Προς το περιεχόμενο

Αθόρυβο full tower


soturin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αποφάσισα η πρώτη αναβάθμιση του υπολογιστή μου να είναι το κουτί. Τωρα έχω ένα midi tower που κάνει πολύ θόρυβο, ανεβάζει θερμοκρασίες και "στριμώχνει" το σύστημα.

 

Χρειάζομαι κάποιες προτάσεις, αν όχι συγκεκριμένα κουτιά έστω κατασκευαστές (γιατί μόνο την thermaltake ακούω).

Οι απαιτήσεις είναι προφανείς. Καλή κυκλοφορία αέρα, αγωγιμότητα θερμοκρασίας, χαμηλά επίπεδα θορύβου και ευρυχωρία (τακτοποιήση καλωδίων, γομαροκάρτες γραφικών).

 

Δεν ψάχνω κάτι τρελά ακριβό ή το "τέλειο"- 0db ξέρω γω αλλά να έχει κυρίως καλή σχέση απόδοσης/τιμής (100-200 ευρα το κόβω να διατίθεμαι)

 

Όποιος μπορεί να δώσει τα φώτα του:-)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

έψαχνα χρόνια ότι και εσύ σκορπώντας αρκετά χρήματα σε Full towers αδικα,

Μέχρι που στην ζωή μου μπήκαν τα Chieftec και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος

Τα full tower έχουν χαμηλά επίπεδα θορύβου και ευρυχωρία και σαφώς δεν είναι

πανάκριβα.

τώρα αρκετοί θα σου πουν για thermaltake ,Coolermaster ,Silverstone

δεν έχω ιδέα και δεν προκειται να πειραματιστώ.

σου προτείνω το παρακάτω έχω το ίδιο στο παλιό του μοντέλο.

3Fan's για τους σκληρους και αρκετο χωροοοοοοοοοοοοοοοο

Ακόμα και για υδροψυξη αν σκέφτεσαι σε πληροφορώ οτι έχει χωρέσει και 3πλο ψυγείο μέσα

Chieftec Full ATX BA-01

Ρίξε εδώ μια ματιά στο εσωτερικό του

Καλή Αγορά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κουτί Thermaltake Armor (132 ευρώ από e-shop) και με άλλα 34 ευρώ παίρνεις τη Scythe Ninja Plus Rev.B που είναι από τα πιο αθόρυβα και αποτελεσματικά cpu coolers της αγοράς.

Νομίζω ότι δύσκολα θα βρεις κάτι καλύτερο σε value for money...

Επίσης περισσεύουν και χρήματα για αθόρυβο σύστημα ψύξης της vga που σίγουρα αποτελεί πηγή θορύβου, αν και θα πρότεινα η επόμενη κάρτα σου να έχει passive cooling μιας και σε ενδιαφέρουν τα χαμηλά επίπεδα θορύβου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thermaltake ->Kandalf , me 30e επιπλέων παίρνεις έξτρα πλαινό με 25 ανεμηστήρα!

Δές εδώ http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=180915

 

2 χρόνια το έχω και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφού δίνεις τόσα λεφτά εγώ θα σου έλεγα να πάρεισ το cosmos

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977695&product=1011634

Απλά @αμάτο. Οτι και να κάνεις όμως το κουτί είναι κάτι υποκειμενικό οπότε καλό ειναι να το δείς απο κοντά και εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωωω thanks guys! Δεν περίμενα τόσο σύντομη απόκριση. Θα τα κοιτάξω καλύτερα και θα αποφασίσω, μπορεί να γίνει σε μήνα+ η αλλαγή οπότε έχω καιρό. Ευχαριστώ και πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αθόρυβο κουτί δεν υπάρχει.

Αθόρυβοι ανεμιστήρες,ναι,υπάρχουν.

Πάρε όποιο κουτί γουστάρεις αρκεί να παίρνει 12άρηδες ανεμιστήρες.

 

Α.Μετά πήγαινε και βρε ό,τι πιο αθόρυβο κυκλοφορεί σε 12cm ανεμιστήρες(SilenX,Papst κτλπ) και το θέμα έληξε όσον αφορά τους ανεμιστήρες του κουτιού.

Μετά φρόντισε να κάνεις το ίδιο σε οποιοδήποτε component ψύχεται ενεργά.

Πχ στο επεξαργαστή σου.Άλλαξε του την μαμά ψύκτρα/ανεμιστήρα με μια ψύκτρα με 12άρη ανεμιστήρα(πάλι SilenΧ κτλπ) απλά τσέκαρε το airflow να είναι περίπου το ίδιο.

