Προς το περιεχόμενο

Αθόρυβο full tower


soturin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το καινούργιο Thermatake Armor VH6000BWS το έχει δεί κανείς;

Φαίνεται ενδιαφέρον. Βέβαια του λείπουν κάτι ανεμιστηράκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Έτσι για την ιστορία το Cosmos (το οποίο χρησιμοποιώ για το WS) παίρνει και 14 mm ανεμιστήρες στην οροφή.

Οπότε η μείωση του θορύβου θα είναι ακόμα καλύτερη.

Ρόλο στο θόρυβο όμως παίζουν όλα τα ανεμιστηράκια, οπότε όποιος θέλει την ησυχία του τ' αλλάζει όλα με silentX και τέλος.

Ένα ωραίο review για το Cosmos είναι εδώ,

όπου μπορεί κανείς να ακούσει τον παραγόμενο θόρυβο του κουτιού.

Τέλος να υπενθυμίσω ότι ο optional κατά τα άλλα ανεμιστήρας για τους σκληρούς είναι τελικά απαραίτητος.

 

βασικά ακόμα δεν έχω καταλάβει την χρησιμότητα του hdd fan. εγώ έχω τοποθετήσει έναν ακριβώς απο πάνω απο τους σκληρους (χωρίς το ειδικό πλαστικό) και οι θερμοκρασιες παραμένουν αμετάβλητες.

 

τον έχω τοποθετήσει με τέτοιο τρόπο ώστε θεωρητικά παίρνει τον ζεστο αέρα που παράγουν οι σκληροι και τον προωθεί προς τα πάνω...

 

για πες μου λίγο πως τα έβαλες εσυ. και καμια φωτο αν έχεις ακόμα καλυτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν λες πάνω τι ακριβώς εννοείς?

πως ρίχνει σε σχέση με το οριζόντιο επίπεδο?

σε ποια πλευρά χτυπάει (βασικά ρουφάει) τους σκληρούς?

 

hddfanik1.jpg

 

 

εκει που λέει second hdd fan με φορά απο κάτω (που είναι οι σκληροι) προς τα πάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίξτε μια ματιά σ' αυτό το review

http://www.overclockersonline.net/index.php?page=articles&num=1332

για να δείτε ένα εύκολο τρόπο να κατεβάσετε τη θερμοκρασία των σκηλρών σας κατά περίπου 7 βαθμούς χωρίς τον έξτρα ανεμιστήρα καθώς και τη φωτό που ζητήσατε μιας και είμαι μακριά από του κουτί μου και φορητός (όταν μπορέσω θα ποστάρω μία).

Αυτό ήταν και το πρώτο review που διάβασα πριν αγοράσω το κουτί γιατί είχα κάποιους ενδοιασμούς για την αποτελεσματικότητα της ψύξης των σκληρών και μάλον επαληθεύτηκα γιατί 44 βαθμοί είναι πολλοί κατά την κρίση μου.

Βέβαια αυτός ο τρόπος αφήνει λιγάκι αβοήθητη την κάρτα γραφικών αλλά όπως θα δείτε κι από το review το πρόβλημα είναι ασήμαντο γιατί υπάρχουν οι ειδικές οπές αερισμού των καρτών (αυτές με το εσωτερικό φίλτρο).

Τώρα αν κάποιος δουλέψει και με τους δύο ανεμιστήρες (τα πλαστικά καπάκια χρειάζονται παντού) ο ποιο ουσιαστικός είναι ο πάνω.

Γενικά η αρχή είναι ότι ρουφάμε κρύο αέρα από το δάπεδο μέσω του φίλτρου και ψύχουμε σκληρούς και κάρτα/ες γραφικών.

Τέλος ο αέρας αυτός αναροφάτε από τους άλλους τρεις ανεμιστήρες και εξάγεται στο περιβάλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά εγώ έχω βάλει και στα 2 fan και οι θερμοκρασίες παραμένουν στους 43 για τον raptor και 35 για τον caviar.

 

δεν πρεπει να έχει και πολυ σημασία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε παιδες μην το ταλαιπωρητε το θεμα....θες ησυχο pc? η καλυτερη λυση ειναι υδροψυξη,με ενα 120χ360μμ ψυγειο (βλ. kandalf lcs),τα βαζεις ολα κατω απο νερο και ησυχασες.θες να κανεις και σοβαρο overclovking? το νερακι ειναι μονοδρομος.

εχω το kandalf lcs και ειμαι αρκετα ευχαρηστημενος.

εχω φτασει τον κακομοιρο p 820(περιμενω τους καινουργιους penryl) στα 3.8. και αν δεν θελω κα8ολου θορυβο βαζω ρυθμιστες στοφων στους ανεμηστηρες και αυτο ηταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

τα βαζεις ολα κατω απο νερο και ησυχασες....

 

Όλα; Δηλαδή το τροφοδοτικό σου είναι υδρόψυκτο; Αν ναι, ποιο είναι;

Το ανεμηστηράκι του εναλλάκτη θερμότητας αέρα-νερού της υδρόψυξης που το έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά ας μην τα παραλέμε. Εντάξει η υδροψυξη είναι μαμάτη αλλα πιστέυω οτι λιγοι είναι διατεθειμένοι να ξοδέψουν τα λεφτά που απαιιτούνται.

