Προς το περιεχόμενο

Γυαλιά μυωπιας (φακοι)


apostolos2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποια ειναι αυτη η μεθοδος Bates?

Ακομα κι αν το καταφεραν καποια ατομα, δεν μπορει ο καθενας να το πετυχει ομως..

Μου φαινεται περιεργο αυτο που λες, γιατι κι εγω σιγουρα θα εχω το ιδιο προβλημα με εσενα σε λιγα χρονια.

 

Ο Bates ήταν ένας διάσημος Αμερικανός οφθαλμιάτρος που δίδαξε στο Τμήμα Μεταπτυχιακών Σπουδών της Ιατρικής Σχολής της Νέας Υόρκης. Υστερα από έρευνες που κράτησαν πάνω από 30 χρόνια και εφόσον εξέτασε χιλιάδες ασθενείς κατάληξε σε μία νέα θεωρία που ανατρέπει όσα μέχρι τώρα πίστευε και υποστήριζε η παραδοσιακή ιατρική. Παρά το γεγονός ότι η μέθοδος απορρίφθηκε αρχικά από το σύνολο των ειδικών, ο δρ Bates θεράπευσε πολλούς διάσημους και απλούς ανθρώπους με αποτέλεσμα η μέθοδος του να γίνει παγκόσμια αποδεκτή.

 

Δεν είναι τυχαίο που ο Huxley ένας άνθρωπος του πνεύματος έγραψε ένα βιβλίο που το αφιέρωσε ολότελα στο δρ Bates και στη Μ Corbett η οποία εφαρμόζοντας την μέθοδο Bates τον βοήθησε να καλυτερεύσει την όραση του. Το βιβλιό του τιτλοφορείται "The Art OF Seeing" και σε αυτό κάνει αυστηρή κριτικη των μεθόδων της ορθόδοξης ιατρικής που δεν ασχολείται καθόλου με τα αίτια της ελαττωματικής όρασης.

Δεν είναι τυχαίο που έχουν ανοίξει αμέτρητες σχολές ανά τον κόσμο που εφαρμόζουν τη μέθοδο Bates.

Δεν είναι τύχαιο που έχουν γραφτεί βιβλία επί βιβλίων και πολλοί οφθαλμίατροι ασχολούνται επεκτείνοντας ακόμη παρά πέρα την συγκεκριμένη μέθοδο.

Δεν είναι τύχαιο που εκατομμύρια άνθρωποι μαρτυρούν τα θετικά αποτελέσματα της και ωφελήθηκαν τόσο πολύ που έγιναν οπαδοί και απόστολοι της.

Δεν είναι τυχαίο που μέχρι και η yoga, αυτή η σοφία της ανατόλης και όχι αυτά τα ευτράπελα που κυκλοφορούν στις μέρες μας στο όνομα μίας παρακμάζουσας τάσης που ονομάζεται μόδα, περιέχει κάποιες ασκήσεις για την ενδυνάμωση του βλέμματος που είναι όμοιες με αυτές του Bates.

 

Flo1 αυτό που χρειάζεται για να δεις αποτελέσματα είναι να αφιερωσείς ολοκληρωτικά ένα χρονικό διάστημα κάθε ημέρα όπου με προσοχή και μεθοδικότητα θα πρέπει να εφαρμόσεις αυτά που αναγράφει ο δρ Bates. Θα δεις αργότερα ότι τα αποτέλεσματα θα σε καταπλήξουν και ο χρόνος που θυσίασες άξιζε και με το παραπάνω.

 

Θα σας συμβούλευα να αγοράσετε το βιβλίο που έχει την πλήρη μέθοδο και να μην στηριχτείται στο Ιnternet αφού υπάρχουν σκόρπια πράγματα εδώ και εκεί και δεν πρόκειται με κανένα τρόπο να βγάλετε άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο apostolos2

τελικα πηρα essilor 85e καταστημα Μετσοβητης Ηλιουπολη και μου εδωσε την εγγυηση καρτουλα...καλα φαινονται

 

Πόση υδροφιλία έχουν;

 

δεν εχουν υδροφιλια οι οργανικοι φακοι η τα κρυσταλλα των γυαλιων.

