Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή Χρηστη σε Small business server


drakoulis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πρώτη φορά αντιμετωπίζω το εξής θέμα.... να πρέπει να αλλάξω τα στοιχεία κάποιου χρήστη.

 

Λοιπόν... έχω στήσει εναν Small Business Server me 5 χρήστες και θέλω να αντικαταστήσω τα στοιχεία ενός χρήστη έτσι ώστε να μην κάνω format στο PC του χρήστη Α kai διαγραφή του από τον SBS και προσθήκη του χρήστη Β εκ νέου στον Server.

 

τι πρέπει να κάνω?

 

να αλλάξω τα στοιχεία του χρήστη στο PC και μετά στον SERVER

ή δεν χρειάζεται να τα αλλάξω στο PC?

 

ελπιζω να μην σας μπέρδεψα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάθε PC το χρησημοποιεί ένας χρήστης που είναι ADMIN στο συγκεκριμένο PC και είναι στο Domain

 

Το σημαντικό είναι οτι μεσα από τον SBS παιζουν τα emails αυτόματα....

 

οπότε σκέφτομαι να κανω ADD εναν νεο USER ston server αλλά και στο PC και μετά να κάνω delete τον παλίό χρήστη.... αλλά φοβάμαι μην χάσω τα emails

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι εννοεις να αντικαταστησεις τα στοιχεια του χρηστη? στο pc η στον server? τι στοιχεια ακριβως, πως εννοεις οτι πανε αυτοματα τα emails? εχεις email-exchange server η κατι αλλο? δωσε και αλλες πληροφοριες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

exchange server σωστός!!!!

 

Τώρα είναι ο χρήστης george ston domain me email kanonika και στο pc του

και θέλω να φυγει ο χρήστης αυτός και να μπει ο χρήστης john που θα συνεχισει να δουλεύει στο ιδιο pc και με το ιδιο εμαιλ....

Παλιά εκανα φορματ στο pc και εβαζα τον καινουριο χρήστη στον server ελεγα να γλιτωνα από αυτήν την διαδικασία

(είμαι ασχετος και τα εκανα από την αρχή όλα) απλά φοβάμαι μήπως κάνω καμια γκάφα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να κανεις delete το george στο SBS, add a "john user" και κανε logon το pc με username john στο domain σα να σεταρεις το pc απο την αρχη. Εγω παντως για να φυγω απο αυτη την χρονοβορα διαδικασια στη θεση σου θα εκανα το εξης αν δεν ειχα αλλα κλειδωματα στους χρηστες, θα τους εβαζα να κανουν logon σαν administrators. Αυτο με εχει γλυτωσει απο πολυ χρονο τωρα πια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άλλαξα απλά όλα τα στοίχεια του παλίού χρήστη με αυτά του νέου χρήστη και έκανα από το pc logon με τα καινούρια στοιχεία.... όλα δουλέψανε εκτός από το όνομα που φαίνεται στα εμαιλς αν και άλλαξα τα στοιχεία και στον exchange.

 

επίσης δεν άλλαξα το όνομα του PC.... με βλέπω να κάνω φορμάτ και όλα από την αρχή....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θέμα είναι ότι ενω τα έχω αλλάξει όλα οταν ο καινούριος χρήστης στέλνει εμαιλ κάπου φαίνεται το όνομα του παλιού χρήστη.

 

Επίσης στο outlook στο global recipients (αν θυμάμαι καλά) εξακολουθεί να εμφανίζεται το παλιό όνομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...