Προς το περιεχόμενο

Κρασαρε το Western Digital My Book μου... Τωρα τι;


zombietone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε, καταρχην, πριν ανοιξεις το δισκο (αν ετοιμαζεσαι να αλλαξεις κεφαλες και τετοια) δοκιμασε πρωτα να αλλαξεις πλακετα. Αυτο που λενε τα παιδια, δηλαδη να αλλαξεις κεφαλες, δεν το χω κανει ποτε, και μου φαινεται καπως το να γινει, καθως θελει περιβαλλον χωρις σκονες και αποστειρωμενο, και χωρις τα καταλληλα εργαλεια. Το αντιθετο ομως, δηλαδη να αλλαξω πλακετα σε δισκο, που εκανε τους ηχους που λες, με καλο δισκο, και να παρω ενα backup, το εχω κανει. Και μου δουλεψε καποιες φορες. Συν το γεγονος οτι μια τετοια "εγχειρηση" περιεχει σαφως λιγοτερο ρισκο για οποιοδηποτε δισκο, επειδη δεν χρειαζεται να ανοιξεις το εσωτερικο του.

Επισης, αν αυτο δε πιασει, τοτε τον ανοιγεις, και ξεκινας το pc με ανοικτο το δισκο. Καμμια φορα (σπανια ομως) μπορει να παρει μπρος, ισως και με λιγο σπρωξιμο :lol:, αλλα ισως και να σωσεις κατι παλι.

Οπως και να χει, καλη τυχη.

 

Εννοειται πως αλλαξα πρωτα πλακετα victz! Αλλα δυστυχως... Ο δισκος παει πια...

 

 

Δυστυχώς όταν αγοράζουμε μεγάλο δίσκο πρέπει να υπολογίζουμε διπλάσιο κόστος απ' το κόστος αγοράς του ενός δίσκου: Πολύ απλά πρέπει να παίρνουμε δύο και να χρησιμοποιούμε το δεύτερο για backup. Εγώ πάντα έχω και έναν δεύτερο δίσκο στο pc μου, όπου κάνω τακτικό backup όλα τα "mission critical" αρχεία μου.

 

Υ.Γ. Όλες τις ταινίες τις γράφω σε DVD και έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

 

Δηλαδη λες οτι θελεις να σωνεις το σωνεις σε δυο δισκους;!! Χα! Αποκλειεται φιλε!

Συνεχιζω να λεω πως τα σκουπιδια που λεγονται Mp3 δεν εχουν καμια αξια γιατι ειναι σαν να μη τα εχεις! Αν κρασαρει ο δισκος bye bye! Καλα ειναι να ακους που και που και να ενημερωνεσε μουσικα αλλα ποτε δεν τα εχεις ποραγματικα... Στο καλο να πανε! Θα βρουμε αλλα! Και ταινιες και οτιδηποτε αλλο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε διαφωνώ. Για άλλους, όμως, η μουσική συλλογή τους είναι πολύ σημαντική. Για άλλους μπορεί να είναι οι τσόντες ή τα αρχεία της δουλειάς τους κτλ. Απλά ο καθένας αξιολογεί πόσο "αξίζουν" τα εκάστοτε δεδομένα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμενα η μουσικη μου συλλογη ειναι πολυ σημαντικη! Η πραγματικη ομως!

 

Δεν ξερω αν καποιος που ενδιαφερεται τοσο πολυ για τη μουσικη και τις μουσικες συλλογες τα εχει σε Mp3! Μαλλον οχι....

 

Οσο για τους υπολοιπους συμφωνουμε... Αλλα δυο σκληροι για τα ιδια πραγματα... Υπερβολικο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν το πιστεύω (ή αλλιώς δε θέλω να το πιστέψω)! Έχω τον MyBook 500GB. Ξαφνικά και εν ώρα λειτουργίας άρχισε να κάνει "τσκ" - "τσκ". Τον έσβησα και απο τότε, καθε φορά που τον ανάβω κάνει τον ίδιο ήχο ξανά και ξανά και τα Windows δεν τον βλέπουν. Είναι dead?

