Προς το περιεχόμενο

Αθόρυβο full tower


soturin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

nik00ss sorry που σε πρήζω αλλά επειδή το budget που έχω υπολογίσει είναι αρκετά μεγάλο και επειδή είμαι και άσχετος και θα επενδύσω και πολύ χρόνο μέχρι να μάθω τα της εγκατάστασης - ήδη δλδ έχω χάσει αρκετό χρόνο στο ψάξιμο - μήπως έχεις ιδέα κατά πόσο αλλάζει η θερμοκρασία το καλόκαιρι?

αυτό είναι όλο και όλο που με ενδιαφέρει για υδρόψυξη, τπτ άλλο, απλά να μπορώ να το δουλεύω άνετα μες στο καλοκαίρι χωρίς a/c στο χώρο

αν δεν θυμάσαι/ξέρεις όμως μην μου απαντήσεις τπτ στην τύχη, με ενδιαφέρει πολύ η συγκεκριμένη πληροφορία

αυτό που έχει ο JohnX2 του οποίου το waterblock έσπασε και πήρε μαζί του δεν θυμάμαι και εγώ πόσα άλλα parts από το pc...μακρυά και αγαπημένοι

 

και γω από όσα έχω διαβάσει για την εγκατάσταση w/c - χωρίς να έχω διαβάσει για το συγκεκριμένο - έχω μάθει πως τα waterblocks σπάνε αν δεν ξέρεις και πας να τα σφίξεις κανονικά, εκεί πήγε κι εμένα το μυαλό μου όταν διάβασα το post σου

κατά τάλλα όταν λέμε πήρε μαζί του και άλλα κομμάτια? γιατί έγινε αυτό?

λογικά τα κομμάτια μπορούν να καταστραφούν από 3 παράγοντες, καθαρή ζημιά δλδ βία και σπάσιμο κομματιού, βραχυκύκλωμα/τροφοδοσία, θερμοκρασία

δεδομένου ότι το ψυκτικό δεν είναι ηλεκτραγώγιμο, σπάσιμο δεν προκαλεί, θερμοκρασία δεν ανεβάζει, τότε πως έγινε η ζημιά?

πείτε μου κι εμένα γιατί σε λίγο καιρό θα βάλω το χέρι στην τσέπη για w/c μάλλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Για ψύξη vga προτείνετε? Δεν μιλάω για υδρόψυξη. Ή κάποια παθητικής ψύξης λύση ή κάποια ψύκτρα με ανεμιστηράκι....silenx (σας πρόλαβα σ' αυτό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

η Thermalright βγάζει άριστες ψύκτρες και για κάρτες γραφικών αλλά είναι γομάρια και πιάνουν 1-2 slots παραπάνω μαζί με το fan :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όντως η thermalright είναι η πιό αξιόλογη προτάση για vga cooling. Ειναι γομάρια όπως έιπε και ο φιλος Thresh και συνίστανται μόνο σε full towers και χωρίς πολλά expansions πάνω.

 

Η HR-03 GT είναι η ναυαρχίδα τους αλλα πιάνει ΠΟΛΥ χώρο. Εγώ έχω την V2 για την 8800GT η οποία είναι μια χαρά και η θερμοκρασία σε FULL LOAD πιάνει τους 70-71 βαθμούς το πολύ (εννοείται με ανεμηστηράκι έτσι). Μου έκλεισε 2 PCI βέβαια αλλα τι να κάνουμε.

 

Ανάλογα με το ποιά κάρτα έχεις και το χώρο που υπάρχει στο κουτί επιλέγεις αυτό που σου ταιριάζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον η υδροψηξη ειναι πολυ καλη καλη για αυτους που θελουν να κανουν overclocking και για αυτους που θελουν ενα ησυχο pc.

εδω και αρκετουν μηνες εχω το kadalf lcs.και ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο τους χωρους του και την ποιοτητα του.

η παρουσιαση στο you tube.

