Προς το περιεχόμενο

Γυαλιά μυωπιας (φακοι)


apostolos2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυριο θα παω να βαλω στο σκελετο μου τους φακους (1 1,5 μυωπια και λιγο αστιγματισμο) και επειδη δεν μου αρεσει να παιρνω οτι μου πουλανε οπως γινοταν μεχρι τωρα με τους φακους, θα ηθελα να ρωτησω μηπως απο εσας που εχει περισσοτερη πειρα με φακους, πια μαρκα ειναι καλη και πια φιλτρα υπαρχουν και αξιζουν να βαλω.

επισεις τι τιμες παιζουν αν ξερετε, για να συγκρινω και να επιλεξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

zeiss και nikon ειναι απο τις κορυφαιες με την αντιστοιχη βεβαια διαφορα στην τιμη.οι hoya ειναι μετριοι προς καλοι και τελος η προσωπικη μου επιλογη(αυτη που προτεινω κιολας)ειναι οι essilor.ειναι οι πιο value for money.πολυ καλη ποιοτητα με οχι τοσο υψηλο κοστος.

 

για οποιαδηποτε αλλη απορια...ρωτα.ισως μπορεσω να σε βοηθησω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

zeiss και nikon ειναι απο τις κορυφαιες με την αντιστοιχη βεβαια διαφορα στην τιμη.οι hoya ειναι μετριοι προς καλοι και τελος η προσωπικη μου επιλογη(αυτη που προτεινω κιολας)ειναι οι essilor.ειναι οι πιο value for money.πολυ καλη ποιοτητα με οχι τοσο υψηλο κοστος.

 

για οποιαδηποτε αλλη απορια...ρωτα.ισως μπορεσω να σε βοηθησω.

 

zeiss +1

Να πας σε επαγγελματία οπτικό.

Να προσέξει την απόσταση ανάμεσα στις δύο κόρες των ματιών.

Βολεύει πολύ ο σκελετός να είναι ελαφρύς, όχι βαρύς κοκάλινος, όπως στα πρωινάδικα της tv ! (είναι και θέμα γούστου όμως)

Πολύ σκελετοί παίρνουν μόνο "πλαστικούς" φακούς, πολλοί καλοί και ελαφροί.

Οι φακοί να έχουν τις σχετικές επιστρώσεις για τις ανακλάσεις, ξεκουράζει.

Καλό είναι ο σκελετός, να έχει ελάσματα στην σύνδεση με τα μπράτσα.

Τα μπράτσα πρέπει να αντέχουν στην διάβροση από τον ιδρώτα. σε μερικούς ανθρώπους ο ιδρώτας είναι αρκετά διαβρωτικός.

Καθαρισμα με νεράκι και υγρό ή στερεό σαπούνι, (χωρίς γλυκερίνη), σκούπισμα με πολύ μαλακό χαρτομάνδυλο. Καθαριστικά υγρά είναι πεταμένα λεφτα.

Αν χρησιμοποιείς κράνος, να φροντίσεις να μπάινουν άνετα σχετικά, δηλ. να είναι λεπτά.

Αυτές τις μέρες θα αγοράσω και εγώ γυαλιά. Θα ψάξω για φακούς zeiss. Σκελετο΄θα πάρω μάλλον ελαφρύ συρμάτινο τιτανίου. Είναι λίγο πιό ακριβοί (250?+) αλλά αξίζουν τα χρήματα αυτά.

Οι φακοί πρέπει να κάνουν γύρω στα 100?. Ψάξε σε διάφορα μαγαζιά για τιμές και μοντέλα. Γενικά ένα ζευγάρι θα το κρατήσεις 3-4 χρόνια.

Ανάλογα με την ηλκία βέβαια, πρέπει να πηγαίνεις στον ιατρό κάθε 1-2 χρόνια, οπότε αν χρειάζεται θα αλλάζεις τους φακούς.

Πάντως νομίζω ότι, τα γυαλιά είναι καλύτερα από φακούς.

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω σοβαρο προβλημα και δεν θελω να δωσω πολλα λεφτα, απλα μου αρεσει να το ψαχνω για να ξερω τι παιρνω και μην μου πουλανε οτι εχουν στην αποθηκη τους.

αν και απο οτι ειδα αυτο το κεφαλαιο ειναι τεραστιο και ειναι δυσκολο να γινω ειδικος και σε αυτο νομιζω θα ψαξω για essilor , απο το λιγο που μπορεσα να δω ειναι σοβαρη εταιρεια.

 

μηπως ξερετε καποιο σοβαρο οπτικο να παρω τους φακους? και αν μπορει να εξετασει ξανα τα ματια μου γιατι δεν εμπιστευομαι και πολυ τους γιατρους του ικα.

τα μεγαλα μαγαζια τυπου mark alen κτλ να τα εμπιστευτω?

