Προς το περιεχόμενο

Windows Xp 32bit vs 64bit


silencer51

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποσα παιχνιδια υποστιρηζουν DX10?

Τα vista υποστιρηζουν 4gb γιατι τους ειναι απαρετητα. Εγω εχω 2 gb και δεν φτανουν ουτε για να κανει εκκινηση το συστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 232
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Ποσα παιχνιδια υποστιρηζουν DX10?

Τα vista υποστιρηζουν 4gb γιατι τους ειναι απαρετητα. Εγω εχω 2 gb και δεν φτανουν ουτε για να κανει εκκινηση το συστημα.

 

θές να μου πείς οτι σέρνονται τα Vista? τι pc έχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στον φορητό μου έχουν βάλει 64bit επεξεργαστη και 32bit λειτουργικό (δυστηχώς vista), οπότε καταλαβαίνεις τι παίζει από συμβατότητα drivers. Δική μου πρόταση βάλε τώρα 32bit και μέχρι να επικρατήσουν τα 64 bit (σε χ χρόνια) θα έχεις αλλάξει το σύστημα σου. Τώρα για XP η Vista έχει ξανασυζητηθεί πάρε ότι κρίνεις πιο συμβατο με μία προτείμηση στα XP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις καινούριο σχετικά μηχάνημα (περίπου χρονιάς) βάλτα. Δεν θα έχεις πρόβλημα με drivers.

 

από εκεί και πέρα πολυ λίγες εφαρμογές θα δείς να υποστηρίζουν 64μπιτα. Θέλει καιρό να εμπεδωθούν ακόμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή για κάποιον που έχει 2πύρινο και πάνω επεξεργαστή είναι καλύτερα να έχει 64bit vista από 32-bit;

 

 

that's the point. Οι 2πύρινοι ειναι 64bit οπότε είναι αμαρτία να κάθετε με 32bit Windows. Μάλλον σε 64bit Vista θα πάω και σε άλλο partition 32bit XP να δώ τι είναι καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους.

Δεν ξέρω αν έχει ξανασυζητηθεί το θέμα, αλλά θα ήθελα τη γνώμη σας για το εξής; Σκέφτομαι να εγκαταστήσω XP 64bit. O υπολογιστής είναι ο εξής:

Motherboard: Asus Striker Extreme.

CPU: Intel Core2duo 6850 (3.0 GHz - fsb 1333).

RAM: 2GB (2*1) Kingston KHX6400D2LLK2/2GN (DDR2 800 4-4-4-13).

GPU: 2 Asus 8800GT σε SLI.

PSU: Enermax Infinity 720W.

Hard Disks: WD 160Gb SATA2, Seagate 500GB SATA2.

Windows XP sp2.

Η χρήση του είναι κυρίως για παιχνίδια. Θα έχω ασυμβατότητες με προγράμματα και drivers; Θα υπάρχει κάποιο κέρδος από πλευράς επιδόσεων; Τα παιχνίδια αξιοποιούν τα 64bit; Είναι πιο σταθερά σε σχέση με τα 32bit; Και μία τελευταία ερώτηση. Αν βάλω τα 64bit η μνήμη είναι λίγη;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τη γνώμη μου (από όσα έχω δει/διαβάσει), ο μόνος λόγος να βάλεις XP-64 αντί XP-32 είναι να έχεις πάνω από 3GB μνήμη.

 

Μεγαλύτερες επιδόσεις στα παιχνίδια δε θα δεις, πάνω-κάτω το ίδιο σταθερά είναι με τα 32, δεν απαιτούν παραπάνω μνήμη από τα 32.

Γνώριζα παλιότερα για ασυμβατότητες drivers/προγραμμάτων, δεν ξέρω πόσο έχει βελτιωθεί η κατάσταση.

 

Τέλος, όντως έχει ξανασυζητηθεί πολλάκις το θέμα, οπότε ένα search στο forum θα σε βοηθούσε :)

 

ΥΓ: Αν ήθελα ντε και καλά 64bit θα πήγαινα σε Vista 64 -όμως όχι και η καλύτερη λύση για τα παιχνίδια -.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρα ειναι τα WinXP x64

 

@antonl απο προσωπικη πειρα μιλας για τα WinXP x64?

 

γιατι εγω που τα εχω δοκιμασμενα και εγκατεστημενα για πανω απο 18 μηνες μου φαινονται πιο γρηγορα και σταθερα απο τα XP 32bit.

 

Πρωτα πρωτα τα WinXP x64 ειναι η Workstation version των Windows Server 2003 x64. Εχουν ιδιο πυρηνα, ιδια build. Μην τα μπερδευεις λοιπον με τα WinXP 32bit.

 

Στα παιχνιδια τωρα, σε frames ισως να μην δεις μεγαλη διαφορα (2-3 frames παραπανω), αλλα οι loading times ειναι μικροτεροι. Παντως γενικα ειναι πιο σταθερα και γρηγορα. Και παιζω ανετα τα περισσοτερα παιχνιδια. Για καποια βεβαια χρειαζονται workarounds ειτε για να εγκατασταθουν ειτε για να τρεξουν.

 

π.χ. To Pro Evolution Soccer 2008 αρνειτε αρχικα να εγκατασταθει, αλλα υπαρχει λυση. Οποιος και για καποια απο τα παιχνιδια της EA, οταν δεν μπορει να γινει εγκατασταση γιατι σου λεει οτι δεν εχεις DirectX 9.0c. Γενικα το 90% τουλαχιστο των νεων παιχνιδιων τρεχει χωρις προβληματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]@antonl απο προσωπικη πειρα μιλας για τα WinXP x64?[...]
[...](από όσα έχω δει/διαβάσει)[...]

 

Αν κάνεις ένα search στο forum θα βρεις αρκετά σχόλια σχετικά. Συνήθως αναφέρουν ότι η βελτίωση των επιδόσεων δεν αξίζει τον κόπο σε σχέση με κάποιες ασυμβατότητες που παρουσιάζουν.

Σχετικά με τη σταθερότητα δεν έχω να πω κάτι μιας και τα 32bit μια χαρά σταθερά μου φαίνονται :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
that's the point. Οι 2πύρινοι ειναι 64bit οπότε είναι αμαρτία να κάθετε με 32bit Windows. Μάλλον σε 64bit Vista θα πάω και σε άλλο partition 32bit XP να δώ τι είναι καλύτερα.

 

Έχοντας αγορασμένο έναν 2πύρινο η/υ ο οποίος έχει πάνω Vista 32bit, πώς μπορείς να κάνεις εγκατάσταση σε κάποιο άλλο partition τα XP 64bit; Και επίσης αν κατάλαβα καλά, όταν θα ξεκινάει ο η/υ, θα έχει κάποια επιλογή με το ποια win θέλεις να τρέξουν (πχ. πάτησε 1 για xp, 2 για vista);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...