Προς το περιεχόμενο

Σεισμός!


kx5

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 188
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

κατσε ρε συ ο σεισμος εγινε στις 7 και 15ρτο. Εσυ περιμενες να βγουν πριν τις 7 να το πουν??? ειναι γνωστον οτι δεν μαντευονται οι σεισμοι! Ολοι γνωριζανε περιπου τι εγινε αλλα πρεπει και να αναλυσουν λιγο παραπανο καποια στοιχεια προτου αρχισουν να λενε παπαρολογιες στην τηλεοραση μονο και μονο επειδη οι δημοσιογραφοι θελουν αμεση ανταποκριση. Αν ακουγες τους προτους σεισμολογους που βγηκαν στα τηλεφονα λεγανε γενικοτητες (και ηταν στις 7 και 20 με 7,30, μην λες οτι θες). Η επισημη ανακοινωση στα καναλια εγινε περιπου στις 7 και 50. Οποτε δεν νομιζω να ειναι τοσο μεγαλη η καθυστερηση.

 

Τα στοιχεια που γραφει το σιτε που λες ειναι προσεγγισεις .Το ειπαν και μετα οτι απο την αρχη γνωριζανε πανο κατο τι εγινε και πως αλλα πρεπει να μελετησουν λιγο παραπανο τα στοιχεια και να δοσουν μεγαλυτερη προσεγγιση στο προβλημα. Το σιτε που εδωσες λεει βαθος 50 χιλιομετρα και τελικα ειναι πανο απο 70!! Αν ηαν στα 50 χιλιομετρα θα ειχαμε ζημιες και θυματα, οποτε ποιοα πληροφορηση προτιμας?? την αμεση και ανακριβη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως οι Αμερικανοι και οι αλλοι Ευρωπαιοι και το google Air ηξερε σε λιγα λεπτα τι εγινε και τα ΖΩΑ τα δικα μας ακομα φοραγανε τις πυτζαμες τους ?

Βγηκε πριν λιγο καποιος και ελεγε οτι στο θεμα της προγνωσης ειμαστε στο απολυτο 0

 

Το μονο που προσφερουν ειναι να βγαινουν κανα 2ωρο μετα το σεισμο να λενε αυτοι της Αθηνας οτι ηταν 6 αυτοι της Θεσσαλονικης οτι ηταν 6,5 αυτοι της Πατρας 7 και να μας καθυσυχαζουν οτι αυτος καταπασα πιθανοτητα μαλλον ηταν ο κυριος σεισμος αν δε γινει καποιος αλλος

 

Καλυτερα να πανε να βρουνε καμια αλλη δουλεια και τα λεφτα που παιρνουν να δοθουν σε καποιο αλλο σκοπο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΟ πρωι μεταδόθηκε στις 7.40 περίπου από το http://www.radio936.gr το ακριβές μέγεθος του σεισμού που αφορά το Λεωνίδιο Αρκαδίας και η πρώτη είδηση μεταδόθηκε στη Πελοπόννησο από την TV BEST που είχε πρώτο την πληροφορία μαζί με το ραδιόφωνο. Η Μεσσηνία επειδή είναι κοντά είχε άμεση ενημέρωση.

Νωρίτερ στις 7.25 ο ΆΛφα έδειχνε επίκεντρο με τον φίλο μου Μάνεση που έχει στο παρελθόν καλυψει σεισμούς στην περιοχή την περιοχή της Σμύρνης. Έπεσαν πολύ έξω και τα κανάλια για μια ακόμα φορά ξεφτιλίστηκαν, μόνο το Ιντερνετ και τα τοπικα ραδιόφωνα έιχαν σωστή πληροφόρηση. Απλά το τονίζω για τους τύπους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εδω Καλλιθεα κουνησε αρκετα...

