Προς το περιεχόμενο

H Warner Bros επιλέγει αποκλειστικά Blu-ray


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ουδεμια συγκριση DVD+- με blu ray και HD-DVD.

 

μιλαμε για τελειως διαφορετικες τεχνολογιες με διαφορετικες ακτινες εγγραφης και πολυ μεγαλυτερου κοστους για την υποστηριξη dual format σε ενα drive

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 93
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

...Το DVD μπήκε στα σπίτια μας μέσω των drive των υπολογιστών πολύ νωρίτερα...

Σιγουρα? Εγω εχω την εντυπωση οτι το dvd μπηκε στα σπιτια μας μεσω των dvd players (πανακριβα στην αρχη). Μεχρι και σημερα, πολλα νοικοκυρια δεν διαθετουν καν pc, δεν γνωριζουν και δεν εχουν σχεση με pc, ωστοσο ξερουν τι ειναι το dvd δισκακι. Ενα dvd player εχει φτασει τωρα να κανει 27?(Praktiker).

 

Ελπιζω να τυχω απαντησης στο ερωτημα: ειναι απαραιτητα 50GBs για μια ταινια μιαμισης ή δυο ωρων? κι αν ναι, αυτη η τεραστια χωρητικοτητα τι θα προσφερει παραπανω? :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα? Εγω εχω την εντυπωση οτι το dvd μπηκε στα σπιτια μας μεσω των dvd players (πανακριβα στην αρχη). Μεχρι και σημερα, πολλα νοικοκυρια δεν διαθετουν καν pc, δεν γνωριζουν και δεν εχουν σχεση με pc, ωστοσο ξερουν τι ειναι το dvd δισκακι. Ενα dvd player εχει φτασει τωρα να κανει 27?(Praktiker).

 

 

Δε λες κάτι διαφορετικό... αλλά επειδή ακριβώς τα dvd players ήταν πανάκριβα, και το dvd πολύ πιο θελκτικό από πλευράς ευχρηστίας και εικόνας (κάτι φίλοι που παίρνανε τις κασέτες 5 - 5 όταν τα έβλεπαν έμεναν με ανοιχτό στόμα, πολύ περισσότερο δε όταν έβλεπαν την ποιότητα της εικόνας) και τα dvd players των υπολογιστών αρκετά φθηνότερα, πριν περάσουμε στα φθηνά player και πριν το PS2 και το xbox όσοι είχαμε pc εκεί βλέπαμε ταινίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κονσόλα δεν είχα ποτέ. Και όπως είπε ο φίλος παραπάνω στην Ελλάδα που τα players ήταν ακριβά (και το PS2 πανάκριβο) τα DVD από τα PC βοήθησαν στην Ελληνική αγορά. Όχι όμως και στο εξωτερικό (Αμερική, Ιαπωνία) που είναι οι περιοχές που λόγω της διάδοσης του PS2 είχαν όλοι DVD στο σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχνατε μαλλον οτι ελάχιστοι ειχαν pc, αλλα και αυτοι που ειχαν pc οι περισσοτεροι ειχαν cd-r player, οχι dvd-r. Αυτο το βαλαν αργοτερα, οταν επεσαν οι τιμες.

Φιλε Apol, ειναι αστειο να λες"...λόγω της διάδοσης του PS2 είχαν όλοι DVD στο σπίτι" λες και το PS2 ειναι ή ηταν ποτέ το ... επικεντρο των εξελιξεων. Μονο καποια ελάχιστα παιδια ασχολουνταν τότε με το ps2 και η διαδοση του εως σημερα εννοειται πως ειναι περιορισμενη και δε θα μπορουσε ποτέ να ξεπερασει λχ. αυτη του pc ή του βιντεο ή του dvd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχνατε μαλλον οτι ελάχιστοι ειχαν pc, αλλα και αυτοι που ειχαν pc οι περισσοτεροι ειχαν cd-r player, οχι dvd-r. Αυτο το βαλαν αργοτερα, οταν επεσαν οι τιμες.

 

Οι τιμές στα dvd-rom των pc (όχι recorder) είχαν πέσει κάτω από 100 ευρώ 2 χρόνια πριν πέσουν οι τιμές στα οικιακά player σε αυτά τα επίπεδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τιμές στα dvd-rom των pc (όχι recorder) είχαν πέσει κάτω από 100 ευρώ 2 χρόνια πριν πέσουν οι τιμές στα οικιακά player σε αυτά τα επίπεδα...

