Προς το περιεχόμενο

Linux για πρωτάρη :)


TurgonGr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό βγάζει;

 

>
Device /dev/sda has a logical sector of 2048. Not all parts of 
GNU Parted support this at the moment, and the working code is HIGHLY 
EXPERIMENTAL.

 

Σημείωσε ακριβώς το μήνυμα που σου βγάζει (ή μέρος του) και ψάξε στο Google. Ίσως είναι bug, άρα δεν μπορείς να κάνεις κάτι, αλλά μπορεί να είναι και κάτι που λύνεται απλά.

 

Στο φόρουμ του Ουμπούντου ένας (που του έβγαζε το παραπάνω μήνυμα) λέει ότι η εγκατάσταση έγινε κανονικά μόλις αποσύνδεσε το ipod.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Δεν μπορώ να καταλάβω πού είναι το πρόβλημα... Η μητρική που έχεις 975 chipset δεν φοράει; Έχω κάνει πολλές εγκαταστάσεις σε 975 χωρίς πρόβλημα... Δεν μας είπες : Το Live CD τρέχει κανονικά; Ποια έκδοση έχεις; 32 ή 64 bit;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Μετά την εγκατάσταση θα περάσουμε τους driver σχετικά εύκολα ακόμα και αν έχεις black screen.

 

Μην ανησυχείς, θα το κάνουμε από command line.

 

Λίγο off-topic αλλά το διάβαζα και μου άρεσε...

 

Αυτό είναι! All together now!!! Join the Linux revolution! ! !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου παραδίπλα είναι το Svista section για να δεις πόσα προβλήματα υπάρχουν εκεί στο user-friendly-super-duper λειτουργικό σου. :-)

 

Δεν τα γουστάρω τα σβίστα λόγω πολιτικής της microsoft. Τα πέρασα κι αυτά για το dx10 μόνο και μόνο και εκεί θα μείνουν. Αλλά λόγω περιορισμένου χρόνου δεν μπορώ (αν και θα ήθελα) να το ψάξω διεξοδικά. Παιδεύομαι 3-4 μέρες έχοντας κατεβάσει όλες τις διανομές ubuntu και kubuntu ι386 και χ64 και τίποτα!

 

Το σκέφτομαι και για άλλη διανομή αλλά έχω ακούσει ότι η ubuntu είναι η καλύτερη και ευκολότερη.

 

Επίσης από θέμα ιδεολογίας είμαι υπέρ του ανοιχτού κώδικα αλλά και υπέρ της ελεύθερης διάθεσης όλων των πολιτιστικών και επιστημονικών επιτευγμάτων για όλους τους ανθρώπους για τον απλούστατο λόγω ότι είναι αποτέλεσμα της συσωρευμένης γνώσης αιώνων όλης της ανθρωπότητας και έτσι όλη θα πρέπει να την γεύεται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες να έχεις κάμια παράξενη usb συσκευή πάνω και μπορείς να δοκιμάσεις κάποια άλλη διανομή σε live cd να δεις αν εχεις κάποιο πρόβλημα και εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι και εγώ καινούριος στο Linux αν και είχα ασχοληθεί παλιότερα (RedHat 7.0--ίσως αυτός να ήταν και ο λόγος που το είχα παρατήσει τότε :confused:)

 

Δεν έχω άποψη για το (k)ubuntu γιατί δεν το ξέρω αλλά μιας και σου δημιουργεί τόσα προβλήματα, φίλε TurgonGR, μη διστάζεις να δοκιμάσεις κάποια άλλη διανομή.

Ως linux-newbie αλλά και ως κλασσικός windows χρήστης, ταλαντεύτικα κι εγώ ανάμεσα σε (k)ubuntu,opensuse και mandriva και τελικά επέλεξα την τελευταία. Και δεν το μετάνοιωσα.

 

Σε διαβεβαιώ, είναι πολύ εύκολη διανομή ενώ έχει και μια σημαντική διαφορά από το ubuntu. Υπάρχει δυνατότητα για root console κάτι που στο άλλο δεν γίνεται άμεσα(ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος). Και φαντάζομαι ότι όσο εισχωρείς στον κόσμο του linux, κάτι τέτοιο είναι απαραίτητο.

 

