Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια με την ρύθμιση του Ubuntu 7.10 μετά την εγκατάσταση


Antonov

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις ανοίγω το evolution αυτό παθαίνει ...ασφυξία καί γίνεται μπλέ.Έχω προσπαθήσει να το απεγκαταστήσω-εγκαταστήσω πολλές φορές αλλά πάλι τα ίδια.Δεν μπορώ να εξηγήσω τα συνεχή κρασαρίσματα τού συγκεκριμένου προγράμματος.Κατά τα άλλα το ubuntu 7.10 δουλεύει άψογα καί θεωρώ ότι είναι πολύ καλά ρυθμισμένο.

Σόρρυ πού έγραψα εδώ αλλά να μην ανοιγω άλλο θέμα μιάς και η ..ομπρέλλα είναι ubuntu gutsy 7.10.

Ελπίζω σε βοήθειά σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δοκίμασε να πάρεις σβήσεις τα περιεχόμενα τουκρυφού φακέλου του evolution που υπάρχει στο home σου.Θα το βρεις το φάκελο ως .evolution.Πάρε πρώτα ένα backup των περιεχομένων γιατί εκεί υπάρχουν οι ρυθμίσεις τα email ktl.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποπτεύομαι οτι έχω κάνει μ@@@@κια κατα την εγκατάσταση, αρχικός σκοπός μου ήταν να καταργήσω τελείως τα ΧP νομίζω όμως οτι ο δίσκος δεν "έφαγε" format αλλά έχει κρατηθεί το αρχείο των XP που είχα πριν.

Αυτο το λέω γιατί πηγαίνοντας "εφαρμογές-->βοηθήματα-->Ανάλυση χρήσης δίσκου" αντί να μου βγάζει συνολικό μέγεθος 80 GB μου εμφανίζει 75,5 GB.

Πώς μπορώ να το ελέγξω αυτό? και αν όντως είναι έτσι,πώς τα σβήνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δοκίμασε να πάρεις σβήσεις τα περιεχόμενα τουκρυφού φακέλου του evolution που υπάρχει στο home σου.Θα το βρεις το φάκελο ως .evolution.Πάρε πρώτα ένα backup των περιεχομένων γιατί εκεί υπάρχουν οι ρυθμίσεις τα email ktl.

Έτσι είναι thanks.

Αν γινότανε να παίρναμε καί το hotmail στο evolution καλό θα ήταν αλλά πώς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με τα αρχεία που στα windows ήταν γραμμένοι οι τίτλοι τους στα ελληνικά(μου βγάζει ερωτηματικά αντί των κανονικών ονομάτων) και με τα αρχεία .txt τα οποία ανοίγοντάς τα εμφανίζονται "κινέζικα" αντί ελληνικών.

Απ' οτι διάβασα εδώ "http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=210048&highlight=.txt" για τα txt το πρόβλημα εμφανίζεται λόγω της κωδικοποίησης,σωστό?(ωστόσο πχ οι υπότιτλοι παίζουν κανονικά στο VLC), δεν πολυκατάλαβα όμως πώς θα την αλλάξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα προβλήματα είναι λόγο ότι τα αρχεία αλλά και τα ονόματα δεν είναι γραμμένα στα διεθνή πρότυπα αλλά στα κλειστά πρότυπα της microsoft.Για τα αρχεία σου μπορείς να τα ανοίξεις με το gedit να επιλέξεις την κωδικοποιήση iso 8859-7 για να τα διαβάσεις αλλά και να την αλλάξεις σε utf8 κάνοντας save το αρχείο με την νέα κωδικοποίηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...