Προς το περιεχόμενο

H Warner Bros επιλέγει αποκλειστικά Blu-ray


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο πόλεμος των φορμάτ υψηλής ευκρίνειας φαίνεται θα συνεχιστεί δριμύτερος και αυτή τη χρονιά. Η νέα σημαντική εξέλιξη είναι η ανακοίνωση ενός από τα μεγαλύτερα κινηματογραφικά στούντιο του Hollywood, της Warner Bros η οποία με δηλώσεις του προέδρου της Barry Meyer ανακοίνωσε την αποκλειστική διάθεση των ταινιών της στο Blu-ray φορμάτ από τον Απρίλιο του 2008.

 

Η Warner Bros μέχρι σήμερα διέθετε τις ταινίες εκτός από Blu-ray και στο HD DVD φορμάτ για "να παρέχει στο καταναλωτικό κοινό τη δυνατότητα να επιλέξει πιο από τα δύο φορμάτ προτιμάει". Ο πρόεδρος της Warner συμπλήρωσε ότι "για τη Warner η απόφαση αυτή είναι ξεκάθαρα υπέρ του Blu-ray και η αναγνώριση αυτού του γεγονότος είναι το κατάλληλο βήμα για πρόσβαση στο μεγαλύτερο δυνατό κοινό. Τέλος προσέθεσε ότι προσδοκά στη συνέχεια της συνεργασίας της Warner με τη Toshiba με την οποία είχαν δουλέψει στενά στη προώθηση περιεχομένου υψηλής ευκρίνειας.

 

'Υστερα από αυτή την εξέλιξη, το blu-ray αποκτά μεγάλο προβάδισμα έναντι του HD DVD στον συνολικό αριθμό των στούντιο που το υποστηρίζουν αποκλειστικά. Υπενθυμίζουμε ότι τη Δευτέρα ανοίγει τις πύλες της η CES 2008, η μεγαλύτερη έκθεση καταναλωτικών ηλεκτρονικών ειδών στην Αμερική στην οποία αναμένεται να υπάρχουν εξίσου ενδιαφέρουσες δηλώσεις σχετικά με τον αντικαταστάτη του DVD.

 

Link.png Site: Engadget.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 93
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγω παντως HD-DVD recorder για pc δεν εχω δει ακομη, αρα μας συμφερει να επικρατησει το blu-ray στις ταινιες:devil:

 

Τωρα θα μου πειτε οτι αν επικρατησει το HD-DVD θα βγουν και για pc...Αλλα η δουλεια βρωμαγε απο την αρχη στα Pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άντε να ξεκαθαρίσει το τοπίο σιγά σιγά, να αποφασίσουμε και εμείς οι ''μικροί θνητοί καταναλωτές'' που θα τα σκάσουμε... :-)

 

με τη Microsoft και την intel ειναι υπερ του HD-DVD αποκλειεται :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τη Microsoft και την intel ειναι υπερ του HD-DVD αποκλειεται :-)

 

ναι, υπερδυνάμεις και οι δύο, αλλά δεν παράγουν ταινίες, όπως και να το κάνουμε! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυσκολα τα πραγματα για το hd-dvd.αν και υποστηρικτης του χανει συνεχεια εδαφος.οποια video club εχω δει φερνουν μονο blue ray.

 

και με τα players να εχουν πεσει για pc στα 150 ευρω ειναι ζορικα τα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η toshiba εχει κανει φοβερη κινηση με διαθεση player νομιζω στα 300?, φαινεται ομως οτι οι συμφωνιες στα studio πανε προς το blue-ray του κολλοσου sony που ειναι και μεσα στο παιχνιδι του κινηματογραφου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυσκολα τα πραγματα για το hd-dvd.αν και υποστηρικτης του χανει συνεχεια εδαφος.οποια video club εχω δει φερνουν μονο blue ray.

 

και με τα players να εχουν πεσει για pc στα 150 ευρω ειναι ζορικα τα πραγματα.

 

Eτσι ειναι και νομιζω με την κινηση αυτη, σχεδον τελος το HD DVD...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι αν δεν πεσουν οι τιμες δεν προκειται να δουμε τους καταναλωτες να συμβιββαονται, ακομα οι συσκευες αναπαραγωγης κοστιζουν αρκετά ακριβά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχου μας πρηξανε.