 

Νομίζω πως είμαι ακόμα στην εγγύηση αλλά εκτός απο downloads, είχα ενα κάρο πράγματα που δεν ήθελα να χάσω. :cry::cry:

 

Τι λέτε, υπάρχει ελπίδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμενα η μουσικη μου συλλογη ειναι πολυ σημαντικη! Η πραγματικη ομως!

 

Δεν ξερω αν καποιος που ενδιαφερεται τοσο πολυ για τη μουσικη και τις μουσικες συλλογες τα εχει σε Mp3! Μαλλον οχι....

 

Οσο για τους υπολοιπους συμφωνουμε... Αλλα δυο σκληροι για τα ιδια πραγματα... Υπερβολικο...

 

Μια ιδεα ειναι ολα. Αν ολα τα album και ταινιες που εχω (η θα ηθελα να εχω) τα κρατουσα σε παραδοσιακη μορφη (cd audio, dvd video) δεν θα μου εφτανε ενα διαμερισμα να τα αποθηκευσω. Για μενα το να μπορεις να εχεις πολλα πραγματα και να χωρανε σε ενα τσαντακι ειναι σημαντικοτατο.

 

Οσον αφορα την ποιοτητα ηχου και απεικονισης, θεωρω οτι απο ενα σημειο και επειτα που περναει στο σταδιο του "αρκετα καλη" δεν εχει και τοση σημασια. Σημασια εχει το ιδιο το περιεχομενο περισσοτερο απο dolby surround και HD και οτιδηποτε. Αλλα καταλαβαινω οτι ειμαι μαλλον μειοψηφια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι προτεινετε για την προστασια των my book μας?

για τους my book δεν ξέρω. για lost cause τους κόβω.

για τα αρχεία μας έχω ιδέες. οπως πχ. να μην αγοράζουμε my book και αλλους ελέφαντες στριμωγμένους σε εξωτερικά κουτιά για ποντίκια :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν το πιστεύω (ή αλλιώς δε θέλω να το πιστέψω)! Έχω τον MyBook 500GB. Ξαφνικά και εν ώρα λειτουργίας άρχισε να κάνει "τσκ" - "τσκ". Τον έσβησα και απο τότε, καθε φορά που τον ανάβω κάνει τον ίδιο ήχο ξανά και ξανά και τα Windows δεν τον βλέπουν. Είναι dead?

 

Νομίζω πως είμαι ακόμα στην εγγύηση αλλά εκτός απο downloads, είχα ενα κάρο πράγματα που δεν ήθελα να χάσω. :cry::cry:

 

Τι λέτε, υπάρχει ελπίδα;

 

 

Λοιπόν παιδιά, συνέβη το απίστευτο. Μετά απο ώρες απελπισίας και αφού το είχα πάρει απόφαση οτι είναι dead, κάποιος μου έδωσε την πιο απλή λύση που δε μου είχε περάσει καν απ' το μυαλό.

Κούνησα λοιπόν τον δίσκο (frappe style :lol: αλλά οχι τόσο δυνατά) και όταν τον άναψα λειτούργησε κανονικά. Τα windows τον αναγνώρισαν και αυτή τη στιγμη κάνω backup χωρίς πρόβλημα. Δεν ξέρω αν θα ξαναχτυπήσει αλλά το μάθημα μου το πήρα.

 

Ψάχνοντας εκτεταμένα στο νετ για λύση διαβασα πολλά για τους εξωτερικούς σκληρους και οι γενικές συμβουλές είναι οτι δεν είναι απ'τους δίσκους που προορίζονται για συνεχή χρήση αλλά για backup. Καλό είναι να αντιγράφουμε στον κανονικό μας δίσκο τα αρχεία προς χρήση και μετά να τον σβήνουμε. Όχι να τον έχουμε π.χ. να κατεβάζει απ το νετ αλλά καλύτερα να μεταφέρουμε τα αρχεία σ'αυτον στο τέλος για backup.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...