 

 

Ακριβως το DVD πηρε μεγαλη ωθηση απο τους φοιτητες τουλαχιστον εδω στην Ελλαδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην παρετε τιποτα εαν δεν ξεκαθαρισει το τοπιο με το profile 2.0 μην βρεθειτε με τον br player στο χερι,απο το οκτωβριο και μετα.

 

http://www.betanews.com/article/Bluray_Early_adopters_knew_what_they_were_getting_into/1199841379

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω παρακολουθήσει αυτό το Topic , και δεν ξέρω αν ειπώθηκε , αλλά οι φήμες θέλουν τον Bill Gates να ανακοινώνει την παραγωγή USB - Blu Ray Drives για XBox 360. Θα ήθελα πάντως να δω , με τι μούτρα θα βγει να μιλήσει , μπροστά σε τόσο κόσμο που έχαψε το HD-DVD Player. Εγώ το ήξερα εξ'αρχής , ότι το HD-DVD Player δε θα πουλούσε και δε θα γινόταν το Στάνταρ Φορμά στο μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω παρακολουθήσει αυτό το Topic , και δεν ξέρω αν ειπώθηκε , αλλά οι φήμες θέλουν τον Bill Gates να ανακοινώνει την παραγωγή USB - Blu Ray Drives για XBox 360. Θα ήθελα πάντως να δω , με τι μούτρα θα βγει να μιλήσει , μπροστά σε τόσο κόσμο που έχαψε το HD-DVD Player. Εγώ το ήξερα εξ'αρχής , ότι το HD-DVD Player δε θα πουλούσε και δε θα γινόταν το Στάνταρ Φορμά στο μέλλον.

 

αυτο το ανεφερε μονο σε περιπτωση που επικρατησει το blu ray....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπιζω να τυχω απαντησης στο ερωτημα: ειναι απαραιτητα 50GBs για μια ταινια μιαμισης ή δυο ωρων? κι αν ναι, αυτη η τεραστια χωρητικοτητα τι θα προσφερει παραπανω? :rolleyes:

 

Καταρχήν ξεκινώ με την ανάλυση.

Ενα DVD έχει ανάλυση 720 x 576 = 414.720 pixels σε ένα καρρέ.

Μια εικόνα FullHD έχει ανάλυση 1920 Χ 1080 = 2.073.600 δηλ 5 φορές περισσότερα pixels.

Βαλε τώρα και τον ήχο που είναι και αυτός υψηλότερης ανάλυσης και σε μερικές περιπτώσεις (αν δεν κάνω λάθος) με περισσότερα κανάλια.

Πρόσθεσε και την καλήτερη ποιότητα των χρωμάτων, άρα μεγαλήτερος όγκος αρχείου.

Και πολλά άλλα που δεν τα γνωρίζω....

 

Σκέψου το εξής. Η υψηλή ανάλυση στις ταινίες, ισοδυναμεί με μια εικόνα των 2 MP των φωτογραφικών μηχανών. Πόση λεπτομέρια μπορεί να προσφέρει μια τέτοια εικόνα; Και όμως το μέγεθος του video μεγαλώνει δυσανάλογα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι σχεση εχει η πληροφορια που υπαρχει στο HD δισκακι με την αναλυση της οθονης?(βεβαια να ειναι HD READY τουλαχιστον η να δεχεται σημα 1080p)

και εαν ναι,ποση απο αυτην την πληροφορια θα δουμε στην 42" τηλεοραση μας και σε αποσταση τριων μετρων που συνηθως καθομαστε?

ποια διαφορα μεταξυ μιας τηλεορασης HD READY με FULL HD 42" πχ οταν βλεπουμε δικακια 25GB η 50GB?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νέα απο το μέτωπο του πολέμου μεταξύ των BLUE-RAY και HD-DVD.

WAR

 

Y.Γ. Προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν διαφέρει και πολύ από την πραγματικότητα....αλλά ακόμα όλα είναι ρευστά....ελπίζω οι τελικοί "νικητές"(λέμε και καμία μαμακία για να περάσει η ώρα) να είναι οι καταναλωτές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...