 

Καλά αν ήξερες πόσα λεφτά παίζονται με πόσες θέσεις εργασίας δε θα το λεγες αυτό.

 

Κάποια πράγματα για τους ανυποψίαστους.Για άλλη μια φορά οι ΗΠΑ νικήθηκαν από την αγορά της Ιαπωνίας και της Ευρώπης.Οπως το 95 νίκησε η Sony με το playstation έναντι του 3do και οδήγησε στην ολοκληρωτική υπεροχή του ps2 και στην επόμενη γενιά έτσι και τώρα ο Ευρωπαίος καταναλωτής έχοντας μάθει τη sony στηρίζει μόνο τα προιόντα της.Ενδεικτικά σε καμιά Ευρωπαική χώρα δε βρίσκεις εύκολα hd-dvd και ακόμα και στις πωλήσεις κονσόλων το ps3 βρίσκεται πολύ πιο κοντά στο x360 (να μη μιλήσουμε για Ιαπωνία)

 

Το θέμα για μας είναι το BD+.Αφού το aacs απέτυχε φτιάξανε αυτό το σύστημα προστασίας το οποίο σιγά σιγά θα βρίσκεται σε όλα τα bd players και μεχρι στιγμής ακόμα και η slysoft σηκώνει τα χέρια ψηλά.Οπότε ξεχνάμε τα 1:1 αντίγραφα την αναπααργωγή από το σκληρό πόσο μάλλον το ριπάρισμα :cry:

 

Α και στη ces2008 ακυρώθηκε η συνέντευξη τύπου του hd-dvd forum link

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά αν ήξερες πόσα λεφτά παίζονται με πόσες θέσεις εργασίας δε θα το λεγες αυτό.

 

 

λογικο.ομως ρε αδερφε (γενικα μιλαω,μην το παρεις προσωπικα) μας τα πρηξαν.καθε φορα το ιδιο παρμυθακι,για ΟΛΑ πρεπει να τσακωθουν ολοι και αφου βγαλουν τα ματια τους,κι εμεις ακουμπησουμε μισο μηνιατικο δημοσ. υπαλληλου στο τελος θα τα βρουν η θα γινει το δικο τους.δεν μπορω να καταλαβω (σαν καταναλωτης) αυτη τη συμπεριφορα.ε,1000 φορες να κατεβαζω σε HD απ'την dsl μου,να βλεπω ταινια στην 22αρα του υπολογιστη μου (300 κατι ευρω) και εληξε το θεμα.κι οοοοοοοταν με το καλο φτασουν σε λογικες τιμες,τοτε βλεπουμε. (προσπαθω να γινω οσο πιο "απλος" γινεται)

 

(παραδειγμα)οκ, η μανα μου εχει μια Α' ψυχωση με τις ταινιες.εχει σκασει και τα απαραιτητα για hd-dvd η για blu-ray. (διαλεξτε εσεις)ε,αντε τωρα να μπει στο βιντεαδικο,να ζητησει την σουπερ ντουπερ ουαου τελευταια ταινια και να φαει ηττα γιατι θα υπαρχει ΜΟΝΟ στο διαφορετικο φορμα απ αυτ π εχει αγορασει.ποσο της δινετε να μην παθει νευρικο κλονισμο και να στραφει στην πειρατεια????με λιγα λογια θελω να καταληξω οτι ο απλος λαος (τον οποιον τον "τρεχουν" οι διαφημισεις του μουλτιραμα και του πλαισιο) γιατι πρεπει να τραβαει ολη αυτην την διαδικασια?

 

οσο για τις προστασιες.παλιο ρητο "οτι κλειδωνει,ξεκλειδωνει".ακομα οτι κι αν ψαξω το βρισκω απο υλικο.δεν νομιζω οτι θα αλλαξουν συντομα κατα πολυ τα πραγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς Έλληνας δεν νομίζω πως θα έδινε ακόμα κι 150ευρώ για να αγοράσει ένα player... θα έλεγα πως η τιμή του είναι απαγορευτικη!!!

 

πολλοι ελληνες θα εδιναν πολυ παραπανω για την τελευταια λεξη της τεχνολογιας,οπως και πολλοι δινουν παρα πολλα για το τελευταιο μοντελο της αυτοκινησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...