Προς το περιεχόμενο

best aiflow components


tsadler

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λοιπον φιλοι μου το θεμα εχει ως εξης

 

το φουλ case που ετοιμαζω ειναι σχεδον ετοιμο. λεφτα για υδροψυξη δεν παιζουν τωρα(προτιμω να παρω τα στρατιωτικα μου) οποτε θα μεινω στη παλε ποτε παραδοσιακη αεροψυξη.

οσοι πιστοι λοιπον προσελθετε και προτεινετε:

 

το ζητουμενο: 2 case φανς 8ρια για εξαγωγη αερα απο πισω, με ρουλεμαν, με καλη σχεση αποδοσης θορυβου, τριπινα

 

1 φαν 8αρι για εισαγωγη αερα εμπρος ιδιας λογικης με τα παραπανω, ρυθμιζομενο. εχω βει αυτο http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977823&product=1017861

και αυτο http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977823&product=922323

 

1 φαν 12αρι για πλαγια εισαγωγη κατευθειαν στο κοολερ του επεξεργαστη

 

θερμοαπαγωγικη παστα και οδηγιες σωστης εφαρμογης

 

και τελος ας συζητησουμε λιγο για το σωστο αιρφλοου καθως και τροπους για την μειωση της σκονης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα απο ψαξιμο, διατριβη στην μηχανικη ρευτων, την μεταδοση θερμοτητας και την θερμοδυναμικη (και καλα) ειπα να εξελιξω αυτο το τοπικ σε best airflow guide φυσικα με την συνδρομη των απανταχου εμπειρων συμφορουμιτων.

 

εχουμε λοιπον και λεμε

 

1. προκυπτει λογω πιεσεων οτι καλο θα ειναι οτι βαζεις να βγαζεις. δλδ οση ποσοτητα αερα εισερχεται τοση πρεπει να εξερχεται διοτι υπερβολικη εισαγωγη η εξαγωγη προκαλει υποπιεσεις η υπερπιεσεις που δρουν ως ΄τειχος΄στην ομαλη ροη του αερα. αυτο μπορει καποιος να το ρυθμισει κοιτωντας τα κυβ. μετρα ανα ωρα (m^3/h).επειδη ομως ειναι δυσκολοτερο να βαζεις απο οτι να βγαζεις καλο ειναι να υπολογιζεις στην εισαγωγη λιγο περισσοτερη παροχη. πολλοι επισης λενε οτι δεν πειραζει να εξερχεται περισσοτερος αερας απο οτι βαζουμε. το μειονεκτημα ομως εδω ειναι οτι η σκονη επικαθεται πιο ευκολα.

2. εμποδια οπως καλωδια, καρτες δικτυου και λοιπα εξαρτηματα εμποδιζουν επισης την ροη οποτε καλο θα ειναι να τακτοποιουνται.

3. δεν σημαινει οτι επειδη ενα ανεμηστιρακι λειτουργει με 300.000 στροφες ψυχει οσο θα επρεπε. ναι αυτο που ακουσατε. οταν ο αερας κινειται με μεγαλη ταχυτητα δεν παραμενει το ιδιο χρονικο διαστημα πανω στο θερμο εξαρτημα με αποτελεσμα μεγαλες ποσοτητες αερα να μην ΄χρησιμοποιουνται΄αποδοτικα. ειναι γεγονος βεβαια οτι σε περισσοτερες στροφες θα προκυψει περισσοτερος κρυος αερας αλλα καλο θα ειναι αυτος ο αερας να αξιοποιεται σε καθετες προς την κινηση του επιφανειες.

4. δεν σημαινει οτι αν γεμισουμε το κουτι μας με 30 ανεμιστηρακια θα εχουμε και σωστη ψυξη. αυτο προκυπτει απο το γεγονος οτι η ροη διαταρασεται απο την εκαστοτε παροχη. συγεκριμενα αν στο πλαινο καλυμα εχουμε υπερβολικη ροη, αυτη θα παρεμβληθει στην ροη απο εμπρος προσ τα πισω, εμποδιζοντας την σωστη ψυξη

5.ο κρυος αερας καθεται πιο χαμηλα απο οτι ο θερμος.

6.το πλαινο ανεμιστηρακι καλο θα ειναι να τοποθετειται ακριβως στο ιδιο αξονα με το φαν του cpu cooler, οταν φυσικα το cpu fan βρισκεται στο ιδιο επιπεδο με τον επεξεργαστη. ετσι δεν παρεμβαινει στην ροη απο εμπρος προς τα πισω.

