Προς το περιεχόμενο

θα χρειαστω κ router?


IKARIWTHS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα παιδια προς το παρων εχω μια συνδεση τησ οτε στο 1mbit κ περιμενω σε κανενα μηνα τη forthnet,εχω το wbr3407a της level one για μοντεμ αλλα κ για ρουτερ,μοιραζει ιντερνετ σε 3 η/υ, 1 ενσυρματα κ 2 ασυρματα.

η ερωτηση ειναι η εξεις,οταν ερθει η forthnet γραμμη κ μου φερουν ενα απλο μοντεμ χωρις wifi,θα μπορω αυτο το απλο μοντεμ να το συνδεσω με το level1 που εχω κ να το χρησιμοποιήσω μονο σαν ρουτερ?η θα πρεπει απο την αρχη να αγορασω μοντεμ κ ρουτερ που να yποστηριζουν adsl2+ ?

οταν μπαινω στη σελιδα του μοντεμ σαν επιογες mode μου δινει μονο (modem h modem+router) σκετο router δε μου δινει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να συνδεσεις αυτο που εχεις σε αυτο που θα σου στειλουν.

 

και αν δεν κάνω λάθος θα χρειαστείς καλώδιο crossover για να συνδέσεις ρουτερ με ρουτερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ USB. ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΝΔΕΘΕΙ ΣΕ ΘΥΡΑ PC ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ Ο ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΚΤΟΣ. ΟΠΟΤΕ ΣΥΝΔΕΣΗ ΤΟΥ USB MODEM ΜΕ ROUTER ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που θα σου στειλουν ειναι μονο usb

 

η forthnet? για 2play?

εχρι τώρα εχω διαβάσει για 2play, έδωσαν

το USR 9112, το Siemens CL-110, ενα Airties, και το Crypto (f300 ? παλιοτερα πριν γινει adls2+ )

 

το Siemens ειναι το πιθανοτερο που θα πάρει, καθως παει πολυ καλά με το 2play. (Αν ηταν ασυρματο και με 4 ethernet θα ηταν τέλειο)

 

εχει 1 usb + 1 ethernet και μπορει να το συνδεσει στη γραμμή, και απο πισω του το ασυρματο να μοιράζει τη συνδεση σε ολα τα pc.

 

σχετικό τοπικ

Siemens CL-110 με Level1 WBR-3407A

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=124435

 

Συνδεση Router Για Μια Γραμμη Dsl

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=124611

 

και δεν θα χρειαστει ειδικό καλώδιο. αυτο που εχει στο κουτι το Ζιμενς κάνει.

 

 

αν θελεις βεβαια να μην εχεις 2 ρουτερ 24/7 στην πριζα, πρεπει να αγοράσεις νέο ασυρματο και συμβατό με adsl2+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχουμε και λεμε.η forthnet DINEI siemens cl 110 που ειναι adsl2+.δεν ειναι ασυρματο.ειναι παρα πολυ σταθερο ρουυτερ .αν 8ελει να μοιρασει και σε αλλα η/υ ασυρματα τοτε στο ασυρματο που εχει 8α δωσει αλλη ιρ και οχι την 192.168.1.1 που εχει το σιεμενς και 8α κλeiσει τον dhcp.8α ριξει το σιεμενς πανω σε μια απο την λαν του ασυρματου και 8α εχει ιντερνετ κανονικα ειτε ενσυρματα ειτε ασυρματα απο το level ονε.τωρα αυτο για τα 2 ρουτερ στο ρευμα δεν ειναι προβλημα .δεν καιει ουτε 10 watt το ενα.δεν 8ελει ειδικο καλωδιο.πλεον ειναι auto sense ολα.

β.μοντεμ ειναι οτι συνδεεται με icon

β1.μοντεμ ρουτερ ειναι οταν μπενει ειτε με ικονιδιο ειτε χωρις και οταν μοιραζει και το ιντερνετ πχ με τις lan που εχει πανω

β2.ρουτερ σκετο ειναι οταν δεν εχει πανω adsl modem απλα εχει υποδοχη Internet που συνδεεις πανω το ιντερνετ.δηλαδη παιρνει το ιντερνετ απο οτιδιποτε.ιτε λεγεται δορυφορικο ειτε cable ειτε leased line ειτε dial up

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...