 

Παντως απ'οτι ακουσα,υπαρχει ενα παγκοσμιο κεντρο σεισμολογιας οπου ανα πασα στιγμη φαινεται που γινεται σεισμος σε ολο τον κοσμο,γι'αυτο εγινε πρωτα γνωστο απο τα ξενα ειδησεογραφικα μεσα...Ε,η καθυστερηση μες στο προγραμμα ειναι,στην Ελλαδα ειμαστε..:lol:

 

Παντως απ'οτι βλεπω,εγινε αισθητος σχεδον σ'ολη την Ελλαδα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κούνησε.

Ξύπνησα.

 

Ξανακοιμήθηκα.

 

+Κατούρησα (μην παει χαμενο το ξυπνημα)

Εδω στο Παγκρατι κουνησε για τα καλα, αλλα ευτυχως δεν εχουμε ζημιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά μερικές διευκρινήσεις από έναν γεωλόγο (that's me):

1. Δεν υπάρχει μονάδα μέτρησης μεγέθους σεισμού "Ρίχτερ". Υπάρχουν βαθμοί της κλίμακας Ρίχτερ. Τώρα θα μου πείτε λεπτομέρειες, αλλά είμαι από αυτούς που πιστεύουν ότι δεν πρέπει να κάνουμε εκπτώσεις στην επιστήμη. Δυστυχώς, για αυτή την παγκόσμια πρωτοτυπία ευθύνονται οι ίδιοι οι σεισμολόγοι τους οποίους πολλές φορές έχω ακούσει να λένε π.χ. "6 ρίχτερ" και όχι οι Έλληνες δημοσιογράφοι που απλά αναπαράγουν αυτά που ακούνε από τους αρμόδιους επιστήμονες. Πάντως δεν έχω ακούσει ποτέ σε ξένο κανάλι "6,5 Richters". Όλοι λένε "6,5 degrees of the Richter scale". Η έκφραση αυτή αφορά τον τρόπο με τον οποίο υπολογίζεται το μέγεθος του σεισμού με μετρήσεις του πλάτους καταγραφής των σεισμικών κυμάτων.

2. Τα ξένα σεισμολογικά ινστιτούτα υπολογίζουν με έμμεσες μεθόδους και με μικρή ακρίβεια τους σεισμούς που γίνονται τόσες εκατοντάδες χιλιάδες χιλιόμετερα μακριά. Οι σεισμολόγοι μας άργησαν γιατί ο υπολογισμός του μεγέθους του σεισμού από τις αναλογικές καταγραφές χρειάζεται κάποιες μετρήσεις και υπολογισμούς. Το σύστημα είναι αναλογικό και το μέγεθος δεν εμφανίζεται αυτόματα σε μία οθόνη. Εντάξει, δεν είναι νέο φαινόμενο οι "τα πάντα γνωρίζοντες" δημοσιογράφοι, καλό όμως είναι να μην ακολουθούμε το παράδειγμά τους. Εγώ το θεωρώ μεγάλη μαγκιά να λες "δεν ξέρω" όταν δεν ξέρεις, ειδικά για εμάς τους Έλληνες που γνωρίζουμε τα πάντα.

3. ΔΕΝ υπάρχει πρόγνωση σεισμού πουθενά παγκοσμίως, και οι λόγοι είναι δύο: πρώτον, τα υπάρχοντα μέσα δεν επαρκούν για κάτι τέτοιο και δεύτερον, η γνωστή αλαζονεία των επιστημόνων διαφόρων κλάδων τους εμποδίζει να συνεργαστούν για να φέρουν ένα σχετικά ικανοποιητικό αποτέλεσμα. Ο καθένας θέλει να βρει τη λύση βασιζόμενος αποκλειστικά στον κλάδο του. Επειδή όμως "η ισχύς εν τη ενώσει", κάτι τέτοιο δεν πρόκειται να γίνει ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To εκνευριστικό με τους σεισμούς είναι πως νομίζουν όλοι πως επειδή έγινε σεισμός πρέπει να σε πάρουν 100 τηλέφωνα από τις 8.00 το πρωί κυριακάτικα να σε ρωτήσουν "τον ένιωσες ;" ή "κουνηθήκατε;"....

Ναι κουνηθήκαμε τον νιώσαμε και ήταν υπέροχος... Αφήστε μας να κοιμηθούμε τώρα!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...