Προς το περιεχόμενο

Τέρμα τα greeklish, μόνο Ελληνικά!!!


Digital-Entity

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σύμφωνα με τους νέους κανονισμούς του forum, τα greeklish απαγορεύονται και πλέον θα γράφουμε μόνο Ελληνικά. Η τραγική διαπίστωση όμως που έχω παρατηρήσει είναι ότι οι περισσότεροι /ες δεν ξέρουν να γράφουν Ελληνικά. Δε λέω ωραία ήταν τα greeklish που μας άφηναν να γράφουμε όπως θέλουμε. Τώρα πρέπει να γράφουμε σωστά τα Ελληνικά και όταν σωστά εννοώ ΣΩΣΤΑ. Το τι ορθογραφικά λάθη βλέπω μου βγαίνουν τα μάτια και εύχομαι να ξαναγυρίσουν τα greeklish. Αφού γράφετε που γράφετε Ελληνικά, γράψτε τα ΣΩΣΤΑ. Δεν αντέχω να τα βλέπω τελείως ανορθόγραφα και προτάσεις γεμάτες λάθη. Πείτε με περίεργο, πείτε με παράξενο αλλά δεν την μπορώ αυτή την κατάσταση. ΜΑΘΕΤΕ ΝΑ ΓΡΑΦΕΤΕ ΣΩΣΤΑ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ, μπας και μπορέσουμε να σώσουμε λίγο την κατάσταση τουλάχιστον μέσα στην χώρα μας που λέγεται Ελλάδα και όχι ελληνόαγγλία (greeklish). :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Καταλαβαίνω ότι σε ενοχλεί, αλλά και εμείς, που δεν έχουμε την ευχέρεια να γράφουμε σωστά ελληνικά, ενοχλούμαστε από τα σχόλια που γίνονται στο αρχικό σου ποστ.

 

Το σταματώ εδώ, διότι θα εξελιχθεί το θέμα σε flame./

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω νομιζω οτι ηταν τεραστιο λαθος του ινσομνια

να "απαιτει" μονο ελληνικα γιατι παντου

απο forums,chats, κτλ κτλ ΠΑΝΤΟΥ εχει

καθιερωθει το greekglish και περαν τουτου

γραφουμε παρα πολυ γρηγορα ενω με τα ελληνικα

γραφουμε αρκετα αργα οσο γρηγοροι και να ειμαστε.

λαθος...λαθος...ΛΑΘΟΣ

 

γνωμη μου ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γραφουμε παρα πολυ γρηγορα ενω με τα ελληνικα

γραφουμε αρκετα αργα οσο γρηγοροι και να ειμαστε.

λαθος...λαθος...ΛΑΘΟΣ

 

γνωμη μου ετσι?

 

Γνώμη σου.

Προσωπικά γράφω εξίσου γρήγορα με ελληνικά όσο και με greeklish.

Απλά είναι η βαρεμάρα που έχει κυριεύσει τους ανθρώπους.Βαριέστε να πατήσετε alt+shift..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά και εγώ είμαι απίστευτα ανορθόγραφος αλλά παρόλα αυτά θεωρώ ότι πρέπει να γράφουμε σωστά ελληνικά. Τουλάχιστον σε γενικές γραμμές να μην βγάζουν μάτι βρε αδελφέ!!!

Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ dictionary el-en και διορθώνω τα λάθη μου.

Εντάξει αργώ λίγο παραπάνω αλλά δεν πειράζει! Όλα θέμα συνήθεις είναι άλλωστε!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης βαριούνται να κάνουν ορθογραφικό έλεγχο. Είναι μια διαδικασία λίγων δευτερολέπτων. Τόσο δύσκολα πράγματα σας βάλανε οι mods; Να γράφετε στην μητρική σας γλώσσα, σας ζήτησαν, η οποία παρεμπιπτόντως είναι υπέροχη.

 

Υ.Γ. Τι στον Lucifer μαθαίναμε τόσα χρόνια στο Δημοτικό συντακτικό και ορθογραφία. Ας μαθαίναμε καλύτερα greeklish, να γλιτώναμε 3-4 χρόνια τουλάχιστον.

 

Για το λεξικό με πρόλαβε ο Hakkthan.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα είναι τα Ελληνικά ρε παιδιά. Διαβάζεις ένα ποστ αμέσως και δεν κάνεις προσπάθεια όπως μερικά στα greeklish τα οποία πολλές φορές είχαν ενδιαφέρων αλλά σου έβγαιναν τα μάτια και το κεφάλι για να καταλάβεις τι λέει σε ορισμένα σημεία.