Μετα αγορασα και ενα waterblock για την vga μαζι ψυκρακια με για τις μνημες της vga

και ειχα βαλει μια x1300 που ειχα στην οποια της εκανα τρελο overcloking.

στην τελευταια ανβαθμιση που εκανα(abit ip 35 pro/ati 3870/crusial 2gb 1066 mhz) χρειαστηκε να παρω και ενα πλαινο ποιο πολυ για τις μνημες αλλα και για τα heatpipes που ειχε πανω η μητρικη.

αποτελεσμα....εχω φτασει τον παλιο μου P820 να δουλευει στα 3,8 απο 2,8 mhz σταθερα πραγμα το οποιο ΔΕΝ μπορεις να κανεις με καμια αεροψυξη.

στο θεμα συναρμολογησης ειναι λιγο μπερδεμα αλλα αξιζει,θελει προσοχη και οχι υπερβολες.φυσικα υπαρχουν καλυτερα w/c kits ,τα οποια τα συναρμολογεις απο τη αρχη η περνεις ξεχωριστα κοματια και τα συναρμολογεις.ΕΔΩ εχει αρκετα πολυ ποιοτηκα υλικα.

ελπιζω να βοηθησα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην υπάρξει καμία παραξήγηση θα πω καθαρά ότι καλή είναι κι υδρόψυξη αλλά θέλει κι αυτή τον τρόπο της, για τον οποίο και θα μιλήσω παρακάτω.

Αυτό που πάντα φοβάμαι μ' αυτή, είναι η ποιότητα των εξαρτημάτων που υπάρχουν στο εμπόριο και έτσι ούτε που διανοούμε να βάλω υδρόψυξη σε ακριβό εξοπλισμό.

Ένα ράγισμα αρκεί, για να σου ραγίσει η ψυχή μετά, και να σου αδειάσει η τσέπη λίγο πιο μετά.

 

Και τώρα λίγα λόγια για την υδρόψυξη.