--------------------------------------------------------------

Οσο για τους air-optix ισχυει οτι ειναι πολυ καλοι φακοι επαφης με μεγαλη υδατοδιαπερατοτητα και γενικα ειναι ενα σκαλι πανω απο τον ανταγωνισμο αλλα εχουν αντιστοιχη διαφορα στην τιμη.περιπου 50e για 3 μηνες ενω οι υπολοιποι περιπου 50e για 6 μηνες.(πανω κατω αυτα παιζουν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβως, εγω δεν πηρα φακους επαφης

 

Ναι έχεις δίκιο, ξαναδιαβάσα το αρχικό σου post, είχα την εντύπωση ότι θα άλλαζες τα γυαλιά και θα έπαιρνες φακούς επαφής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο για τους air-optix ισχυει οτι ειναι πολυ καλοι φακοι επαφης με μεγαλη υδατοδιαπερατοτητα και γενικα ειναι ενα σκαλι πανω απο τον ανταγωνισμο αλλα εχουν αντιστοιχη διαφορα στην τιμη.περιπου 50e για 3 μηνες ενω οι υπολοιποι περιπου 50e για 6 μηνες.(πανω κατω αυτα παιζουν)

 

 

Η πολύ μεγάλη υδροφιλία μπορεί να αποτελέσει και μειονέκτημα αφού οι φακοί με το παραμικρό θα ξεράινονται και θα κολλάνε στο μάτι.

Ισως η καλύτερη λύση είναι να έχετε μαζί σας πάντα αμπούλες που προστατεύουν, ενυδατώνουν και λιπαίνουν την επιφάνεια του ματιού. Αυτό θα αποτελέσει καταλυτικό παράγοντα που μπορεί να εμποδίσει την εμφάνιση και την εξάπλωση αγγείων στα μάτια σας.

Πάρα πολύ καλές αμπούλες είναι οι Hyalovet (δεν έχουν συντηρητικά), οι οποίες περιέχουν υαλουρονικό νάτριο, ένα συστατικό πολύ κοντά σε αυτό του ματιού. Τις συστήνω ανεπιφύλακτα. Δεν είναι τυχαίο που μετά από εγχείρηση lasik προτείνουν τη χρήση τους ώσπου να ολοκληρωθεί η διαδικασία επουλωσης του ματιού.

Αντε και το υαλουρονικό νάτριο ύστερα από κάποιες έρευνες που έχουν γίνει υποστηρίζεται ότι βοηθάει και στον τομέα των ρυτίδων.

Πάντως αν τις αγοράσει κανείς, ασχέτως τι λένε οι οδηγίες στο κουτί μπορεί να κρατήσει την κάθε αμπούλα για 24 ώρες μέχρι να ανοίξει κάποια καινούρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μυωπια οπως αναφερεις παραπανω δεν οφειλεται σε βλαβη των οφθαλμοκινητικων μυων.σε αυτο οφειλεται ο στραβισμος.η μυωπια οφειλεται στο οτι ο προσθιοπισθιος αξονας του ματιου ειναι μικροτερος και η εικονα προβαλλεται μπροστα απο τον αμφιβληστροειδη.

 

οσον αφορα τους φακους επαφης, αυτοι που ειναι κατασκευασμενοι απο σιλικονη-υδρογελη ειναι οι πιο ανετοι φακοι,οπως air-optix (ciba vision) και purevision (B&L).η περιεκτικοτητα σε νερο ειναι η χαμηλοτερη που υπαρχει ( 33% ) και ετσι οι φακοι δε στεγνωνουν.επισης εχουν μεγαλη αεροδιαπερατοτητα.πολυ καταλληλοι για ξηροφθαλμια.

 

το τεμπελιασμα γινεται κ παλι στον στραβισμο. οι φακοι επαφης δε βλαπτουν το ματι κ ουτε το κανουν να τεμπελιαζει.η μυωπια δεν προκειται να αυξηθει λογω των φακων επαφης. αν η χρηση των φακων γινεται σωστα, τηρουνται οι κανονες υγειινης κ δε γινεται καταχρηση,τοτε δε θα υπαρξει προβλημα με το ματι. οσο για τη δυσανεξια μετα απο τη δεκαετια, μπορει να εχεις παθει το συνδρομο εξαντλησης κερατοειδους. αν θες πληροφοριες ψαξε να τις βρεις σε καποιο βιβλιο σχετικο με την οπτικη και οχι με περιεργες μεθοδος.

