Προς το περιεχόμενο

Linux για πρωτάρη :)


TurgonGr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το κανονικό είναι κ livecd δηλαδή εκκινώντας τον υπολογιστή, έχοντας επιλέξει πρώτη boot device το CD κ έχοντας το live cd μέσα μπαίνεις κανονικά σε kubuntu χωρίς να έχει εγκατασταθεί για να δεις τι παίζει. Συστήνεται για να κάνεις μία πρώτη γνωριμία

 

Το alternate κάνει εγκατάσταση χωρίς γραφικό περιβάλλον. Συστήνεται για σταθερότερη εγκατάσταση

 

Το DVD έχει περισσότερα προγράμματα. Αν έχεις adsl δεν θα σου χρειαστούν καθώς μόλις γίνει η εγκατάσταση βάζεις ότι θέλεις με το μαγικό apt-get install!!!!

 

Ευχαριστώ πολύ! :-) Τσάμπα θα κατέβαζα το DVD!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

 

gdp77 καλό αυτό το site αλλά εγώ επαναλαμβάνω ότι θέλω να βάλω τα linux στον 37G σκληρό που έχω και παράλληλα σ'αυτόν να έχω και τα windows που είναι αυτήν την στιγμή και δεν μου τον βρίσκει!τον βρίσκει μόνο για full εγκατάσταση όπου ασφαλώς θα φύγουν τα windows!Επίσης στο site που μου έδωσες αναφέρει σαν 4 στοιχείο και την αναγνώριση του χρήστη!Σε μένα δεν υπήρχε κάτι τέτοιο!υπάρχει αργότερα σε άλο βήμα που εγώ δεν έφτασα ή είναι κάποιο λάθος στην έκδοση που κατέβασα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον 37gb έχεις κ τα win? Εάν ναι κ για να μη γίνει καμμία στραβή με το partition magic από περιβάλλον win χώρισε τον στα δύο. Ένα partition με τα win (+ κάποιο επιπλέον ελεύθερο χώρο) κ τον υπόλοιπο ελεύθερο χώρο στο άλλο partition.

 

Αν ο σκληρός σου στα 37g δεν είναι sata θα πρέπει να τον εμφανίζει ως hda (hda1 το ένα parttion κ hda2 το άλλο). Τώρα αν υπάρχει πρόβλημα εμφάνισης του, αποσύνδεσε εντελώς τον 400άρι. Σε αυτή την περίπτωση ακόμα κ εάν είναι sata καθώς θα είναι ο μονος σκληρός πάνω θα έχεις πάλι sda1 κ sda2 τα δύο partitions σου. Στην συνέχεια θα επιλέξεις την επιλογή 4 για manual partition και θα κάνεις στο partition με τον ελεύθερο χώρο, ένα partition για το / (root) κ ένα για το swap (περίπου στο 1gb) τουλάχιστον. Συστήνεται να κάνεις κ άλλο ένα για το boot αλλά δεν είναι απαραίτητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά κατέβασα τα Kubuntu και Mandriva και δεν ξέρω ποια να βάλω! :-D

 

To mandriva to υποστηριζω διοτι ειναι η διανομη μου αλλα και οχι μονο.

Θα δεις κατευθειαν οτι εχει το ευκολοτερο εργαλειο partitioning στην εγκατασταση. Εχει το Mandriva Configuration Center (mcc) συγκρινεται με το YAST του opensuse και ίσως είναι και καλύτερο. Απο τις πιο πληρης RPM διανομες και με την μαγικη εντολη mandriva urpmi (σαν το apt-get και dpkg του kubuntu)

προετιενω λοιπον mandriva 2008,1 spring beta2 (ναι καλα ακουσες beta2 ;) ) και KDE

http://wiki.mandriva.com/en/2008.1_Beta_2

 

αυτα προτεινω , και προτεινω την beta γιατι ερχετε με τον νεο kernel και τους νεους drivers ati και nvidia που σε μενα εδωσαν το 100% της σταθεροτητας στο συστημα μου.