νοτια προαστια - ηλιουπολη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι σοβαρες εταιριες π.χ zeiss, essilor σου δινουν μια καρτουλα με τους βαθμους των φακων.μοιαζει με πιστωτικη και ουσιαστικα ειναι κατι σαν εγγυηση για τις επιστρωσεις για ενα διαστημα 6 μηνων αν θυμαμαι καλα.αλλος ενας πιο απλος και ευκολος τροπος ειναι να σου δειξει ο οπτικος το φακελακι που εχει στειλει η εταιρια τους φακους(αφου το εχεις ζητησει απο πριν βεβαια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ hoya φοράω εδώ και χρόνια κι έχω βρεί την υγεία μου από τις ανακλάσεις του κλασικού κρύσταλλου.Αλλά ντάξει το θέμα είναι και οικονομικό αν πάς για zeiss. Απλά οι καλύτεροι αλλά και οι ακριβότεροι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμβατοι και γενικα φιλικοι προς την πλειονοτητα(λεω πλειονοτητα γιατι καθε ματι εχει τις δικες του απαιτησεις) των ματιων ειναι οι φακοι επαφης aqualens της amvis.εξισου καλοι ειναι και οι softlens της bausch&lomb.οσον αφορα τις τιμες δεν παιζουν μεγαλες διαφορες.κατι αντιστοιχο συμβαινει και στα υγρα καθαρισμου που οι τιμες κυμαινονται στα 10-15e και εκτος απο το κλασσικο novasoft το οποιο ειναι απο τα πιο φιλικα προς το ματι, καλη εντυπωση μου εχει κανει και το eye-eye το οποιο εχει και προβιταμινη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω μεχρι τωρα προτιμουσα τους Β&L παρολα αυτα μου προτειναν για καλους τους air optix λογω της αυξημενης διαπερατοτητας σε οξυγονο, ισχυει κατι τετοιο?Επισης υγρα επαιρνα τα RENU αλλα πηρα γι αδοκιμη της nova soft ( αυτο που λεει για καθαρισμο στα 5 λεπτα ισχυει ή οχι???).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα πηρα essilor 85e καταστημα Μετσοβητης Ηλιουπολη και μου εδωσε την εγγυηση καρτουλα...καλα φαινονται

 

Πόση υδροφιλία έχουν;

 

Αλλά ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή γιατί το θέμα την όρασής ήταν κάτι που μου απάσχολησε για πολλά χρόνια.

Ημουνα χρήστης φακών επαφής για περίπου 10 χρόνια, τώρα εδώ και περίπου τέσσερα χρόνια δεν φοράω τίποτα. Οι φακοί επαφής είναι αναμφίβολα η καλύτερη λύση συγκριτικά με τα γυαλιά αν δεν υπήρχαν τα μειονέκτηματα που ακολουθούν την υπερβολική χρήση τους. ΄

Εγώ κόντεψα να χάσω ολοκληρωτικά την όραση μου από αυτό, τα μάτια μου δεν μπορούσαν πλεόν να τους δεχτούν, μιας και τους φορούσα από το πρώι μέχρι αργά το βράδυ για μία δεκαετία.

Για αυτό Απόστολε φρόντιζε να τους φοράς όσο το δυνατόν λιγότερο. Αν τους φοράς συνέχεια και μιλάω για μεγάλη περίοδο θα παρατηρήσεις αρχικά να σου εμφανίζονται κόκκινα αγγεία στα μάτια που ολοένα και περισσότερο θα πληθαίνουν. Μέτα από χρόνια τα μάτια σου θα αντιδράσουν και δεν θα μπορείς πλέον να τους φορέσεις, Είναι αποδεδείγμενο αυτό που σου λέω.

Και κάτι άλλο πολύ σημαντίκό οι βαθμοί που έχεις είναι πολλοί μικροί για αυτό φρόντισε να εξασκείς τα μάτια σου και να μην τα αφήσεις να τεμπελιάσουν. Αν το δεν κάνεις αυτό οι βαθμοί σου θα αυξηθούν σιγά σιγά και δεν θα μπορείς να βλέπεις πλέον χωρίς γυαλιά ή φακούς. Τα γυαλία πρέπει να παίζουν υποβοηθητικό ρόλο και μόνο αυτό. Είναι σαν όταν σπάς το πόδι σου και φοράς πατερίτσες, τις φοράς μέχρι να μπορέσεις να ξαναπερπατήσεις δεν τις έχεις για πάντα, αυτό το ρόλο πρέπει να παίζουν και τα γυαλιά ή οι φακοί.

Αίτια της καλής ή ελαττωματικής όρασης παίζουν οι οφθαλμοκίνητικοί μυς και μόνο αυτοί. Αν χάσουν την τονικότητα τους τότε επηρεάζεται η μεταβολή του σχήματος του κρυσταλλοειδής φακού και παρουσιάζονται ανωμαλίες στην όραση.

Μπορείς να μειώσεις τους βαθμούς σου μέχρι και να τους μηδενίσεις αν ακολουθείς καθημερινά την μέθοδο Bates

Πρόκειται για μία μέθοδο που περιλαμβάνει διάφορες ασκήσεις που έχουν ώς σκοπό να διορθώσουν οποιαδήποτε ανωμαλία του ματιού είτε πρόκειται για μυωπία, καταρράκτη, αστιγματισμό κτλ καθώς και δρα προληπτικά ώστε να μην εμφανιστούν καμία από αυτές.

Ενα από τα πιο χαρακτηριστικά παραδείγματα είναι και ο διάσημος Aldous Huxley που η όραση του ήταν τόσο φτωχή που ήταν σχεδόν τυφλός. Από τότε που άρχισε να ασκείται με τη μέθοδο Bates η όραση του άλλαξε δραματικά και ισχυριζόταν ότι μπορούσε να διαβάζει πλέον με ευκολία και χωρίς να καταβάλλει καμία προσπάθεια. Μην αναφέρω και τον φιλόσοφο Krishmamurti που ήταν ένθερμος υποστηρικτής της και άλλα τόσα παραδείγματα.

 

Πάντως κυκλοφορεί ένα βιβλίο ακόμη και εδώ στην Ελλάδα που αναφέρεται λεπτομερειακά στη μέθοδο Bates και το συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια ειναι αυτη η μεθοδος Bates?

Ακομα κι αν το καταφεραν καποια ατομα, δεν μπορει ο καθενας να το πετυχει ομως..

Μου φαινεται περιεργο αυτο που λες, γιατι κι εγω σιγουρα θα εχω το ιδιο προβλημα με εσενα σε λιγα χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...