 

Bates? cover - uncover test σου κανει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα τα ξαναγράψω όλα πάλι από την αρχή. Διάβασε καλύτερα τα Post μου. Αν δεν τα δέχεσαι δικό σου πρόβλημα. Υπάρχουν χιλιάδες μαρτυρίες ανθρώπων και ανάμεσα τους άνθρωποι φιλοσοφημένοι που το όνομα τους έχει μείνει στην ιστορία και το έργο τους έχει αναγνωριστεί και εκτιμηθεί από πολλούς ανθρώπους, οι οποίοι έχουν δει πραγματικά αποτελέσματα. Μην αναφέρω και τις σχολές που υπάρχουν στο εξωτερικό. Ο δρ Bates δεν ήταν όποιος και όποιος, όπως δεν ήταν και τόσοι άλλοι οφθαλμίατροι μετά από αυτόν που η μέθοδος του αποτέλεσε παράδειγμα και πηγή έμπνευσης.

Αυτά που μου γράφεις είναι πασίγνωστα στην παραδοσιακή ιατρική, αλλά η ικανότητα του ματιού να βλέπει καλά από όλες τις αποστάσεις οφείλεται κυρίως στη μεταβολή του σχήματος του βολβού (που γίνεται από τους οφθαλμοκίνητικούς μυς) και όχι μόνο στη μεταβολή της κυρτότητας του φακού. Διαπίστωσε επίσης ότι οι μύες του ματιού είναι δυνατόν να χάσουν την τονικότητα τους εξαιτίας της έντασης που ασκέιται πάνω τους και επομένως να μη μεταβάλλουν 'οσο πρέπει το σχήμα του βολβού.

 

το τεμπελιασμα γινεται κ παλι στον στραβισμο. οι φακοι επαφης δε βλαπτουν το ματι κ ουτε το κανουν να τεμπελιαζει.η μυωπια δεν προκειται να αυξηθει λογω των φακων επαφης. αν η χρηση των φακων γινεται σωστα, τηρουνται οι κανονες υγειινης κ δε γινεται καταχρηση,τοτε δε θα υπαρξει προβλημα με το ματι. οσο για τη δυσανεξια μετα απο τη δεκαετια, μπορει να εχεις παθει το συνδρομο εξαντλησης κερατοειδους. αν θες πληροφοριες ψαξε να τις βρεις σε καποιο βιβλιο σχετικο με την οπτικη και οχι με περιεργες μεθοδος.

 

Bates? cover - uncover test σου κανει?

 

 

Τώρα αυτό να το σχολίασω; Μέχρι και η δωδεκάχρονη ανιψιά μου ξέρω πολύ καλά ότι η μονιμή χρήση φακών επαφής και γυαλιών κάνει το μάτι να τεμπελίαζει. Οποιοδήποτε να ρωτήσεις το ίδιο θα σου πει.

To cover-uncover test εσύ το γνωρίζεις καλά; Τι σχέση έχει αυτό που το συγκρίνεις με τη μέθοδο Bates; Είναι εντελώς άσχετη και άστοχη η παρατήρηση σου Αυτό αναφέρεται σε τεστ που γίνονται για τον καθορισμό της οφθαλμικής απόκλισης του στραβισμού. Και ακόμη ξέρω πολύ καλά το σύνδρομο εξάντλησης κερατοειδούς και μόνο που το γράφεις αυτό έρχεσαι σε αντίφαση σε ότι παραπάνω λες. Εχω διαβάσει αμέτρητα βιβλία οφθαλμολογίας στην προσπάθεια να λυσω το πρόβλημα μου αλλά θα παραμείνω στις περιέργες μεθόδους που αναφέρεις. Τώρα γιατί τι θεωρείς περίεργες αυτό είναι άλλο θέμα. Βέβαια από την άλλη υπάρχουν και μεγάλα συμφέροντα που κρύβονται από πίσω και αυτό είναι κάτι που δεν χρειάζεται να αναλύσω.