 

Μπορεις παντα να ξεκινησεις και με την 2008,0 σου προτεινω το ONE liveCD

http://torrent.mandriva.com/public/mandriva-linux-2008-one-KDE-extra-i18n-cdrom-i586.torrent

 

Ποιο mandriva έχεις κατεβασει εσυ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To mandriva to υποστηριζω διοτι ειναι η διανομη μου αλλα και οχι μονο.

Θα δεις κατευθειαν οτι εχει το ευκολοτερο εργαλειο partitioning στην εγκατασταση. Εχει το Mandriva Configuration Center (mcc) συγκρινεται με το YAST του opensuse και ίσως είναι και καλύτερο. Απο τις πιο πληρης RPM διανομες και με την μαγικη εντολη mandriva urpmi (σαν το apt-get και dpkg του kubuntu)

προετιενω λοιπον mandriva 2008,1 spring beta2 (ναι καλα ακουσες beta2 ;) ) και KDE

http://wiki.mandriva.com/en/2008.1_Beta_2

 

αυτα προτεινω , και προτεινω την beta γιατι ερχετε με τον νεο kernel και τους νεους drivers ati και nvidia που σε μενα εδωσαν το 100% της σταθεροτητας στο συστημα μου.

 

Μπορεις παντα να ξεκινησεις και με την 2008,0 σου προτεινω το ONE liveCD

http://torrent.mandriva.com/public/mandriva-linux-2008-one-KDE-extra-i18n-cdrom-i586.torrent

 

Ποιο mandriva έχεις κατεβασει εσυ ;

 

Αυτά που έχω σε bold δεν τα πολυκατάλαβα γιατί πρώτη φορά χρησιμοποιώ linux :-D (και αυτά τα 2 τα δοκίμασα πολύ λιγο μέσω liveCD).

 

Εγώ κατέβασα ένα με όνομα mandriva-linux-2008-one-KDE-cdrom-i586.iso μέσω torrent από το http://www.mandriva.com/.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον 37gb έχεις κ τα win? Εάν ναι κ για να μη γίνει καμμία στραβή με το partition magic από περιβάλλον win χώρισε τον στα δύο. Ένα partition με τα win (+ κάποιο επιπλέον ελεύθερο χώρο) κ τον υπόλοιπο ελεύθερο χώρο στο άλλο partition.

 

Αν ο σκληρός σου στα 37g δεν είναι sata θα πρέπει να τον εμφανίζει ως hda (hda1 το ένα parttion κ hda2 το άλλο). Τώρα αν υπάρχει πρόβλημα εμφάνισης του, αποσύνδεσε εντελώς τον 400άρι. Σε αυτή την περίπτωση ακόμα κ εάν είναι sata καθώς θα είναι ο μονος σκληρός πάνω θα έχεις πάλι sda1 κ sda2 τα δύο partitions σου. Στην συνέχεια θα επιλέξεις την επιλογή 4 για manual partition και θα κάνεις στο partition με τον ελεύθερο χώρο, ένα partition για το / (root) κ ένα για το swap (περίπου στο 1gb) τουλάχιστον. Συστήνεται να κάνεις κ άλλο ένα για το boot αλλά δεν είναι απαραίτητο.

 

Προσπαθώ από τότε που μου έστειλες να κάνω partition στον σκληρό αλλά μάταια!το magic partition που προτείνεις φοβερό εργαλειάκι αλλά δυστυχώς trial και δεν επιτρέπει την δημιουργία partition!καμία άλλη ιδέα για το πως θα κάνω partition???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να προτείνω μια πιο εύκολη λύση για αυτούς που θέλουν να δοκιμάσουν λινουχ ?

