Προς το περιεχόμενο

Windows Xp 32bit vs 64bit


silencer51

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το τελευταίο μισάωρο κάθησα και διάβασα όλο το thread από την αρχή. Ναι μπορεί να είμαι νέο μέλος στην κοινότητά σας μιας και εδώ και καιρό παρακολουθώ μόνο, όμως είμαι μέλος εδώ και χρόνια σε αντίστοιχες κοινότητες, και ασχολούμαι με υπολογιστές από την εποχή win 3.11 και dos 5, οπότε θέλω να πιστεύω ότι ξέρω κάποια πράγματα.

 

Just-Gamer είσαι απλά τραγικός. Δε σε ξέρω φίλτατε αλλά οι απόψεις σου μπάζουν από παντού σαν ελβετικό τυρί. Δε θα μπω σε αναλύσεις για το τι πιστεύεις λάθος, γιατί τα έχουν πει εδώ και 22 σελίδες άλλοι. Μου άρεσε η απάντηση της Koritsi_Gia_PC που είναι μέσα στο νόημα των πραγμάτων.

 

Γενικά αν δε το δοκίμασες (γενικά μιλάω) μην ανοίγεις το στόμα σου να πεις την γνώμη σου. Από την παραπληροφόρηση έχουμε καταστραφεί. Τίς ίδιες λαλακίες άκουγα και από συμφοιτητές μου χρόνια τώρα (μηχανικός η/υ σπουδάζω) υπέρ των xp γιατί και αυτοί είχαν διαβάσει, είχαν ακούσει ή είχαν δει τα vista όταν πρωτοβγήκαν, που όλοι δοκίμαζαν παλιές εκδόσεις προγραμμάτων και δε τους έτρεχαν. Ε λογικό όταν βάλει κάποιο registry mechanic που είναι για xp , να σου βγαλει πρόβλημα αν το βάλεις καπάκι με το που βγουν τα vista. Περίμενε να βγουν οι νέες εκδόσεις και τότε κάτσε μίλα. Από τη στιγμή που έβαλαν μετά από λίγο καιρό vista (32bit) δεν θέλουν να ξανακοιτάξουν XP.

 

Οι διαφορές στις επιδόσεις που λες και λέτε είναι μηδαμινές σε σύστημα των τελευταίων π.χ. 3.5 χρόνων. Ναι αν τα βάλω στον P4 3.2Ghz μου με 2 gb DDR, που τον πήρα το 2004 ενώ σε εφαρμογές γραφείου θα μαι οκ, στα παιχνίδια λογικό είναι να πάει πιο αργά! Από εκεί και πέρα για νεότερο pc μιλάμε πάντα για vista 32 bit.

Αν έχεις και >4 gb ram, βάζεις και 64bit vista. Τα χρησιμοποιώ από τότε που βγήκαν, είναι απόλυτα σταθερά, και δεν είχα πρόβλημα ποτέ.

 

Έχω βαρεθεί να ακούω την καραμέλα για το πόσο γρήγορα βγαίνουν τα 7 μετά από τα vista, σε σχέση με xp-vista. Το ότι τα vista καθυστέρησαν τόσο είναι το θέμα, και όχι ότι τα 7 βγαίνουν στα προκαθορισμένα χρονικά πλαίσια που είχαμε πάντα. Κοιτάξτε 95-98-98SE-Me-2000-XP και δείτε κάθε πότε έβγαιναν.

 

Τα 7 είναι πολύ καλά (καλύτερα των vista) και τα χρησιμοποιώ σαν main OS (64bit) στο λάπτοπ εδώ και καιρό. Κανένα απολύτως πρόβλημα με οτιδήποτε.

 

Οδηγούμαστε στα 64bit και πρέπει να το καταλάβουν όλοι. Τα 4 gb ram είναι πλέον mainstream και θέλουμε λειτουργικά που τα υποστηρίζουν. Τόσο τα vista 64bit όσο και τα επόμενα 7 64bit είναι πολύ καλά σε θέμα drivers,σταθερότητας και επιδόσεων. Ειδικά στα 7 δεν χρειάστηκα σε κανένα build (έχω δοκιμάσει 5 διαφορετικά) να εγκαταστήσω driver aπό μόνος μου, τα βρήκε όλα κ τα κατέβασε).

 

Τώρα αν κάποιος έχει κάποιο μέτριο pc και κυνηγάει τα 2-3 fps στα παιχνίδια, ας κάτσει στα xp.

 

Για τις εταιρίες που διάβασα και θυμήθηκα τώρα, δεν αλλάζουν τα XP γιατί αν πεις να βάλεις ξανά τόσες άδειες για vista θα πληρώσουν και γω δε ξέρω πόσα για να αναβαθμίσουν κάτι που λειτουργεί. Δεν γίνεται να τα βάλουν όπως τα βάζουμε σπασμένα, γιατί με ένα έλεγχο τους έχουν κλείσει μέσα. Για τον ίδιο λόγο που και κάποιες επιχειρήσεις είναι και ακόμα με dos και dos-based εφαμοργές λογιστικού γραφείου π.χ.!

 

Αυτά θυμήθηκα κ ήθελα να πω για την ώρα, καλό μας απόγευμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
  • Απαντ. 232
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

παιδια να ρωτησω κατι?????

εχω 5gb μνημη rαμ και απλα με τα 32bita windows δεν την δειχνει οταν μπαινω στις ιδιωτητες του υπολογιστη..αυτο σημαινει οτι απλα δεν την βλεπει την μνημη η οτι τζαμπα την εχω και πρεπει να βαλω μονο 64bita?μπορω να κανω κατι με τα 32βιτα και να την βλεπει???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Moderators

Οχι δεν ειναι απατη.

Απλα τα σταρτερ εχουν περιορισμο, και τον αφαιρει.

Και παλι δεν χρησιμοποιουν 4GB, αλλα τα 3,25 (οριο για 32 bit OS).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αναφέρει μόνο τα starter. Λέει ότι οποιοδήποτε Win7 32bit OS μπορεί να εκμεταλλευτεί >4GB RAM. Το συγκεκριμένο άρθρο όμως μιλάει για τα 7 κι όχι για τα XP. Το switch PAE υπήρχε και στα XP απ ό,τι θυμάμαι.

 

Δεν το χω δοκιμάσει αλλά δεν είμαι πολύ βέβαιος αν κάνει κάτι το trick αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...