7. οι γριλιες μπροστα απο καθε φαν δεν χρησιμευοθν σε τιποτα παραμονο να προκαλουν θορυβο και να συσσωρευουν σκονη. αν παλι καποιος θελει να περιορισει την σκονη αυτο μπορει να το κανει τοποθετωντας φιλτρο στα φαν εισαγωγης αλλα θα πρεπει καθε τοσο να τα καθαριζει

8. σε καμια περιπτωση δεν προκυται με αεροψυξη να εχουμε στα διαφορα εξαρτηματα θερμοκρασια μικροτερη απο αυτη του δωματιου που βρισκεται ο υπολογιστης μας

 

επεται συνεχεια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε συνεχεια αυτης της προσπαθειας οριστε μερικες εικονες για καλυτερη κατανοηση

 

εισαγωγη αερα

aiflowinletla2.th.jpg

 

εξαγωγη θερμου αερα

airflowoutletgb7.th.jpg

 

εσωτερικη ροη

airflowin1ox2.th.jpg

 

ενδειξεις καλυτερης ψυξης

1. προφανως καλες θερμοκρασιες σε idle/load

2. η θερμοκρασια του αερα που εξαγεται ειναι δεν ειναι πολυ υψηλη. αυτο σημαινει οτι αν εχουμε ακολουθησει ολα τα βηματα (τακτοποιηση καλωδιων, σωστη τοποθετηση, σωστη εφαρμοφη της θερμοαπαγωγικης παστας κτλ κτλ) εχουμε διατηρησει την θερμοκρασια σε σταθερα επιπεδα.

3. χαμηλα επιπεδα θορυβου απο την ανεμποδιστη ροη του αερα.

 

πολλες φορες τοποθετειται ανεμιστηρας στο πανω μερος του κουτιου, με σκοπο να εξαγει αερα. αυτο ειναι θετικο για το κουτι μας καθως στο σημειο εκεινο οπως θα παρατηρησει κανεις δεν υπαρχει αμεση ψυξη με αποτελεσμα η θερμοτητα απο τις μνημες αλλα και η θερμοτητα απο τα drives να μην απαγεται. ταυτοχρονα ομως στο σημειο εκεινο παρεμβαλλονται καλωδια με αποτελεσμα την παρεμποδιση της ομαλης ροης. προσοπικα εγω θα εβαζα ενα 8αρι

 

τελειωνοντας παραθετω αυτο το λινκ με καπως πιο πειραματικες ενδειξεις: http://icrontic.com/articles/pc_airflow_heat_cooling_guide

 

μιας και αυτος ο οδηγος ειναι εν μερει εμπειρικος οποιαδηποτε ενσταση, διορθωση, παρατηρηση η συμπληρωση συζητησιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thnx για τον οδηγό, να διορθώσω κάτι δεν έχω γιατί δε μπορώ να τα ελέγξω όλα αυτά που έγραψες

έχω να συμπληρώσω ότι αν και δεν είναι ότι καλύτερο, αν θέλω να ελέγξω τη ροή απλά βάζω ένα φίλο μου που καπνίζει να ρίξει δυο καπνούς απτην εισαγωγή και βλέπω από το πλάι τι παίζει πάνω κάτω, κυρίως που κολλάει η ροή, για μια ρουφηξιά μόνο δεν πιστεύω να δημιουργεί κανένα πρόβλημα αλλά είναι αρκετά πρακτικό για να δεις τι παίζει

σε μεγάλα κουτιά ποτέ δεν είναι απλή η διαδρομή, τύπου "από εδώ μπαίνει από εδώ βγαίνει" και γιαυτό τα μικρότερα κουτιά με ευθεία ροή είναι τελικά καλύτερα πιστεύω από αυτά που έχω διαβάσει, αντίθετα με όσα γράφονται στα forum ότι μεγάλα κουτιά = καλύτερη ροή κλπ που δεν ισχύει imo

αν αυτό που λέω ισχύει θα πρέπει να μπει στη λίστα σου γιατί οι περισσότεροι πιστεύουν το αντίθετο

επίσης μια γενική λίστα των πολύ δυνατών (μέχρι 260 cmf) και πολύ φασαριόζικων (πάνω από 50 db) ανεμιστήρων για όσους ενδιαφέρονται και απλά δε γνωρίζουν, είναι τα επόμενα: san ace (sanyo denki), panaflo (panasonic), vantec, yate loon, delta