  • Το νερό είναι ο καλύτερος μεταφορέας της θερμότητας και παρουσιάζει τη μεγαλύτερη θερμοχωρητικότητα απ' όλα τ' άλλα στοιχεία της φύσης. Αυτό σημαίνει ότι για παράδειγμα ένα κιλό νερό μπορεί να δεχθεί ποσό θερμότητας περίπου 10πλάσιο από ένα κιλό σίδερο. Δηλαδή, σε περίπτωση που υπάρχουν ξαφνικά peek παραγόμενης θερμότητας από τα διάφορα εξαρτήματα, το νερό είναι το καλύτερο μέσο για να τα αποσβέσει.
  • Όσο περισότερο νερό περιέχει μια εγκατάσταση τόσο μεγαλύτερη ποσότητα θερμότητας χωράει και γι' αυτό δεν χρειάζεται ναι κάνουμε οικονομία στο μήκος* των σωληνώσεων (* δείτε όμως και ποιο κάτω).
  • Η θερμική ισχύς που μπορεί να απάγει ένας εναλλάκτης θερμότητας όπως για παράδειγμα η πλάκα που αγγίζει τη CPU μας είναι τόσο μεγαλύτερη όσο μεγαλύτερη είναι και η ταχύτητα του νερού που ρέει μέσα της. Δηλαδή με απλά λόγια χρειαζόμαστε δυνατές αντλίες νερού.
  • Οι στενές σωληνώσεις τα πολλά εξαρτήματα διακλάδωσης και οι πολλές καμπύλες δημιουργούν τριβές και επιβραδύνουν την ταχύτητα της κίνησης του νερού άρα και την ταχύτητα μετάδοσης της θερμότητας. Προσπαθούμε να έχουμε όσο το δυνατόν πιο φαρδειά σωληνάκια και να είναι κατά το δυνατόν πιο ευθύγραμμα με τα λιγότερα δυνατόν συνδετικά εξαρτήματα.
  • Επίσης συνδέουμε όλλα τα κυκλώματα του νερού παράλληλα και όχι σε σειρά για να έχουν τη μικρότερη δυνατή θερμοκρασία εισαγωγής νερού άρα και τη μεγαλύτερη θερμική ισχύ απαγωγής.
  • Χρησιμοποιούμε ρυθμιστικά ροής και δίνουμε περισσότερη ροή νερού εκεί που απαιτείται (π.χ. CPU, GPU κλπ.) η μεγαλύτερη ψυκτική ισχύς και λιγότερη στα άλλα εξαρτήματα. Για να τα ρυθμίσουμε χρησιμοποιούμε θερμόμετρα και τα ρυθμίζουμε έτσι ώστε στο μέγιστο θερμικό φορτίο να έχουμε σχεδόν την ίδια θερμοκρασία επιστροφής νερού απ' όλα τα κυκλώματα. Αυτό θέλει το χρόνο του γιατί πρέπει μετά από κάθε ρύθμιση να φήνουμε λίγο το σύτημα να ισορροπεί θερμικά και μετά να μετράμε θερμοκρασίες νερού.
  • Το ψυγείο του νερού θα πρέπει να έχει κατάλληλο μέγεθος για να μπορεί να καλύψει τα επίπεδα της απαιτούμενης ισχύος ψύξης, δηλαδή αν βάλουμε μικρό ψυγείο όλα τ' άλλα πάνε χαμένα. Αυτό το τοποθετούμε στον ποιο κρύο χώρο που μπορούμε, για να έχουμε όσο το δυνατόν χαμηλότερες θερμοκρασίες νερού εξόδου απ' αυτό.
  • Το νερό που χρησιμοποιούμε πρέπει να είναι απιονισμένο για την αποφυγή μελλοντικών φραγών λόγω αλλάτων.
  • Τέλος να ΣΗΜΕΙΩΣΩ ότι η θερμοκρασία του κυκλώματος του νερού ψύξης εξαρτάται ΑΜΜΕΣΑ απο τη θερμοκρασία του χώρου που βρίσκεται το ψυγείο του νερού.
    Έτσι το καλοκαίρι με υψηλές θερμοκρασίες χώρου θα πρέπει να ξεχαστεί και το o/c γιατί το ζεστό νερό νερό δεν είναι κι ότι καλύτερο για ψύξη.
  • Εναλλακτική λύση για τους overclockers είναι συστήματα ψύξης με φρέον σε cascade διατάξεις, αλλά κι εκεί απαιτείται η δέουσα προσοχή για την συμπύκνωση των υδρατμών του αέρα του περιβάλλοντος, δηαλδή ισχυρές θερμομονώσεις γύρω από τα ψυχόμενα σημεία.

Ελπίζω να φώτισα έστω και λίγο το πραγματικά θολό τοπίο γύρω από την υδρόψυξη.

 

agrb :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Αποφάσισα η πρώτη αναβάθμιση του υπολογιστή μου να είναι το κουτί. Τωρα έχω ένα midi tower που κάνει πολύ θόρυβο, ανεβάζει θερμοκρασίες και "στριμώχνει" το σύστημα.

 

Χρειάζομαι κάποιες προτάσεις, αν όχι συγκεκριμένα κουτιά έστω κατασκευαστές (γιατί μόνο την thermaltake ακούω).

Οι απαιτήσεις είναι προφανείς. Καλή κυκλοφορία αέρα, αγωγιμότητα θερμοκρασίας, χαμηλά επίπεδα θορύβου και ευρυχωρία (τακτοποιήση καλωδίων, γομαροκάρτες γραφικών).

 

Δεν ψάχνω κάτι τρελά ακριβό ή το "τέλειο"- 0db ξέρω γω αλλά να έχει κυρίως καλή σχέση απόδοσης/τιμής (100-200 ευρα το κόβω να διατίθεμαι)

 

Όποιος μπορεί να δώσει τα φώτα του:-)...

 

Λόγω υψηλής τιμής του coolermaster cosmos, ψάχνω κι άλλες περιπτώσεις. Για αυτό πχ τι λέτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...