 

Και κάτι τελευταίο και πιο σημαντικό

 

Εγώ πλέον δεν φοράω γυαλιά ούτε φακούς επαφής. Πίστευω ότι αυτό τα λέει όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λυπαμαι,αλλα εχω κανει σπουδες πανω σ'αυτο το αντικειμενο και δε δεχομαι καποιον "επιστημονα" να ισχυριζεται πραγματα που δεν υφιστανται,οπως κανεις εσυ και η δωδεκαχρονη ανιψια σου.Το αν εχεις διαβασει βιβλια ειναι δικο σου προτερημα, αλλα δε γινεσαι ειδικος στην οραση, μονο διαβαζοντας, γιατι ετσι θα γινομασταν ολοι γιατροι.

Εμαθα για το βιβλιο με το Bates απο εναν πολυ καλο φιλο και γι'αυτο σου απανταω και παλι οτι ειναι μια εναλλακτικη μεθοδος που δεν εχει κανενα αποτελεσμα.υπαρχει μονο για να κανει καποιους αφελεις να δινουν τα χρηματα τους για να αγοραζουν τετοιου ειδους βιβλια.

το συνδρομο εξαντλησης του κερατοειδους μπορει να συμβει και σε καποιον που δε χειριζεται καλα τους φακους.Το οτι εσυ δεν μπορεις να βαλεις φακους ειναι δικο σου προβλημα.δε σημαινει οτι τα ματια ολου του κοσμου θα παθουν το ιδιο με τα δικα σου.

Φοραω φακους εδω και 8 χρονια και ειμαι μια χαρα.τα ματια μου δεν εχουν τεμπελιασει και δεν εχουν κανενα προβλημα!τι να πω? ειμαι φαινομενο!!!

Τωρα για τα συμφεροντα που κρυβονται απο πισω,μαλλον εσυ το ξερεις καλυτερα απο μενα...

 

Υ.Γ1. μηπως το οτι δε φορας γυαλια οφειλεται στο οτι εχεις υποβληθει σε επεμβαση Laser και το αποδιδεις στη μεθοδο BATES?

Υ.Γ.2 το cover-uncover test γινεται για να μην τεμπελιασει το ματι και οχι για να καθοριστει η αποκλιση του στραβισμου.ειναι μεθοδος θεραπειας και οχι διαγνωσης.

Οσο για τους οφθαλμοκινητικους μυες θα πω και παλι πως εισαι πολυ λαθος και καλυτερα ειναι να μην τα λες παραεξω αυτα!Μαλλον εχεις διαβασει λαθος κεφαλαιο στα βιβλια σου και εχεις λαβει λαθος πληροφοριες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πλέον δεν φοράω γυαλιά ούτε φακούς επαφής. Πίστευω ότι αυτό τα λέει όλα.

 

ρίσκι...

νομίζω βέβαια ότι αυτό δεν είναι σπορ για όλους έτσι;

 

συν τοις άλλοις, κατά τη μαρίαΤμπ κι εγώ, τα τελευταία 7 χρόνια φοράω φακούς επαφής-και τα τελευταία 15 χρόνια γυαλιά μυωπίας και μπορώ να πω εξίσου με σιγουριά ότι δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και δεν είναι ποτέ άσχημη κίνηση η παραδοχή της μοναδικότητάς μας -καλής ή κακής- έναντι της μετάθεσης ευθυνών ενός προβλήματος σε κάτι άψυχο, μικρό και διαφανές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λυπαμαι,αλλα εχω κανει σπουδες πανω σ'αυτο το αντικειμενο και δε δεχομαι καποιον "επιστημονα" να ισχυριζεται πραγματα που δεν υφιστανται,οπως κανεις εσυ και η δωδεκαχρονη ανιψια σου.Το αν εχεις διαβασει βιβλια ειναι δικο σου προτερημα, αλλα δε γινεσαι ειδικος στην οραση, μονο διαβαζοντας, γιατι ετσι θα γινομασταν ολοι γιατροι.

Εμαθα για το βιβλιο με το Bates απο εναν πολυ καλο φιλο και γι'αυτο σου απανταω και παλι οτι ειναι μια εναλλακτικη μεθοδος που δεν εχει κανενα αποτελεσμα.υπαρχει μονο για να κανει καποιους αφελεις να δινουν τα χρηματα τους για να αγοραζουν τετοιου ειδους βιβλια.