αναφορικά το γράφω το τελευταίο γιατί δύσκολα τα βρίσκεις όταν τα θες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι καλύτερα όσο αέρα βάζεις τόσο να βγάζεις *2 για να δημιουργείται πίεση έτσι ξέρω εγώ τουλάχιστον :P για καλά ανεμιστιράκια άρχισε να ψάχνεις όσα έχουν κάτω από 20db noise και αυτό που έχει τα πιο πολλά cfm επίσης μπορείς να κόψεις τα γριλάκια που έχουν τα κουτιά από πίσω από τους ανεμιστήρες θα μειωθεί αρκετά ο θόρυβος που θα παράγουν λόγο της αντίστασης του αέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από προσωπική εμπειρία και μετά από πολλές μοντίφες κατέληξα στο συμπέρασμα ότι το καλύτερο αποτέλεσμα το έχεις όταν ψύξεις ξεχωριστά τις μονάδες που προκαλούν την μεγαλύτερη αύξηση της θερμοκρασίας μέσα στο κουτί.

Βάζοντας πολύ καλύτερη ψύκτρα στον επεξεργαστή και επιπρόσθετα στον σκληρό δίσκο ένα ανεμηστιράκι ειδικά κατασκευασμένο έλυσα το πρόβλημα στο μεγαλύτερο του μέρος.

Με τα ανεμηστηράκια του κουτιού όσες διατάξεις και να δοκίμασα δεν κατάφερα πολλά.Μόνο το πλαινό στο φύλλο του κουτιού έκανε διαφορά.

Το πρόβλημα της ροής του αέρα το δημιουργεί σε μεγάλο βαθμό η κάρτα γραφικών που διχοτομεί το κουτί.Δυσκολεύει την ροή όσο τίποτα άλλο.

Το ιδανικό για εμένα θα ήταν να μπορούσε να τοποθετηθεί ένα ανεμηστηράκι εξαγωγής αέρα ακριβώς κάτω από την κάρτα γραφικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο περι airflow και κάρτα γραφικών στο σύστημά μου έχω μια 8800 GTS 640 MB... Έβαλα ακριβώς απο κάτω της αυτό http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.808004

Όχι μόνο έπεσε 12 βαθμούς η θερμοκρασία της μητρικής, επειδή κάλυπτε το southbridge σχεδόν ολόκληρο το heatsink της GTS αλλά έπεσε και 5 βαθμούς η idle θερμοκρασία της GTS... Το ανεμιστηράκι αυτό δεν φέρνει φρέσκο αέρα καθώς είναι εσωτερικά μέσα στο κουτί αλλά γενικά οποιοδήποτε σύστημα ψύξης της vga για ένα κουτί βοηθάει αρκετά και το σωστότερο airflow και να πέφτουν οι βαθμοί στο κουτί μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε vatos. το σωστο βασει αρχων εξαερισμου ειναι να βγαζεις οτι βαζεις. το μικρο επιπροσθετο πλεονασμα στην εισαγωγη το υπολογιζει καποιος διοτι ειναι γενικοτερα δυσκολοτερο να εισαγεις αερα σε ενα χωρο με ρευμα αερα απο οτι να οδηγεις τα ρευματα αυτα εκτος.

 

μετα απο λιγο ψαξιμο τελικα εχει να κανει με το ακριβως επιθυμεις. δλδ αν θες ενα πιο ησυχο συστημα πρεπει να εχεις δημιουργεις υποπιεση, να βγαζεις πιο πολλα απο οτι βαζεις. μειονεκτημα ειναι η επικαθιση της σκονης καθως δεν αναταρασεται. αυτο αντισταθμιζεται με την τοποθετση ενος εσωτερικου ανεμιστηρα για την ενισχυση της ροης

 

εαν παλι καπιος επιθυμει καλυτερες θερμοκρασιες και αναταραξη της σκονης για την αποφυγη επικαθισης της, το τε κανει ακριβως το αντιθετο. με μειονεκτημα ομως τον θορυβο

 

οσον αφορα το θεμα της καρτας, οπως προκυπτει η θεση της ειναι νεκρο σημειο και παρεμποδιζει την ομαλη ροη οποτε ειτε επιλεγουμε να δημιουργησουμε μια 'τοπικη ροη' ειτε με εσωτερικο ανεμιστηρακι να οδηγουμε τον θερμο αερα στη κυρια ροη . η λυση που προτεινει ο φιλος χλαπατσας εχει να κανει με την θεση της ψυκτρας της καρτας. εδω ισχυει οτι και για το κουλερ του επξεργαστη, προσθετη ροη στον αξονα του φαν της καρτας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thnx για τον οδηγό, να διορθώσω κάτι δεν έχω γιατί δε μπορώ να τα ελέγξω όλα αυτά που έγραψες