VMWare WorkStasion

 

μη τους βάζετε σε μπελάδες τούς καινούριους γιατί θα φάνε φρίκη !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά το μπελά... Τα GB πλέον υπάρχουν με το τσουβάλι στους νέους δίσκους. Δύσκολο είναι να βάλεις σε ένα partition Ubuntu;

 

Η εγκατάσταση win είναι πιο πολύπλοκη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ από τότε που μου έστειλες να κάνω partition στον σκληρό αλλά μάταια!το magic partition που προτείνεις φοβερό εργαλειάκι αλλά δυστυχώς trial και δεν επιτρέπει την δημιουργία partition!καμία άλλη ιδέα για το πως θα κάνω partition???

 

με το gparted μιάς live διανομής ή και το ίδιο το gparted σε live cd

 

http://gparted.sourceforge.net/

http://gparted-livecd.tuxfamily.org/

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει οκ το έκανα εγκατάσταση!Κατάφερα να κάνω και το partition με το norton partition magic που μου έδωσε ένας φίλος μου αλλά έχω παρατηρήσει κάποιες δυσλειτουργίες πάνω στα linux που έχω εγκαταστήσει τουλάχιστον εγώ!1.Όταν κλείνω τον υπολογιστή από linux απενεργοποιούνται μόνο οι σκληροί δίσκοι ενώ ο υπολογιστής παραμένει ανοιχτός και η οθόνη δείχνει το σήμα του ubuntu.2.Όταν ξαναανοίγω τον υπολογιστή ότι ρυθμίσεις και να έχω κάνει όσον αφορά επιφάνεια εργασίας,ήχος κτλ. δεν έχει κρατήσει τίποτα.θέλει όλα πάλι από την αρχή ρύθμιση!και όσον αφορά τον ήχο έχω μια κάρτα ήχου σαν PCI και μια κάρτα ήχου ενσωματομένη πάνω στην μητρική!Όταν είμαι στα windows παίζω με αυτήν της μητρικής αλλά όταν παίζω με τα linux άλλωτε μου παίζει με την PCI και άλλωτε με αυτήν της μητρικής!χωρίς να δέχεται οποιαδήποτε αλλαγή και αν κάνω από τις προτιμήσεις!ξέρει κανένας να μου πεί αν έχω κάνει εγώ κανένα λαθος να το διορθώσω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την κάρτα ήχου δώσε σε κονσόλα

asoundconf list

και γράψε εδώ ότι σου βγάλει

Για το κλείσιμο του υπολογιστή δώσε ξανά σε κονσόλα

sudo shutdown -P now

και πες μας τι σου εμφανίζει εκεί που κολάει

Για τις ρυθμίσεις πήγαινε στο πρόγραμμα Συστημα>προτιμήσεις>συνεδριες και επέλεξε εκει να σου κρατάει τα προγράμματα που αφήνεις ανοιχτά κατά το logout

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την κάρτα ήχου δώσε σε κονσόλα

asoundconf list

Μου εμφανίζει:

Names of available sound cards:

Intel

Live

Για το κλείσιμο του υπολογιστή δώσε ξανά σε κονσόλα

sudo shutdown -P now

και πες μας τι σου εμφανίζει εκεί που κολάει

Μου το έκανε κανα 2 φορές ακόμα και τώρα κάθε φορά που τον κλείνω λειτουργεί κανονικά!Τον έχω τσεκάρει αρκετές φορές!Αμα ξανασυμβεί τίποτα θα στείλω!

Για τις ρυθμίσεις πήγαινε στο πρόγραμμα Συστημα>προτιμήσεις>συνεδριες και επέλεξε εκει να σου κρατάει τα προγράμματα που αφήνεις ανοιχτά κατά το logout

Το έκανα αλλά τίποτα δεν κρατάει!όταν ξαναξεκινάω εμφανίζει την οθόνη όπως ήταν αρχικά και για να βγάλω ακόμα και τους σκληρούς θέλει να βάλω τον κωδικό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πια κάρτα θέλεις για ήχο να την σεταρουμε?Και τέλος οταν λές ότι δεν σου εμφανίζει γίνε λίγο συγκεκριμένος γιατί νομίζω ότι κάνεις κάποιο λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...