Βέβαια εκεί έκανε και έγραφε ο καθένας ότι ήθελε. Δεν υπάρχουν ορθογραφικά λάθη.

Τώρα με τα Ελληνικά είναι φυσιολογικό να δούμε πάρα πολλά και αστεία λάθη.

Στην υπερπροσπάθεια μας να γράψουμε καλά Ελλήνικος κάνουμε και λάθει :lol:

Ε δεν χρειάζεται να ανοίγουμε και λεξικό για να κάνουμε ένα ποστ. Αν κάποιος θέλει να είναι σωστό το δικό του ας κάτσει με το word να το φτιάξει. Προσωπικά πιστεύω ότι κάνω λίγα λάθη και δεν χρησιμοποιώ την μέθοδο του word.

 

Βαριέμαι κιόλας

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά και εγώ είμαι απίστευτα ανορθόγραφος αλλά παρόλα αυτά θεωρώ ότι πρέπει να γράφουμε σωστά ελληνικά. Τουλάχιστον σε γενικές γραμμές να μην βγάζουν μάτι βρε αδελφέ!!!

Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ dictionary el-en και διορθώνω τα λάθη μου.

Εντάξει αργώ λίγο παραπάνω αλλά δεν πειράζει! Όλα θέμα συνήθεις είναι άλλωστε!!

 

:lol::lol::lol::lol:

Ωραία συνήθεια έχεις.

Την πάτησες όμως.. :P

Πάντως εμένα κάτι τέτοια λαθάκια δεν με πειράζουν. Απλά το είδα τώρα και είπα να κάνω πλάκα. Σε όλους μπορεί να τύχει αυτό , συνήθως λόγο βιασύνης...

Αινώ αιγό δαιν βειάζωμε καθώλου :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι θα αργεί κάποιος να γράφει,είναι μεν αλήθεια αλλά όχι και δικαιολογία.Εγώ στις αρχές όταν άρχισα να γράφω ελληνικά,δυσκολευόμουνα λιγάκι μια και είχα και πολύ καιρό να γράψω ελληνικά σε pc.Αλλά πλέον γράφω μια χαρά και γρηγορότερα απ' ότι με greeklish μη σας πω.Είναι όλα θέμα εξάσκησης,σε καμιά βδομάδα,άντε 2 θα έχετε συνηθίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά πιστεύω ότι κάνω λίγα λάθη και δεν χρησιμοποιώ την μέθοδο του word.

 

Και να τη χρησιμοποιούσες, αυτό δεν θα το έπιανε:

 

όπως μερικά στα greeklish τα οποία πολλές φορές είχαν ενδιαφέρων

 

... αφού για τέτοια χρειάζεται γραμματικός έλεγχος, όχι ορθογραφικός.

 

:-D :-D :-D :-D

 

Ουσιαστικό. το ενδιαφέρον, του ενδιαφέροντος, τα ενδιαφέροντα, των ενδιαφερόντων κλπ.

 

Επίθετο. ο ενδιαφέρων (χαρακτήρας κλπ.), η ενδιαφέρουσα (περίπτωση κλπ), το ενδιαφέρον (πρόβλημα κλπ.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΥΜΦΩΝΟΙ,ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΟΛΟΙ ΝΑ ΓΡΑφΟΥΝ ΣΩΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ, ΑΛΛΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΙΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ. ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΜΕ ΣΕ ΦΟΡΟΥΜ!! ΔΕΝ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΤΟΥ INSOMNIA ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΕΠΙΒΑΛΕΙ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΜΕ, ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΚΑΠΟΙΩΝ ΑΛΛΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΠΟΥ ΛΕΓΟΝΤΑΙ ΔΑΣΚΑΛΟΙ... ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΠΡΟΚΑΛΟΥΣΑΝ ΔΥΣΧΕΡΕΙΕΣ ΤΑ GREEKLISH.ΟΠΟΤΕ ΠΟΙΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΟΠΩΣ ΤΟΥ ΚΑΤΕΒΕΙ, ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΟΣΒΑΛΛΕΙ ΚΑΠΟΙΟΝ;

ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΜΕΙΩΝΕΙ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ, ΟΥΤΕ ΧΑΛΑΕΙ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ, ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΑ ΥΨΗΛΟΥ ΜΟΡΦΩΤΙΚΟΥ ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΚΟΙΝΟ ΑΛΛΩΣΤΕ.ΠΡΩΤΟΠΟΡΗΣΑΜΕ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ!

 

FUCK YOU I WON'T DO WHAT YOU TELL ME...(RATM-KILLING IN THE NAME OF)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...