το συνδρομο εξαντλησης του κερατοειδους μπορει να συμβει και σε καποιον που δε χειριζεται καλα τους φακους.Το οτι εσυ δεν μπορεις να βαλεις φακους ειναι δικο σου προβλημα.δε σημαινει οτι τα ματια ολου του κοσμου θα παθουν το ιδιο με τα δικα σου.

Φοραω φακους εδω και 8 χρονια και ειμαι μια χαρα.τα ματια μου δεν εχουν τεμπελιασει και δεν εχουν κανενα προβλημα!τι να πω? ειμαι φαινομενο!!!

Τωρα για τα συμφεροντα που κρυβονται απο πισω,μαλλον εσυ το ξερεις καλυτερα απο μενα...

 

Υ.Γ1. μηπως το οτι δε φορας γυαλια οφειλεται στο οτι εχεις υποβληθει σε επεμβαση Laser και το αποδιδεις στη μεθοδο BATES?

Υ.Γ.2 το cover-uncover test γινεται για να μην τεμπελιασει το ματι και οχι για να καθοριστει η αποκλιση του στραβισμου.ειναι μεθοδος θεραπειας και οχι διαγνωσης.

Οσο για τους οφθαλμοκινητικους μυες θα πω και παλι πως εισαι πολυ λαθος και καλυτερα ειναι να μην τα λες παραεξω αυτα!Μαλλον εχεις διαβασει λαθος κεφαλαιο στα βιβλια σου και εχεις λαβει λαθος πληροφοριες..

 

Αναφέρεις ότι έχεις σπουδάσει, αλλά αυτό δεν σε τιμάει καθόλου γιατί φαίνεται ότι έχεις πολλά ακόμα να μάθεις. Κάθεσαι και γράφεις, αν είναι δυνατόν, ότι η μόνιμη χρήση φακών επαφής ή γυαλιών δεν δημιουργεί τεμπέλιασμα στο μάτι; Αυτό είναι ένα πράγμα αυτονόητο και αυταπόδεικτο για τον καθένα. Από μικρή όταν πήγαινα στην οφθαλμίατρο μου έλεγε να βγάζω τα γυαλιά και τους φακούς επαφής γιατί το μάτι τεμπελιάζει. Μάλιστα μου έγραφε φακούς επαφής μισό βαθμό κάτω από το κανονικό για να εξασκείται το μάτι. Έχω μιλήσει με γιατρούς συμπεριλαμβανομένου και χειρούργους και έχω διαβάσει πολυάριθμα βιβλία για το θέμα της όρασης που συνηγορούν μαζί μου σε ότι σου γράφω για το τεμπέλιασμα του ματιού καθώς και στο που οδηγεί η μακροχρόνια χρήση των φακών επαφής. Έχει αναφερθεί ότι οι φακοί επαφής παρεμβαίνουν στη φυσιολογία του κερατοειδή. Συγκεκριμένα αναφέρονται μεταβολές στο πάχος του κερατοειδή, μεταβολές στη διάθλαση του οφθαλμού ή στη μέση καμπυλότητα του κερατοειδή. Είναι γνωστό ότι η υποξία και αυτό είναι κάτι που πρέπει να γνωρίζεις μπορεί να δημιουργήσει αύξηση της αγγείωσης, διαταραχές στο ενδοθήλιο (πολυμεγένθυση), την γνωστή δυσανεξία μέχρι και αύξηση της μυωπίας. Επίσης για σκέψου ότι στο ενδοθήλιο του κερατοειδή, ακόμη μετά από λίγες ώρες εφαρμογής φ.ε, μπορεί να παρατηρηθούν κάποιες μεταβολές που αν και θεωρούνται από κάποιους ασήμαντες, παρόλα αυτά είναι ορατές.. Όπως αυτό που αναφέρουμε σχετικά με τις “φυσαλίδες” που κατά την επικρατούσα άποψη οφείλονται σε διόγκωση ενδοθηλιακών κύτταρων (οίδημα).

Η μακροχρόνια χρήση των φακών επαφής δημιουργεί αυτό που αναφέρεις ως σύνδρομο εξάντλησης του κερατοειδούς (corneal exhaustion syndrome) που έχει μελετηθεί επισταμένα από πολλούς επιστήμονες καθώς επίσης χαρακτηρίζεται και με ότι αναφέρω παραπάνω..