Το ίδιο και στην κάρτα γραφικών κτλπ...

 

Β.Θεωρούμε πως στο κουτί έχουν τοποθετηθεί απλοί 12άρηδες.Ρίξε την τασή λειτουργίας τους στα 7V.Εδώ χάνεις σε airflow αλλά κερδίζεις με μηδαμινό κόστος σε ησυχία.Αν θες αγόρασε κάποιο πάνελ για να κάνεις αυτή τη δουλειά.

Για CPU,GPU τα ίδια με το "Α".

 

Γ.Υδρόψυξη...

 

1.Επίσης όπου η ενεργητική ψύξη μπορεί να αντικατασταθεί, με ασφάλεια, με παθητική τότε κάνε το.

2.Και φυσικά όσο το δυνατόν λιγότεροι ανεμιστήρες τόσο το καλύτερο.Προσωπική επιλογή μόνο front και rear(exhaust) για κουτί βασισμένο σε αερόψυξη.

3.Last but not least,το τροφοδοτικό και ο ανεμιστήρας του.Προτίμησε τροφοδοτικό με 12άρη ανεμιστήρα και αν γίνεται(πάλι συγκρίνοντας τα air flows) αντικατέστησε τον με ένα της γνωστής οικογενείας(SilenX κτλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά δεν έχω και στόχο τα 0db. Απλά μείωση θορύβου (πχ υδρόψυξη too much).

Απο τις προτάσεις μου άρεσε το coolermaster cosmos (12άρηδες ανεμ) Τι λέτε?

 

Ποιον σκότωσε το kandalf?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου τα πράγματα είναι ακριβώς όπως τα λέει ο nikoskon

 

πάντως αν θέλεις μια γνώμη για το COSMOS μπορώ να σου την δώσω όπως βλέπεις και στο avatar μου.

Στιβαρό, βαρύ, άπλετοι χώροι μουράτο και έχει και ηχομόνωση στα πλαϊνά μαζί με λαστιχάκια για να μην τρίζει. Όλα τα cooler που έχει μέσα ειναι 12αρια και αν και stock δεν βγάζουν πολύ θόρυβο.

 

Στο προτείνω ανεπιφύλακτα.

 

 

Όσο για τα coolerακια της silenX απλά προσκυνάω!!! πήρα έχα 8αρι για την VGA και δεν ακούγεται ΤΙΠΟΤΑ ΛΕΜΕ. θα τα αλλάξω όλα τα 12άρια την coolermaster και θα βάλω SilenX...Τέλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον έχει κλείσει το cosmos.

Επειδή βλέπω πως αναφέρετε συχνά την ψύξη της vga, παθητικό σύστημα για ισχυρές κάρτες δύσκολο το κόβω - εσείς τι λέτε?, αν και μάλλον αργεί η νέα vga.

5 έχει το cosmos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vice: Όσο για τα coolerακια της silenX απλά προσκυνάω!!! πήρα έχα 8αρι για την VGA και δεν ακούγεται ΤΙΠΟΤΑ ΛΕΜΕ. θα τα αλλάξω όλα τα 12άρια την coolermaster και θα βάλω SilenX...Τέλος

 

και εγω τα ιδια ελεγα αλλα.... ότι πιο αθόρυβο κυκλοφορεί σε 12cm ανεμιστήρες:

noctua NF-P12 και εγω δεν το πιστευα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(11 χαρακτήρες)

Επειδή βλέπω πως αναφέρετε συχνά την ψύξη της vga, παθητικό σύστημα για ισχυρές κάρτες δύσκολο το κόβω - εσείς τι λέτε?
1.Επίσης όπου η ενεργητική ψύξη μπορεί να αντικατασταθεί, με ασφάλεια[/b'], με παθητική τότε κάνε το.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλος ένας ευχαριστημένος αγοραστής SilenX fans :)

Με τ' αυτί κολλημένο στον ανεμιστήρα και χωρίς θόρυβο από άλλα parts, απλά δεν ακούς τίποτα (μιλάω τουλάχιστον για τον 12άρι στα 11dBA). Βέβαια είναι λίγο ακριβός ~25? αλλά για όποιον τον ενοχλεί τόσο η ηχορύπανση (όπως έμενα) αξίζει.

Επίσης πρόσεξε να είναι όσο το δυνατόν πιο ήσυχα όλα τα parts. Ένα "τρακτέρ" αρκεί για πάνε χαμένα όλα τα υπόλοιπα χρυσοπληρωμένα κομμάτια.

Κατά τ' άλλα +1 κι από μένα στον nikoskon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...