έχω να συμπληρώσω ότι αν και δεν είναι ότι καλύτερο, αν θέλω να ελέγξω τη ροή απλά βάζω ένα φίλο μου που καπνίζει να ρίξει δυο καπνούς απτην εισαγωγή και βλέπω από το πλάι τι παίζει πάνω κάτω, κυρίως που κολλάει η ροή, για μια ρουφηξιά μόνο δεν πιστεύω να δημιουργεί κανένα πρόβλημα αλλά είναι αρκετά πρακτικό για να δεις τι παίζει

σε μεγάλα κουτιά ποτέ δεν είναι απλή η διαδρομή, τύπου "από εδώ μπαίνει από εδώ βγαίνει" και γιαυτό τα μικρότερα κουτιά με ευθεία ροή είναι τελικά καλύτερα πιστεύω από αυτά που έχω διαβάσει, αντίθετα με όσα γράφονται στα forum ότι μεγάλα κουτιά = καλύτερη ροή κλπ που δεν ισχύει imo

αν αυτό που λέω ισχύει θα πρέπει να μπει στη λίστα σου γιατί οι περισσότεροι πιστεύουν το αντίθετο

επίσης μια γενική λίστα των πολύ δυνατών (μέχρι 260 cmf) και πολύ φασαριόζικων (πάνω από 50 db) ανεμιστήρων για όσους ενδιαφέρονται και απλά δε γνωρίζουν, είναι τα επόμενα: san ace (sanyo denki), panaflo (panasonic), vantec, yate loon, delta

αναφορικά το γράφω το τελευταίο γιατί δύσκολα τα βρίσκεις όταν τα θες

 

καλη η παρατηρηση δου αλλα δεν ξερω κατα ποσο ισχυει. το κολπο με το τσιγαρο το εχω δοκιμασει και εγω αλλα απο οτι καταλαβα ο καπνοε διαλειεται πολυ γρηγορα για να βγαλω ασφαλη συμπερασματα

 

οσον αφορα τα μεγαλα κουτια, συμφωνω με την λογικη οτι υπαρχει καλυτερη ροη λογω χωρου, ανεμποδιστη ροη συν το γεγονος οτι μπορεις να τακτοποιησεις καλυτερα τα καλωδια. μονη ενσταση οτι καποιος ισως χρειαστει περρισοτερα η μεγαλυτερης παροχης ανεμηστιρακια. τις μαρκες που αναφερεις δεν τις εχω ψαξει αλλα λογω ανακατεσκευης του κουτιου μου ισως να τα συναστησω καπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Πώς σας φαίνονται οι παρακάτω ανεμιστήρες, για μία κάπως καλή ψύξη του κουτιού ;;

 

2 απο αυτούς (για μπρός-πίσω) http://www.arctic-cooling.com/fans2.php?idx=109&data=4&disc=

 

1 απο αυτό http://www.akasa.com.tw/akasa_english/spec_page/system_coolers/spec_ak_sb_bl.htm

 

και 1 απο αυτό (για προσάρτηση του, στην ψύκτρα του chipset της μητρικής (ASUS P5B)) http://www.listan.net/listan.net/index.php?StoryID=72&GroupID=2110&Level1ID=2112&Level2ID=2351&ArticleID=1756&ctype=td

 

για να κατεβάσω τον e8400 απο τους 53-55βαθμούς που είναι σε κατάσταση αναμονής (idle)

 

Ο.Κ. Τώρα λειτουργάνε, περιμένω την γώμη σας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω με το κουτάκι τις υπογραφής μου έχω απο έναν μπρός, πίσω, πλάι κάτω ,1 πάνω στην thermalright κ 2 πάνω. όλοι 120 τις coolermaster Οι silent. Και έναν akasa silent δεξιά πλάι πίσω απο mobo. Απο θερμοκρασίες είμαι cpu 31 (idle/load δεν αλλάζει ποτε τιμή !!! περίεργο παίζει να μη δουλεύει ο σενσορας καλά αλλιώς κολλημένο εκεί κατι δε μου πάει καλα) mobo απο 20 έως 31, vga 48 έως 57. απο θόρυβο είναι πολύ ήσυχο.

Γενικά καλά το βλέπω σε συγκριση με φίλων αλλα θα πειραματιστώ να βρώ το βέλτιστο αποτέλεσμα.

Για την σκόνη μόνο στο πλαινό δεν είχε απο το εργοστάσιο φίλτρο και στο κάτω μέρος που παίρνει απο κάτω-έξω το psu και το πετάει πάλι έξω απο πίσω. σε αυτά έβαλα στην αρχή φίλτρο του γαλλικού καφέ. Μετά πήρε κάπου το μάτι μου τούλι απο μπομπονιέρα και έβαλα είναι καλύτερο.

πολύ καλό το θέμα σου:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...