Προς το περιεχόμενο

Μαίνεται ο πόλεμος ΟΤΕ- εναλλακτικών με σποτάκια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΣΤΟ επίπεδο της αντιπαράθεσης με τηλεοπτικές διαφημίσεις πέρασαν οι πάροχοι υπηρεσιών Ιντερνετ μετά τις εξελίξεις τόσο σε επίπεδο τιμών όσο και υπηρεσιών. Αρχικά ο ΟΤΕ με το σπότ που παίχτηκε στην τηλεόραση επιχείρησε να δείξει ότι κάποιοι υποτιμούν την νοημοσύνη μας υπονοώντας τους εναλλακτικούς χωρίς όμως να αποσαφηνίζει που οφείλονται τα εσωτερικά του προβλήματα.

Από την άλλη ήδη στην αντεπίθεση πέρασε η H.O.L. με ένα σποτάκι που χωρίς να αναλύει το στόχο υπονοεί και απαντά στην πρώη διαφήμιση του ΟΤΕ. Ειδικότερα για όσουs δεν την κατάλαβαν, στο σπότ εμφανίζεται ένας ηλικιωμένος. Θεωρεί ότι ο παππούs πήρε το ακριβό ιντερνετ, γιατι του δώσανε γυαλιά με ακτίνεsΧ που με αυτά είδε την κοπέλλα που του το πούλησε γυμνή, του αρεσε και γιαυτο αγόρασε το ακριβό ίντερνετ [βλεπεΟΤΕ]. Η μάχη μεταξύ ΟΤΕ και παρόχων συνεχίζεται και η HOL [έξυπνη γαρ] δεν ονοματίζει τον πάροχο με το ακριβό ιντερνετ, για να μην εχει κυρώσεις από την ΕΕΤΤ. Είναι αλήθεια ότι με την Οτενέτ και εμεις πολυ σπάνια βλέπουμε disconnect αλλά αυτό δεν συνεπάγεται οι τιμές να ειναι πανάκριβες ακόμα στην χώρα μας. Από την άλλη οι εναλλακτικοί απαντούν στον πάροχο που δεν κατανομάζουν για ευνόητους λόγους αλλά δυστυχώς δεν προσφέρουν κάτι παραπάνω ώστε να κάνουν την διαφορά και θα έλεγα αντί να ανταλλάσουν διαφημίσεις ας κοιτάξουν να βελτιώσουν το δίκτυό τους προτού τους πάρουμε... με τις πέτρες. Βοήθειά τους

Από το freegr.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο ανταγωνισμός όμως μεταξύ τους, έχει θετικές συνέπειες για τον καταναλωτή!

Πριν 3 χρόνια, ήμασταν όλοι με dial up, και τώρα μας κακοφαίνεται αν συγχρονίσουμε στα 10Mb...

Μέχρι και ο οτε, έριξε τις τιμές του δραματικά (έστω και αν είναι ακόμα ακριβός).

Αν λειπούν θέλουν να τις βγάλουν έξω και να τις μετρήσουν, να δουν ποιανού είναι η ...μεγαλύτερη, προς όφελός μας είναι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα σποτάκια του ΟΤΕ, τα τελευταία με τις μπηχτές, και τα παλαιότερα ("στη μάνα σου το'πες;" ) , εμένα μου φαίνονται πανέξυπνα.

και τα μπράβο τα απευθυνω μαλλον στη διαφημιστική εταιρεία που τα σκέφτηκε, όχι στον ΟΤΕ :)

οτι γελάμε, γελάμε. δεν υπάρχει θέμα.

αλλα για την αποτελεσματικότητά τους ... δεν ξέρω. Δηλ, πόσους πελάτες, νεες συνδεσεις (απο pstn/isdn->dsl) , ή αποτροπή μετακινήσεων προς ιδιωτικούς μπορεί να φέρουν. Το 2ο ισως λιγο καλυτερα. να αποδόσουν στο αμυντικό τομέα.

γιατι εγώ, σαν σκετσάκια τα βλέπω και γελάω.

γιατι ειχα dsl οτε, εχω forthnet, συχναζω στα φορουμ, και διαβαζω ολα τα ευτράπελα που συμβαίνουν.

 

Κάποιος που δεν ειχε ποτέ dsl, ή δε ασχολειται ιδιαιτερα με το θέμα τεχνολογία, δεν την "πιάνει" την ατάκα <<για όλα φταίει ο ΟΤΕ>>.

 

Οσοι ειναι σε ΟΤΕ DSL, και διαβαζουν τα παράπονα άλλων χρηστών για τους εναλλακτικούς, μπορει να επιρρεάζονται και να δισταζουν περισσότερο για αλλαγή βλέποντας το σποτάκι.