Τώρα τους μόνους φακούς που παραδέχομαι είναι οι Silicone Hydrogel, οι οποίοι έχοντας υψηλό DK (υψηλή διαπερατότητα σε οξυγόνο του φακού) βοηθούν κατά πολύ στο να μην εμφανιστεί η υποξία. Σε αυτό συνηγορούν μαζί μου και οι Holden & Mertz καθώς επίσης είναι γνωστό στους επιστημονικούς ιατρικούς κύκλους στο ότι δεν έχει ακόμη εφευρεθεί ένα φακός επαφής χωρίς καθόλου αρνητικές επιδράσεις στη φυσιολογία του κερατοειδή.Το σίγουρο είναι επίσης ότι το προσφερόμενο οξυγόνο με τη χρήση φ.ε.είναι λιγότερο απʼ αυτό που προσλαμβάνεται κατά τη μη χρήση φ.ε.

Τώρα μου γράφεις ότι το cover test δεν αποτελεί μέθοδο διάγνωσης;. Που το διάβασες αυτό (μέχρι και το όνομα του το φωνάζει); Ενδεικτικά σε παραπέμπω σε μία πληθώρα από διαφορετικά links που στηρίζουν την άποψη μου.

 

http://dictionary.reference.com/browse/cover-uncover%20test?r=14

http://www.answers.com/topic/cover-uncover-test?cat=health

http://www.drugs.com/dict/alternate-cover-test.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Cover_test

http://en.wikipedia.org/wiki/Strabismus

http://www.fpnotebook.com/EYE32.htm

 

Και τι σχέση τώρα έχει αυτό που το αναφέρεις πάλι με την μέθοδο Bates; Αυτό έχει σχέση αποκλειστικά με τον στραβισμό όπως και το Hirschberg test.

Κάθεσαι και κρίνεις την μέθοδο Bates χωρίς καν να την έχεις διαβάσει και αυτό είναι το χειρότερο πράγμα. Αυτό φαίνεται από αυτά που γράφεις. Διάβασε καλύτερα τα post μου και μην απαξιώνεις τόσους ανθρώπους και μάλιστα σοβαρούς επιστήμονες-οφθαλμίατρους και φιλόσοφους που έχουν αφιερώσει ολόκληρη την ζωή τους σε αυτό.

Τώρα όσο αφορά τους οφθαλμοκινητικούς μυς που βασίζεται η θεωρία Bates, σου αναφέρω στο post μου γιατί μάλλον δεν το κατάλαβες, ότι αυτά που υποστηρίζεις αναφέρονται στην παραδοσιακή ιατρική και μου είναι πασίγνωστα. Ξέρεις όμως υπάρχει και η εξέλιξη στον τομέα της επιστήμης, η οποία έρχεται και αναθεωρεί ή ακυρώνει τις θέσεις που πίστευε και υπεράσπιζε ένθερμα τόσα χρόνια. Αν δεν υπήρχε αυτό θα βρισκόμασταν δεκαετίες πίσω. Τα παραδείγματα είναι άπλετα.

Εγώ ως ένθερμη υποστηρίκτρια της μεθόδου Bates καθώς έχω δει και αποτελέσματα ιδιοχείρως και έχω ερευνήσει για πολλά χρόνια το θέμα, έχω καταλήξει στο σημείο να την αποδέχομαι ως την μόνη σωστή . Αυτό που με ενοχλεί είναι ότι κρίνεις κάτι που δεν έχεις διαβάσει ενώ εγώ έχω διαβάσει τις θέσεις της παραδοσιακής ιατρικής και τις γνωρίζω πολύ καλά. Αυτό που είναι ακόμη χειρότερο είναι ότι πας να βγάλεις τους φακούς επαφής ότι δεν δημιουργούν καθόλου προβλήματα στον οφθαλμό, πράγμα που είναι πασίγνωστο και ευρέως αποδεκτό στην επιστήμη που σπουδάζεις (αν λες αλήθεια φυσικά, που από αυτά που γράφεις έχω πολλές αμφιβολίες).

