Προς το περιεχόμενο

Περι αυτοκινήτων


grigoriso

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άποψη για το θέμα δε θα εκφράσω, απλά θα συμφωνήσω με το leftermann, άστο μην το παιδεύεις, δε θα βγάλεις άκρη..

 

(ΠΣ: σόρρυ για την αρνητική ψήφο καταλάθος το πάτησα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Ο συντελεστής n ειναι αδιαστατος δηλαδη δεν εχει μοναδες μετρησης οπως πχ μαζας (kg), ογκου (lt, cc), μηκους (m), χρονου (sec), ή όποια αλλη μοναδα ξερουμε. Αδιαστατος σημαινει οτι ειναι ενα ξερο νουμερο και τιποτα παραπανω, ενω ο υπολογισμος του ειναι εμπειρικος.

Εξαρταται μόνο απο τα υλικα που ερχοντε σε επαφη μεταξυ τους, πόσο τραχυ ειναι το καθένα εξ αυτων και η τραχυτητα εξαρταται απο την μοριακη δομη του χημικου στοιχειου ή ενωσης του υπο συζητησην αντικειμενου -- και αν κανω λαθος παρακαλω ας με διορθωσει καποιος φυσικος ή χημικος.

Αρα για συγκεκριμενο ελαστικο και συγκεκριμενη ασφαλτο ο συντελεστης τριβης ειναι αμεταβλητος.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Asperity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πρέπει να ισχύει αυτός ο τύπος για την τριβή μεταξύ του λάστιχου και του οδοστρώματος, τουλάχιστον σε πρακτικό επίπεδο: http://webphysics.davidson.edu/faculty/dmb/PY430/Friction/rolling.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατι απαγορευτεται ο ταχογραφος σου να δειχνει περισσοτερα χιλιομετρα;;

 

Δε νομίζω ότι απαγορεύεται.. Εγώ έιχα πιο παλιά το Clio και στην Εθνική το ταχύμετρο έγραφε 130+ και στο GPS η πραγματική ταχύτητα του αυτοκινήτου ήταν 120-122... Ακόμα και από το εργοστάσιο όπως έρχεται το αυτοκίνητο πάντα υπάρχει μια απόκλιση από τις πραγματικές ταχύτητες. Θα θυμάστε άλλωστε (δε γνωρίζω αν ισχύει ακόμα) ότι στα περιοδικά αυτοκινήτου έγραφαν στα τεχνικά χαρακτηριστικά σε κάθε review/test drive την απόκλιση του ταχυμέτρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το υλικο, όχι, δεν άλλαξε καθολου, άλλαξε ο τροπος που το αντιλαμβανομαστε..

 

Για να μη παρεξηγηθώ και μόνο:

 

Σε διαστάσεις μικροσκοπίου, το υλικό είναι τραχύ, και ο συντελεστης n είναι μεγαλος για ένα αντικείμενο π.χ. 1/10 χλστ, ενώ για ένα αντικείμενο 10 εκ. το υλικό λείο και ο n μικρότερος.

Στα ελαστικά το αντίθετο: οι πιέσεις δημιουργούν παραμορφώσεις….όσο μεγαλύτερο ελαστικό τόσο περισσότερες παραμορφώσεις, τόσο μεγαλύτερος n.

 

 

Φρού-Φρού ξέρω,

δεν το κάνεις από κακό

επίπεδο δεν έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόλο που οι άλλοι λένε αυτά που λένε, να σου πω 2 πράγματα, φίλε Houston.

Ένα απλό βιβλίο φυσικής να ανοίξεις, ακόμα και της 1ης Λυκείου, θα διαβάσεις οτι ο συντελεστής μ ή όπως αλλιώς θες συμβόλισέ τον, είναι ο συντελεστής αναλογίας ανάμεσα στην δύναμη του εδάφους και στην δύναμη της τριβής. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να είναι αδιάστατος αριθμός, δηλαδή να μην έχει μονάδες μέτρησης. Το μόνο πράγμα από το οποίο εξαρτάται ο μ είναι οι 2 τριβόμενες επιφάνειες, και προκύπτει καθαρά από πειραματικές μετρήσεις. Δεν ξύπνησε κάποιος ένα πρωι και είπε οτι ο συντελεστής άμα έχω γόμα και άσφαλτο είναι τόσος.

