4.2. Δοκιμασμένα παίζει δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...