 

Επίσης αν δεν πιστεύεις τον ισχυρισμό μου, όσον αφορά στο ότι δεν έχω δει αποτελέσματα με την μέθοδο Bates, ειλικρινά δεν με ενδιαφέρει καθόλου. Βέβαια και τόσοι άλλοι άνθρωποι ανά τον κόσμο που ισχυρίζονται το ίδιο πράγμα και ανάμεσα τους μεγάλοι διανοητές και αυτοί έτσι το λένε. Ακόμη για το αν εγώ έχω συμφέροντα πίσω από αυτό, για άλλη μία φορά φαίνεται πόσα καλά διαβάζεις τα post μου και πόσο λανθασμένα κρίνεις. Αντίθετα τα συμφέροντα βρίσκονται αλλού. Αν κοιτάξεις λίγο καλύτερα θα δεις ότι ούτε καν το βιβλίο που κυκλοφορεί στην Ελλάδα αναφέρω. Και αυτό είναι κάτι που θα μπορούσα να το κάνω, όπως αναφέρονται εδώ και μάρκες φακών επαφής, οι οποίοι κοστίζουν πολλές φορές περισσότερο από ένα απλό βιβλίο που η τιμή του είναι ελάχιστα πιο ακριβή από ένα περιοδικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρίσκι...

νομίζω βέβαια ότι αυτό δεν είναι σπορ για όλους έτσι;

 

συν τοις άλλοις, κατά τη μαρίαΤμπ κι εγώ, τα τελευταία 7 χρόνια φοράω φακούς επαφής-και τα τελευταία 15 χρόνια γυαλιά μυωπίας και μπορώ να πω εξίσου με σιγουριά ότι δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα...

 

Δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα. Η μέθοδος Bates είναι απόλυτα άκακη και ασφαλής. Συνήθως τα προβλήματα σύμφωνα με ιατρικές έρευνες που έχουν διεξαχθεί στην πλειονότητα των περιπτώσεων, εμφανίζονται μετά από 10 έως και 15 χρόνια. Αλλά δεν πρέπει να αμεληθεί ότι αυτό εξαρτάται από πολλούς παράγοντες που επηρεάζουν καταλυτικά το όλο ζήτημα και ότι ο κάθε οργανισμός αντιδρά με ξεχωριστό τρόπο (σε αυτό δίνω ιδιαίτερη σημασία). Τα γυαλιά δεν κάνουν τίποτα κακό απλώς προσπάθησε να εξασκείς το μάτι σου όσο μπορείς περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπραβο σου!

ξερεις τι προκαλει ενας φακος επαφης!αν θες, σου φερνω και εγω το βιβλιο μου και σου γραφω κεφαλαια ολοκληρα..αλλα και παλι σου λεω οτι δεν εχει να κανει με το τεμπελιασμα.Μπορω να σου αναφερω και βακτηριαδιακες μολυνσεις που μπορει να προκληθουν απο εναν φακο επαφης,αλλα δεν εχει κανενα νοημα,γιατι ειναι ασχετο με το τεμπελιασμα που λες οτι παθαινει το ματι.

Οι οφθαλμιατροι το λενε αυτο για τη μειωμενη χρηση γυαλιων σε μικρη ηλικια,απλα για να μη φοραει ενα παιδι συνεχεια τα γυαλια του αν δε χρειαζεται,οχι για να μη τεμπελιασει και δεν ξαναδει,απλα για να μη τα συνηθισει.Η μυωπια,αναλογως το ματι, θα αυξηθει μεχρι να ολοκληρωθει η αναπτυξη του ατομου.Αν εσυ δε φορας γυαλια και εχεις συνηθισει στο πως βλεπεις μπραβο σου!

κ εγω οταν ημουν στο λυκειο,ειχα 3,50 βαθμους μυωπια και δε φοραγα γυαλια συνεχως,αλλα αυτο δε σημαινει οτι εβλεπα,αλλα νομιζα πως εβλεπα.Παρολα αυτα η μυωπια μου μεγαλωσε γιατι συνεχιστηκε η αναπτυξη μου.Ουπς...δε τεμπελιασε το ματι μου,αλλα ουτε μειωθηκε η μυωπια μου!Φαινομενο?

Οταν ενα παιδακι παρουσιαζει καποια φορια,για να μη γινει αμβλυωπια συστηνεται το cover-uncover test.Κλεισιμο του "καλου" ματιου καποιες ωρες τη μερα ή ολη μερα,αναλογα με τη βαρυτητα της καταστασης,ετσι ωστε το ματι που στραβιζει να εξασκειται.Λυπαμαι αλλα ξερω πολυ καλα αυτο το τεστ σε αντιθεση με εσενα.