Αυτό που λες εσύ, οτι δηλαδή 'αγκαλιάζει' καλύτερα το έδαφος, άρα έχει μεγαλύτερη τριβή είναι εν μέρει σωστό. Κάνεις όμως ένα λάθος βήμα ενδιάμεσα. Δεν ανεβαίνει η δύναμη τριβής επειδή αλλάζει ο συντελεστής τριβής, αλλά επειδή είναι μεγαλύτερες οι επιφάνειες που έρχονται σε επαφή. Και άμα είχες διαβάσει καλύτερα το post μου, θα είχες προσέξει οτι η άθροιση των επιμέρους τριβών στις τριβόμενες επιφάνειες δίνει την συνολική δύναμη. Δηλαδή όσο μεγαλύτερη επιφάνεια, τόσο μεγαλύτερες τριβές. Δεν μπορώ να το εξηγήσω πιο απλά. Αν θές άλλη εξήγηση, άνοιξε ένα βιβλίο που θα στο αναλύσει με καθαρά μαθηματικά και το λεγόμενο επιφανειακό ολοκλήρωμα.

Αυτά. Δεν θα προσπαθήσω παραπάνω να στο εξηγήσω αφού στο λένε και όλοι οι άλλοι και εσύ διαφωνείς.

 

Προς τους υπόλοιπους.

Επειδή δεν παρακολουθώ όλα τα threads, ο Houston ξέρει και άλλα πράγματα έτσι καλά??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A, μάλιστα. Στα χημικά, δικηγορικά, και συμβολαιογραφικά που αναφέρει, πλέον προστέθηκαν και τα μηχανολογικά, ε?

 

Ξέχασες και τα γυναικολογικά...:-D

Περιμένω με ανυπομονησία την επόμενη κατηγορία...

Προτείνω να στοιχηματίσουμε ποια θα είναι αυτή...

Εγώ διαλέγω πυρηνική φυσική.:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε δε ντρέπεστε λεω γω, είστε σοβαροί άνθρωποι εσείς?

Δε μπορώ να καταλάβω τι ωφελεί τόση λοιδορία. Αυτο που κάνετε είναι ηθικά απαράδεκτο και μ έχει στεναχωρήσει. Δείχνετε μικροπρέπεια.

Είπα να μη ξαναγράψω……

 

@DarkOrion: Ο τύπος που αναφέρεσαι δίνει τη συνολική τριβή η οποία είναι ανεξάρτητη της επιφάνειας επαφής. Στα ελαστικά σώματα οι ενεργειακές απώλειες εξαιτίας παραμορφώσεων που ορίζονται ως άλλος μηχανισμός τριβής, εξαρτώνται από το πλήθος αυτών. Συνεπώς φαρδιά ελαστικά ---> περισσότερες παραμορφώσεις --> περισσότερες απώλειες/τριβές…εκεί συνεισφερει το εμβαδόν, αλλά μιλάμε για άλλον μηχανισμό τριβής που δεν εφαρμόσετε ο νόμος που επικαλείσαι. Αν προσεγγιστικά υπολογίσουμε τις τριβές με το γενικό τύπο, τότε θεωρούμε ότι το n μεταβάλλεται ανάλογα με τις επιφάνειες επαφής. Το ολοκληρωμα που λές εφαρμόζεται σε άλλον τύπο (ποιος είναι?) ο οποίος και πάλι περιλαμβάνει ποσοστό μέρους των τριβών στα ελαστ. αυτοκινήτων,που αμφιβάλω αν το γνωρίζουμε … ψιλά γράμματα δηλαδή. Από κει και πέρα θέτουμε τον Τ = n*N προσεγγιστικά και λέμε ότι για κάθε ελαστικό ισχύει και διαφορετικό n, για να τελειώνουμε.

 

Το Τ = nN είναι ανοιγμένο στην επιφανεια που είπες, ήταν ατόπημα:

1 Δεν εννοούσες τον τύπο τριβής ελαστικών σωμάτων

2 Δεν έκανες διευκρίνιση για ελαστικά σώματα. Εκείνο που μας είπες είναι οτι ο γενικός τύπος που μας έμαθαν στο σχολείο, ισχύει για όλα τα σώματα και εξαρτάται από το εμβαδόν.

 

Αυτά που είπα μπορεί να είναι λάθος,βλακείες, δεν ισχυρίζομαι το λόγο μου, την άποψή μου λεω όπως και συ τη δική σου. Εγώ όμως δε σε ειρωνεύτηκα, μπορείς να κανεις το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή ρε φίλε Houston, πόσους μηχανισμούς τριβής ξέρεις? Γιατί εγώ προσωπικά ξέρω για τριβή στατική, για τριβή ολίσθησης και για τριβή κύλισης. Πες μου τι ακριβώς εννοείς, διότι αυτό που έγραψες στο μήνυμα δεν βγάζει νόημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...