βέβαια, ειναι φυσικό, οταν εισαι πελάτης ΟΤΕ, και η συνδεση σου παει μια χαρά, ειναι πολυ λιγοτερες οι πιθανοτητες να μπεις να διαβάσεις ενα τόπικ με τίτλο "έλεος με τον οτε", και πιο πιθανο να ενδιαφερθεις για ενα τοπικ "έλεος με τη hol/4νετ/ον/τελλας".

 

τη hol ισως τη βλέπεις ως ενα πιθανό μελλοντικό προορισμό και θες να ξερεις, ενω για τον οτε τι σε κόφτει; η δικη μου συνδεση πάει καλά και οι άλλοι να πα να....

 

Κρίνω εξ' ιδίων: οσο έψαχνα για εναλλακτικό, και οσο περίμενα την ενεργοποίηση διάβαζα τα πάντα.

Απο τότε που συνδεθηκα στο 2play, και δεν εχω πρόβλημα, ελάχιστα ασχολουμαι με τα αντιστοιχα τοπικ/καταγγελίες, εκτος αν υπάρχει καμια τεχνική ερώτηση και μπορώ να βοηθήσω.

 

Γνωμη μου, τα σποτάκια, ειδικα της TV που ειναι πανάκριβα, εξυπηρετούν πρώτα άλλους σκοπους, και ύστερα, πολυ ύστερα, μπορει να απασχολεί και το "εμπορικό κέρδος" που θα φέρουν.

Η διαφήμιση ειναι ενα μπουρί που μέσα τρέχουν ευρουλίνια. Εκατομμμμμύρια! Και ανάλογα που το στρέφεις το μπουρί, ταϊζεις αντίστοιχα στοματάκια: ποια διαφημιστική θα τα δημιουργήσει, ποια κανάλια θα τα δείξουν, πόσα σποτ κάθε κανάλι, ποιανού ειναι καθε κανάλι, ποσο ντόρο θα κάνουμε για τα παπαγαλάκια, θεσμικούς, παραγωγή κουτόχορτου ποικιλίας ΧΑΑ, κλπ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος που δεν ειχε ποτέ dsl, ή δε ασχολειται ιδιαιτερα με το θέμα τεχνολογία, δεν την "πιάνει" την ατάκα <<για όλα φταίει ο ΟΤΕ>>.

 

Γεια σου, random, με τις αναλύσεις σου! :-D Ωραία τα λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ random

Θα συμφωνήσω με όσα λες παραπάνω εκτός από ένα πράγμα. Αυτό

νωμη μου, τα σποτάκια, ειδικα της TV που ειναι πανάκριβα, εξυπηρετούν πρώτα άλλους σκοπους, και ύστερα, πολυ ύστερα, μπορει να απασχολεί και το "εμπορικό κέρδος" που θα φέρουν.

Η διαφήμιση ειναι ενα μπουρί που μέσα τρέχουν ευρουλίνια. Εκατομμμμμύρια! Και ανάλογα που το στρέφεις το μπουρί, ταϊζεις αντίστοιχα στοματάκια: ποια διαφημιστική θα τα δημιουργήσει, ποια κανάλια θα τα δείξουν, πόσα σποτ κάθε κανάλι, ποιανού ειναι καθε κανάλι, ποσο ντόρο θα κάνουμε για τα παπαγαλάκια, θεσμικούς, παραγωγή κουτόχορτου ποικιλίας ΧΑΑ, κλπ..

Έχει μια πολύ γερή βάση αλήθειας, αλλά φια να μπορούν να κάνουν τις διαφημήσεις κ να πληρώνουν τους διαφημηστές, χρειάζονται λεφτά. Και τα λεφτά έρχονται από τους καταναλωτές, εμάς. Δεν αντιλέγω ότι οι διαφημήσεις αποβλέπουν ΚΑΙ αλλού, αλλά κατά κύριο λόγω πιστεύω σημαδεύουν εμάς. Και μπορεί να μην έχουν την δύναμη να κάνουνε κάποιον να διακόψει τη σύνδεσή του και να πάει σε άλλη εταιρεία, αλλά σίγουρα μπορούν να επιρεάσουν κάποιον που είναι αναποφάσηστος, κάποιον που είναι 50-50. Και θα σου πω ένα παράδειγμα. Έχω σπίτι της αδερφής μου ΟΤΕ 1 mb. Κανένα πρόβλημα με την ταχύτητα. Είμαι υπερευχαρηστημένος. Αλλά ποτέ -μα ποτέ- δεν έχω πληρώσει τα 21,50 που μου είπανε. Θα πάω στην forthnet λοιπόν που διαφημίζει συνεχώς το "χωρίς κρυφές χρεώσεις". Η διαφήμηση και το πάθημα με έχουν επηρεάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΤΟ επίπεδο της αντιπαράθεσης με τηλεοπτικές διαφημίσεις πέρασαν οι πάροχοι υπηρεσιών Ιντερνετ μετά τις εξελίξεις τόσο σε επίπεδο τιμών όσο και υπηρεσιών. Αρχικά ο ΟΤΕ με το σπότ που παίχτηκε στην τηλεόραση επιχείρησε να δείξει ότι κάποιοι υποτιμούν την νοημοσύνη μας υπονοώντας τους εναλλακτικούς χωρίς όμως να αποσαφηνίζει που οφείλονται τα εσωτερικά του προβλήματα.

