Προς το περιεχόμενο

Τι έτος έχουν στην Κίνα;


Gigenis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα εντελώς άσχετο θέμα.... κι από καθαρή περιέργεια :) Τι έτος έχουν στην Κίνα;

 

Εννοώ πέρα από το επίσημο που έχει καθιερωθεί σε όλο το κόσμο (λες και όλοι στον πλανήτη είναι χριστιανοί) σύμφωνα με την παράδοση τους οι Κινέζοι θα έχουν κάποιο άλλο έτος π.χ. θα αρχίσανε να μετράνε από τη δυναστεία του Τσιν και τώρα θα έχουν φτάσει κάπου στο 4000 και κάτι.

 

Ξέρει κανείς να μας απαντήσει;

 

Βλέπετε από τη Δευτέρα (παραμονή) είμαι κρεβατωμένος με οξεία αμυγδαλίτιδα και δεν έχω πως να σκοτώσω την ώρα μου. Ωραία μου μπήκε ο χρόνος ε; :):)

 

Α και καλή χρονιά σε όλες και όλους!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω για τους κινεζους αλλα οι μωαμεθανοι υποτιθεται πως μετρανε τον χρονο απο το ετος 622μΧ που ο Μωαμεθ εφυγε απο την μεκκα και πηγε στην μεδινα. δηλαδη τωρα εχουν 1386μΧ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λoιπόν ... έχουμε και λέμε.

Το δικό μας έτος 2008 αντιστοιχεί στο έτος 4705 των Κινέζων, οι οποίοι έχουν κινητή πρωτοχρονιά και φέτος θα μπούν τον δικό μας Φεβρουάριο στο 4705.

Η αρχή μέτρησης των ημερολογίων στην Κίνα ξεκινά το 2460 π.χ. σύμφωνα με το υποτιθέμενο παλιό Γρηγοριανό ημερολόγιο που καθιέρωσε ο Μάο.

Οι αιτίες βρέθηκαν απο τα "χρονικά της Σινίκης" δίνουν την εξήγηση οτι τότε το 2460π.χ. έγινε σύνοδος των 5 πλανητών στην περιοχή του αστερισμού των Ιχθύων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Συνοδος των πλανητων ειναι λαθος αλλα οι ΚΙνεζχοι γιορταζοντας την πρωτοχρονια και τα χριστουγεννα παραδεχονται εμμσως πλην σαφως οτι το μεγα ιστορικο γεγονος του κοσμου συμβαδιζει με την Γεννηση του Χριστου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]

αλλα οι ΚΙνεζχοι γιορταζοντας την πρωτοχρονια και τα χριστουγεννα παραδεχονται εμμσως πλην σαφως οτι το μεγα ιστορικο γεγονος του κοσμου συμβαδιζει με την Γεννηση του Χριστου...

 

ΟΚ, έχουμε καταλάβει ότι ποστάρεις οτιδήποτε μόνο και μόνο για να διαφημίσεις το site στην υπογραφή σου, αλλά έλεος, προσπάθησε για μια φορά να γράψεις κάτι ενδιαφέρον που να μην φαίνεται γραμμένο από bot...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...