Προς το περιεχόμενο

συμβουλες για να ενωσω pc-laptop-internet please!


myrtosgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια καλη χρονια -τουλαχιστον καλλιτερη απο την προηγουμενη!!!

Εχω ενα pc & ενα laptop.Το Pc εχει καρτα δικτειου LEVEL ONE FNC-0109TX LAN ADAPTER 10/100TX & μπαινω στο internet με το linksys wag200g. Εχω παρει μαζι & το compact linksys wireless G-usb adapter για το Laptop. κουτσα στραβα αλλες φορεw μπαινει το φορητο αλλες οχι στο internet. Επειδη ειμαι ασχετος... πως μπορω να κανω δικτυο pc-laptop-internet??? yποθετω οτι θα πρεπει να μοιρασω πορτες ή οπως αλλιως λεγονται αλλα δεν εχω ιδεα. επισεις πως ενωνονται τα 2 computer μεταξυ τους? η καρτα δικτυου εχει μονο μια θυρα & εχω συνδεσει το router.

ευχαριστω εκ των προτερων

myrtos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε 100 010 00. διαβασα το υπομνημα αλλα τα βρισκω σκουρα.... οταν προσπαθω να βαλω τιμη 192.168.0.1.1 στα properties οπως λες χανω το emule & το ιντερνετ που ειναι περασμενα στον router. ο router - βασει του ipconfig που μου δινει ip 192.168.0.1.136- ειναι ρυθμισμενος ετσι. επισεις εγω που εχω το pc με καλωδιο στον router & το laptop ασυρματα στον router τι δικτυο θα πρεπει να φτιαξω? ασυρματο, ενσυρματο ή υπαρχει συνδιασμος & των 2? Nα ενημερωσω & οτι το computer exei xp ενω το laptop windows media center. τα περισσοτερα απο τα παραθυρα που φαινονται στο υπομνημα δεν τα βρισκω.

ευχαριστω εκ των προτερων

myrtos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με χιλια ζορια & μαλλον απο τυχη & απο οτι διαβασα στο forum καταφερα & το laptop να εχει συνδεση βαζοντας ip address 192.168.0.136 ,subnet mask 255.255.255.0,default gateway 192.168.1.1.στο desktop ενω στο laptop τα αφησα κοινα αλλαζοντας μονο τιν ip address σε 192.168.0.137. τουλαχιστον αυτα τα εκανα σωστα? επισεις εχασα απο το desktop το εικονιδιο internet connection απο το παραθυρο network connections παρολο που συνδεεται με internet.

Υ.Γ. ακομα δεν καταφερα να ενωσω τα 2 pc μεταξυ τους :fear:

παιδια υπομονη παρακαλω. δεν εχω ιδεα, μενω επαρχεια & ειναι απο πολυ δυσκολο εως αδυνατον να βρεθει καποιος εδω που να με βοηθησει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στις ιδιοτητες των καρτων δικτυου ξεχνα λιγο τις καρφωτες ip και τα subnet mask, βαλε να παιρνουν αυτοματα ip και DNS στις ιδιοτητες tcp/ip, απλα μετα βαλε ιδιο workgroup στις ιδιοτητες του my computer

 

Πες μας μετα αν μπαινεις internet και αν στα My network places μπορεις να δεις τα pc σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα το προσπαθησω. οντας ασχετος αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι αν η ανταλλαγη στοιχειων μεταχυ των pc γινεται απο το router. μηπως χρειαζομαι καποιον αλλο εξοπλισμο ή καλωδιο να ενωσω τα 2 pc???

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...