Από την άλλη ήδη στην αντεπίθεση πέρασε η H.O.L. με ένα σποτάκι που χωρίς να αναλύει το στόχο υπονοεί και απαντά στην πρώη διαφήμιση του ΟΤΕ. Ειδικότερα για όσουs δεν την κατάλαβαν, στο σπότ εμφανίζεται ένας ηλικιωμένος. Θεωρεί ότι ο παππούs πήρε το ακριβό ιντερνετ, γιατι του δώσανε γυαλιά με ακτίνεsΧ που με αυτά είδε την κοπέλλα που του το πούλησε γυμνή, του αρεσε και γιαυτο αγόρασε το ακριβό ίντερνετ [βλεπεΟΤΕ]. Η μάχη μεταξύ ΟΤΕ και παρόχων συνεχίζεται και η HOL [έξυπνη γαρ] δεν ονοματίζει τον πάροχο με το ακριβό ιντερνετ, για να μην εχει κυρώσεις από την ΕΕΤΤ. Είναι αλήθεια ότι με την Οτενέτ και εμεις πολυ σπάνια βλέπουμε disconnect αλλά αυτό δεν συνεπάγεται οι τιμές να ειναι πανάκριβες ακόμα στην χώρα μας. Από την άλλη οι εναλλακτικοί απαντούν στον πάροχο που δεν κατανομάζουν για ευνόητους λόγους αλλά δυστυχώς δεν προσφέρουν κάτι παραπάνω ώστε να κάνουν την διαφορά και θα έλεγα αντί να ανταλλάσουν διαφημίσεις ας κοιτάξουν να βελτιώσουν το δίκτυό τους προτού τους πάρουμε... με τις πέτρες. Βοήθειά τους

Από το freegr.gr

 

Δηλαδή θέλετε να μου πείτε πως

δεν είναι συκοφαντική διαφήμιση..?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί θεωρήτε συκοφαντική διαφήμηση απο τον μεν στο δε?Αν εχούν πα....ια ασ κάνουν κάτι για να με κρατήσουν σαν πελάτη που τα σκάω.Και ναι για μένα για όλα φτεει ο Οτε.Αυτός έχει το δύκτιο αυτός το συντηρη(χαχαχαχα)αύτος το νοικιάζει χονδρική και τα τσεπώνει χωρίς να είναι συνεπης προς τους άλλους πάροχους (πόσο δηλαδη σε έμενα).Όταν με το καλό βάλου η άλλες εταιρείες δικάτους δύκτια(οπτικες μέχρι τον πελλάτη)τότε τα ξαναβλέπουμε όλα αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ενα καταλαβα οτι αυτοι που για λογαριασμο της hol εφτιαξαν τα spot πηγαν να κανουν αναλογες εξυπνες διαφημισεις με τον ΟΤΕ αλλα μαπα το καρπουζι, ειλικρινα εγω θα τις απερριπτα με τη μια.

 

Ειδκα αυτη με τον τυφλο ανετα θα μπορουσε λειτουργησει υπερ του ΟΤΕ αφου αυτος με τις ακτινες χ δε βλεπει μονο τα απ εξω αλλα λιγο παραπερα, μη μιλησω για αυτον με το αργο internet εντελως ατοπο...

 

Και η τελευταια με τον αερα η αποθεωση της κακογουστιας!

 

Τελικα τα παγια του ΟΤΕ πηγαινουν στους καλους διαφημιστες αφου το στη μανα σου το πες και ο καναπες του CONN-X για μενα ειναι φτιαγμενα απο ανθρωπους με φαντασια και χιουμορ. Καποιοι πληρωθηκαν αδρα για μενα για να σκεφτουν ανεμπνευστα spot οπως αυτα της HOL και αυτο ειναι προσωπικη μου αποψη φυσικα

 

Μιλαω μονο για τις διαφημιστικες εκστρατιες και οχι για τους παροχους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα τα παγια του ΟΤΕ πηγαινουν στους καλους διαφημιστες αφου το στη μανα σου το πες και ο καναπες του CONN-X για μενα ειναι φτιαγμενα απο ανθρωπους με φαντασια και χιουμορ. Καποιοι πληρωθηκαν αδρα για μενα για να σκεφτουν ανεμπνευστα spot οπως αυτα της HOL και αυτο ειναι προσωπικη μου αποψη φυσικα

 

Καλά, ο καναπές ήταν καταπληκτική διαφήμιση, μου έχει μείνει κυρίως αυτή με τους RPG-τύπους και το τέρας. "Πάμε παιδιά, δεν είναι τίποτα, το 'χουμε!" :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...