Δεν εχω κατι αλλο να σου γραψω,γιατι οτι λεω παει στο βροντο.Προφανως εισαι πολυ ισχυρογνωμων και επειδη νιωθω οτι το θεμα εχει εξαντληθει,μπορεις να συνεχισεις να γραφεις απο βιβλια τις αποψεις σου, αν αυτο να σε κανει να νιωθεις επιστημονας.Λυπαμαι αλλα δε συμμεριζομαι τον τροπο που λειτουργεις εδω οποτε θα σου πω απλα, συνεχισε το διαβασμα...καποια στιγμη ισως φτασεις το επιπεδο ενος γιατρου.Σε κρινω οπως εκρινες εμενα για το αν εχω κανει σπουδες σε αυτο το αντικειμενο.

Ξερω οτι σιγουρα θα απαντησεις στο κειμενο μου,γιατι θες να εχεις παντα το τελευταιο λογο.Εγω το μονο που εχω να σου πω ειναι οτι κ αυριο και παντα θα υπαρχουν οφθαλμιατροι, που τουλαχιστον στην Ελλαδα, θα εξασκουν την παραδοσιακη Ιατρικη και θα ακολουθουν τις νεες μεθοδους επεμβασης(πχ. laser και για πρεσβυωπια), για να βοηθουν τους διοπτροφορους να βλεπουν.Οι εναλλακτικες μεθοδοι μαλλον ανηκουν σε καποιους "γιατρους" του εξωτερικου.

Οσοι διαβασαν εχουν βγαλει τα συμπερασματα τους,εγω δεν ξανασχολουμαι με το θεμα αυτο.Οι γνωσεις ειναι δικες μου και τις συμμεριζομαι με ατομα που οντως εχουν καποιο προβλημα.Εσυ προφανως εχεις λυσει ολα σου τα προβληματα, οποτε...και παλι καλο διαβασμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο πράγματα συμβαίνουν, τα οποία είναι ότι είτε δεν κατανοείς πραγματικά αυτά που σου γράφω είτε προσποιείσαι ότι δεν καταλαβαίνεις. Κανένα από αυτά τα δύο δεν είναι καλό για σένα. Τα έχεις μπλέξει όλα και βγάζεις τα δικά σου συμπεράσματα καθώς το post σου για ακόμη μία φορά βρίθει από παντελώς φτωχή επιχειρηματολογία.

 

Το να σου εξηγήσω για άλλη μία φορά ένα τόσο απλό πράγμα σαν το τεμπέλιασμα, καθώς ακόμη και να σου παραθέσω την αντίστοιχη βιβλιογραφία, είναι εντελώς άσκοπο μιας και τα δικά μου λεγόμενα θα πάνε στο βρόντο, όπως και στην περίπτωση του cover-uncover test (μέχρι και η αναφορά στο όνομα του ως test, φωνάζει τι είναι), για το οποίο επιμένεις στενόμυαλα και πεισματικά (προσπερνώντας εσκεμμένα την πληθώρα των links που σου αναφέρω) ότι δεν αποτελεί μέθοδο διάγνωσης. Έχεις μπερδέψει την μέθοδο θεραπείας που ακολουθείται όταν γίνεται το συγκεκριμένο τεστ (που και αυτή επίσης μου είναι γνωστή και δεν χρειάζεται να μου την αναφέρεις), με την έννοια του καθεαυτού όρου. Εγώ δεν θα μιλούσα στην θέση σου καθόλου γιατί σε αυτό το σημείο εκτίθεσαι πραγματικά ανεπανόρθωτα. Ο κόσμος όπως αναφέρεις βλέπει και κρίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι αυτη αντιπαραθεση καλο ειναι να ληξει εδω!!!!

οπως αναφερετε και οι δυο...συμπερασματα βγαλαμε...

 

ps: το ονομα test δε σημαινει τπτ.οταν ειχα κανει αρθροσκοπηση στο γονατο για την αποκατασταση του,ειχα χρησιμοποιησει το cybex test που ενω παραπεμπει σε κατι που αφορα την διαγνωση(τεστ) ηταν μεθοδος ενδυναμωσης/αποκαταστασης για το ποδι μου.(παντα με επιφυλαξη οσον αφορα το ματι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...