Προς το περιεχόμενο

Modem/router 24 mbit forthnet


SOCRATIS1000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο την Κυριακη που το εβαλα σε λειτουργια μεχρι σημερα, μια φορα επεσε η συνδεση δεν ξερω για ποιον λογο την Τριτη το μεσημερι και ξανασυνδεθηκε αυτοματα, οταν γυρισα σπιτι εγω το Azureus κατεβαζε κανονικα δηλαδη με την νεα IP που ειχε παρει. Οποτε μαλλον δεν το εχει το προβλημα που λες. Παντως μεχρι τωρα ειμαι σουπερ ευχαριστημενος, με το προηγουμενο μοντεμ θα ειχα στην ιδια περιοδο τουλαχιστον 7-8 disconnects. Αλλα εκει εφταιγε το μοντεμ που δεν αντεχε τις συνδεσεις του Azureus (αν και ειχα 30 ανα τορρεντ μονο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

αν πεσει και το adsl τοτε οκ.αν ομως πεσει το ppp μονο τοτε δεν το εχω δει να ξανασηκωνει συνδεση.τωρα δεν ξερω αν εχουν διορθωσει κατι με καποιο firmware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον κολλητό μου τον σύνδεσαν στο 2play. έχει 2 Laptop και καθόλου desktop υπολογιστές. προτιμότερο δεν είναι να αφήσει πάνω το siemens και να αγοράσει κάποιο wireless router να βάλει πάνω;

 

ποιο προτείνετε για να έχει μέγιστο δυνατό σήμα και σταθερό πάνω απ' όλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω 8α κραταγα το σιεμενς και απλα 8α εβαζα ενα access point.σιεμενσ rulez.

 

Επειδη και ο αδερφος μου εχει 1 λαπτοπ και ενα σταθερο αλλα δεν θελει καλωδια, του ηρθε το Siemens CL-110. Αντι να του παρω wireless modem, λετε να κρατησω αυτο σαν μοντεμ και να το συνδεσω πανω σε ενα wireless router/access point? (Βασικα wireless router θελει ή wireless access point? Γιατι στο e-shop τα εχει ξεχωριστες κατηγοριες.

 

http://www.e-shop.gr/search_per.phtml?category=ROUTER&category2=WIRELESS

http://www.e-shop.gr/search_per.phtml?category=WIRELESS&category2=ACCESS%20POINT

 

Και αν μπορεις προτεινε καποιο οσο το δυνατον φθηνοτερο αφου η αγορα θα γινει για να μην αγοραστει μοντεμ που θα τα εχει ολα. Και το βασικοτερο, να αποκτησω σταθερη συνδεση χωρις disconnects.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το σιεμενς ειναι οτι πιο στα8ερο .απο εκει και περα οτιδηποτε βρεισ σε wireless κανει.ακομα και καποιο ασυρματο adsl router Να βρεις μπορεις να τον κανεις access point.γενικως αν παρεις router εχει πιο πολλες ρυθμισεις και δεν λεει.οτι πιο απλο για να ειναι πιο ευκολο αν και για ολα υπαρχει πατεντα.ειτε wireless router ite access point κανει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή να προτιμήσω κάποιο φτηνό ap και να μην κοιτάξω για κάποιο ακριβότερο; δεν θα βρω διαφορές στην ποιότητα του σήματος και στο αν μου κάνει αποσυνδέσεις ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά του παρήγγειλα το linksys wap54g. έχω παλαιότερο μοντέλο που το είχα πάρει για το awmn και ξέρω ότι το συγκεκριμένο κάνει παπάδες και ότι δεν θα τον απογοητεύσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην δινεις ορκο οτι ειναι πιο σταθερο το linksys .δοκιμασεκαι το d-link Μια.

με προβληματιζει γιατι disconnect κανει συνεχεια καθε φορα ποθ εχω torrent και κατεβαζω και απο rapid π.χ.Το εκανα ενα hard restart μηπως το καινουργιο firmware αλλαξε καμια ρυθμηση αλλα τα ιδια μαλλον με βλεπω με d link.κριμα και ηταν καλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

 

Σκεφτόμουν να ανοίξω thread και είδα αυτό.

 

Σήμερα έκανα αίτηση για ADSL Economy της Forthnet για το ιδιόκτητο δίκτυο στην

Ξάνθη και μου έδωσαν δώρο ένα ασύρματο router D-Link DSL-G624T.

 

Αυτό που χρησιμοποιώ τώρα είναι το 660HW-D1 της Zyxel χωρίς κανένα πρόβλημα.

Έχω Tellas 1mbit.

 

Τα στατιστικά της γραμμής μου (με Tellas) είναι τα εξής:

noise margin upstream: 31 db

attenuation upstream: 6 db

noise margin downstream: 28 db

attenuation downstream: 10 db

 

Πρόβλημα με αποσυνδέσεις δεν είχα ποτέ και έτσι σκεφτόμουν να κρατήσω το

υπάρχον Zyxel και να πουλήσω το D-Link το οποίο δεν έχω ανοίξει καν αλλά

διάβασα το μήνυμα του Gabriel και με φόβισε.

 

Λέτε να έχω κάποιο πρόβλημα με το Zyxel ?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...