 

Οι περισσότεροι που ρωτάνε για silent σκηνικά αναφέρονται σε αερόψυξη. και δεν μιλάμε για 0db και -100db αλλα για ενα θόρυβο ο οποίος είναι ανεκτός στο αυτί σου. να μπορείς να κοιμηθείς το βράδυ με το pc αναμένο βρε αδερφέ.

 

Με ενα κουτάκι όπως το cosmos, kandalf, stacker κτλ και silenx ανεμιστηράκια είσαι ο καλυτερότερος. σύνολο? 4 χ 20 = 80 ευρώ και βάλε και μια ψαγμένη ψύκτρα για την vga 50 ευρώ. σύνολο 130 ευρώ και τέλος.

 

και δεν χρειάζεται και ειδικές γνώσεις για να τα εγκαταστήσεις. εγώ προσωπικά είμαι 90% ευχαριστημένος με αυτό που ακούω και επειδή θέλω να είμαι 100% πήρα silenx 12αρια fans και όλα θα είναι οκ. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα; Δηλαδή το τροφοδοτικό σου είναι υδρόψυκτο; Αν ναι, ποιο είναι;

Το ανεμηστηράκι του εναλλάκτη θερμότητας αέρα-νερού της υδρόψυξης που το έχεις;

Μην κολλας...διαβαζε καλυτερα....εχω το KANDALF LCS

κοιτα εδω

και εδω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην κολλας...διαβαζε καλυτερα....εχω το KANDALF LCS

κοιτα εδω

και εδω

 

offtopic

μήπως μπορείς να δώσεις θερμοκρασίες σε ψηλό load?

αναγκαστικά με βλέπω να πάω προς w/c αλλά οι θερμοκρασίες που έχω δει δεν με ικανοποιούν και πολύ γιαυτό ρωτάω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Μην κολλας...διαβαζε καλυτερα....εχω το KANDALF LCS

κοιτα εδω

και εδω

 

αυτό που έχει ο JohnX2 του οποίου το waterblock έσπασε και πήρε μαζί του δεν θυμάμαι και εγώ πόσα άλλα parts από το pc...μακρυά και αγαπημένοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό που έχει ο JohnX2 του οποίου το waterblock έσπασε και πήρε μαζί του δεν θυμάμαι και εγώ πόσα άλλα parts από το pc...μακρυά και αγαπημένοι

 

Όπως έγραψα και παραπάνω αυτό που με φοβίζει στην υδρόψυξη είναι το υδρό-:shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μισό λεπτό ρε παιδιά, το νερό που χρησιμοποιείτε στην υδρόψυξη ειναι βρύσης?

 

Δεν υπάρχει περίπτωση σε νερό χωρίς άλατα να γίνει βραχυκύκλωμα και να καεί οτιδήποτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

offtopic

μήπως μπορείς να δώσεις θερμοκρασίες σε ψηλό load?

αναγκαστικά με βλέπω να πάω προς w/c αλλά οι θερμοκρασίες που έχω δει δεν με ικανοποιούν και πολύ γιαυτό ρωτάω

 

περιπου 35-40 με αγριο o/c και overvoltage στην cpu p820.σε λιγο θα βαλω και την ati 3870 σε νερακι.πριν ειχα την ιδια cpu και μια ati x1300 και τα 2 στο νερακι και με πολυ καλο o/c σε full load (ε θερμοκρασια δωματιου περιπου 24 c) ειχα 40-45 βαθμους.

 

αυτό που έχει ο JohnX2 του οποίου το waterblock έσπασε και πήρε μαζί του δεν θυμάμαι και εγώ πόσα άλλα parts από το pc...μακρυά και αγαπημένοι

 

ο JohnX2 πρεπει να ειχε κανει μαμακια και ειχε σφιξει παρα πολυ τις βιδες,αν ειχες διαβασει ολο το ποστ θα ειχες καταλαβει τι παιζοταν....και στις φωτο του waterblock φαινοταν καθαρα τι ειχε γινει.

 

Όπως έγραψα και παραπάνω αυτό που με φοβίζει στην υδρόψυξη είναι το υδρό-:shock:

 

η υδρόψυξη εχει πολλα πλεονεκτηματα και αν ρωτησεις παιδια που την χρησιμοποιουν χρονια τωρα θα σου πουν.το μονο αρνητικο ειναι η σχετικη μικρη δυσκολια να συναρμολογησεις τα εξαρτηματα.

 

Μισό λεπτό ρε παιδιά, το νερό που χρησιμοποιείτε στην υδρόψυξη ειναι βρύσης?

 

 

Δεν υπάρχει περίπτωση σε νερό χωρίς άλατα να γίνει βραχυκύκλωμα και να καεί οτιδήποτε...

οχι δεν ειναι βρυσης και εινα απαλαγμενο απο αλατα.εινα απεσταγμενο νερο με διαφορα χρωστικα συστατικα και αντιοξειδωτικα στοιχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...