Anyway, δεν έχω σκοπό να συγκρίνω διανομές, δεν έχω εξάλλου την γνώση αυτή, απλά θέλω να τονίσω ότι υπάρχουν εξίσου καλές εναλλακτικές ειδικά για τους "καινούριους".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Γειά σας!Αποφάσισα να βάλω linux στον υπολογιστή μου αλλά πάνω από τα windows!Δυστυχώς για έναν πρωτάρη στα linux τα windows ειναι κάπως απαραίτητα!Έχω στα χέρια μου το Ubuntu 6.06.1 και το kubuntu 7.04!Ποιό από τα δύο μου προτείνεται εσείς?Επίσης προσπάθησα πριν από λίγη ώρα να εγκαταστήσω το kubuntu αλλά όταν πήγα να κάνω την εγκατάσταση μου έβγαζε 1.Χρήση ολόκληρου του δίσκου όπου μου έβρισκε και τους 2 τους δίσκους μου,2.διαμέριση με το χέρι,3.χρήση του ελεύθερου χώρου(δεν θυμάμαι ακριβώς) όπου μου έβγαζε μόνο τον 400G σκληρό και όχι τον 37G όπου ασφαλώς εκεί έχω και τα windows αλλά θέλω να βάλω και τα linux.Ξέρετε γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό?Και άντε τα έβαλα μπορεί να μου πεί κάποιος τι ενέργειες πρέπει να κάνω για να ρυθμίσω τα πάντα,internet,drivers κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας!Αποφάσισα να βάλω linux στον υπολογιστή μου αλλά πάνω από τα windows!Δυστυχώς για έναν πρωτάρη στα linux τα windows ειναι κάπως απαραίτητα!Έχω στα χέρια μου το Ubuntu 6.06.1 και το kubuntu 7.04!Ποιό από τα δύο μου προτείνεται εσείς?Επίσης προσπάθησα πριν από λίγη ώρα να εγκαταστήσω το kubuntu αλλά όταν πήγα να κάνω την εγκατάσταση μου έβγαζε 1.Χρήση ολόκληρου του δίσκου όπου μου έβρισκε και τους 2 τους δίσκους μου,2.διαμέριση με το χέρι,3.χρήση του ελεύθερου χώρου(δεν θυμάμαι ακριβώς) όπου μου έβγαζε μόνο τον 400G σκληρό και όχι τον 37G όπου ασφαλώς εκεί έχω και τα windows αλλά θέλω να βάλω και τα linux.Ξέρετε γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό?Και άντε τα έβαλα μπορεί να μου πεί κάποιος τι ενέργειες πρέπει να κάνω για να ρυθμίσω τα πάντα,internet,drivers κτλ.

 

βασικα κατεβασε το ubuntu 7.10...μετα πες μια αναλυτικα τις επιλογες που σου βγαζει...δεν ειναι τιποτα μετα...απλα δεν το εχω μπροστα μου το μενου της εγκαταστασης για να σου πω σιγουρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις πήγα να κάνω εγκατάσταση τα ubuntu 7,10 και μου εμφανίζει πάλι τις ίδιες λειτουργίες με τα kubuntu:

1.guide-resize SCSI3(0,0,0),κατατμηση #1(sda) and use freed space

Νέο μέγεθος κατάτμησης(και επιλογή με το χέρι αλλά είναι ο 400G σκληρός)

2.Καθοδηγούμενη διαμέριση-χρήση ολόκληρου του δίσκου(αναγνωρίζει και τους δυο τους σκληρούς)Οταν το επιλέγω μου βγάζει το ακόλουθο μήνυμα:(Αυτό πιθανόν συνέβη διότι ο επιλεγμένος δίσκος ή διαθέσιμος χώρος δεν έχουν το απαραίτητο μέγεθος για αυτόματη διαμέριση.)

3.Καθοδηγούμενη διαμέριση-χρήση του μεγαλύτερου συνεχούς ελεύθερου χώρου.

4.Διαχείριση με το χέρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας!Αποφάσισα να βάλω linux στον υπολογιστή μου .... Και άντε τα έβαλα μπορεί να μου πεί κάποιος τι ενέργειες πρέπει να κάνω για να ρυθμίσω τα πάντα,internet,drivers κτλ.

Φίλε d-l-sama να σου προτείνω και εγώ Ubuntu 7.10. Θα βρείς όση πληροφορία θέλεις για τη διανομή αυτή και δε θα δυσκολευτείς καθόλου.

Και ανάμεσα στα άλλα ρίξε και μιά ματιά εδώ:http://www.e-pcmag.gr/forum/index.php?showtopic=38929&st=0&start=0.

Κατανοητός και κατατοπιστικός οδηγός για νέους χρήστες ubuntu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θέλω να μπω κι εγώ στον κόσμο του Linux και είπα να κατεβάσω το Kubuntu. Στο site όμως έχει και CD και DVD. Μάλιστα στο CD έχει 2 επιλογές. Ένα κανονικό και ένα alternate. Τι διφορές έχουν; Ποιο να κατεβάσω; Τι παραπάνω έχει το DVD από τα CD; Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θέλω να μπω κι εγώ στον κόσμο του Linux και είπα να κατεβάσω το Kubuntu. Στο site όμως έχει και CD και DVD. Μάλιστα στο CD έχει 2 επιλογές. Ένα κανονικό και ένα alternate. Τι διφορές έχουν; Ποιο να κατεβάσω; Τι παραπάνω έχει το DVD από τα CD; Ευχαριστώ!

 

Το κανονικό είναι κ livecd δηλαδή εκκινώντας τον υπολογιστή, έχοντας επιλέξει πρώτη boot device το CD κ έχοντας το live cd μέσα μπαίνεις κανονικά σε kubuntu χωρίς να έχει εγκατασταθεί για να δεις τι παίζει. Συστήνεται για να κάνεις μία πρώτη γνωριμία

 

Το alternate κάνει εγκατάσταση χωρίς γραφικό περιβάλλον. Συστήνεται για σταθερότερη εγκατάσταση

 

Το DVD έχει περισσότερα προγράμματα. Αν έχεις adsl δεν θα σου χρειαστούν καθώς μόλις γίνει η εγκατάσταση βάζεις ότι θέλεις με το μαγικό apt-get install!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...