Προς το περιεχόμενο

Σεισμός!


kx5

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναμνήσεις 99 ρε γμτ..

 

 

Εγω εχω και αναμνησεις 1979 στη Θεσ/νικη που ειναι πολυ πιο τρομακτικες !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 188
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
  • Moderators

Eγω παλι κοιμομουν στο σπιτι οπου μενω (κατασκευη 2004), οποτε δεν πολυ ανησυχησα, αλλα ηταν αρκετος για να με ξυπνησει!

Παντως απολαυση ηταν... Εκατσα στο κρεβατι και απολαυσα τα (αρκετα) αυτα δευτερολεπτα που κρατησε.

 

Για οποιον αναρωτηθει γιατι τοση ψυχραιμια, θα του απαντησω οτι απλα ημουν στο 5,9 το 1999 σε τριτο οροφο μολις 20Km απο το τοτε επικεντρο, οποτε το αισθανθηκα αυτο (καμια 160 χιλιομετρα απο δω ->Βριλησσια<- ηταν) πολυ πολυ λιγοτερο απο τοτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ χαμπάρι δεν πήρα και αν δεν με έπαιρνε η οικογένεια τηλέφωνο να μου πει "παιδί μου, παιδί μου (σαν τον Φιλιπίδη στο 50-50 ένα πράγμα) είσαι εντάξει?" ακόμα θα κοιμόμουνα. Γενικώς αν κοιμάμαι....ο κόσμος να χαλάει έξω δεν πρόκειται να πάρω χαμπάρι.

 

Το '99 ήμουν στον πέμπτο όροφο μιας πολυκατοικίας με δυο φίλους. Μετά τους πρώτους μικροσεισμούς τους λέω "μλκες όπου να ναι έρχεται ο μεγάλος, δεν κατεβαίνουμε?". Ευτυχώς που είμαι γκαντέμης και ψιλοτρομοκρατήθηκαν και την τζάσαμε. Μας βρήκε στο δρόμο, τρικάβαλο σε ένα Gillera μηχανάκι :D.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά μερικές διευκρινήσεις από έναν γεωλόγο (that's me):

1. Δεν υπάρχει μονάδα μέτρησης μεγέθους σεισμού "Ρίχτερ". Υπάρχουν βαθμοί της κλίμακας Ρίχτερ. Τώρα θα μου πείτε λεπτομέρειες, αλλά είμαι από αυτούς που πιστεύουν ότι δεν πρέπει να κάνουμε εκπτώσεις στην επιστήμη. Δυστυχώς, για αυτή την παγκόσμια πρωτοτυπία ευθύνονται οι ίδιοι οι σεισμολόγοι τους οποίους πολλές φορές έχω ακούσει να λένε π.χ. "6 ρίχτερ" και όχι οι Έλληνες δημοσιογράφοι που απλά αναπαράγουν αυτά που ακούνε από τους αρμόδιους επιστήμονες. Πάντως δεν έχω ακούσει ποτέ σε ξένο κανάλι "6,5 Ricthers". Όλοι λένε "6,5 degrees of the Ricther scale". Η έκφραση αυτή αφορά τον τρόπο με τον οποίο υπολογίζεται το μέγεθος του σεισμού με μετρήσεις του πλάτους καταγραφής των σεισμικών κυμάτων.

2. Τα ξένα σεισμολογικά ινστιτούτα υπολογίζουν με έμμεσες μεθόδους και με μικρή ακρίβεια τους σεισμούς που γίνονται τόσες εκατοντάδες χιλιάδες χιλιόμετερα μακριά. Οι σεισμολόγοι μας άργησαν γιατί ο υπολογισμός του μεγέθους του σεισμού από τις αναλογικές καταγραφές χρειάζεται κάποιες μετρήσεις και υπολογισμούς. Το σύστημα είναι αναλογικό και το μέγεθος δεν εμφανίζεται αυτόματα σε μία οθόνη. Εντάξει, δεν είναι νέο φαινόμενο οι "τα πάντα γνωρίζοντες" δημοσιογράφοι, καλό όμως είναι να μην ακολουθούμε το παράδειγμά τους. Εγώ το θεωρώ μεγάλη μαγκιά να λες "δεν ξέρω" όταν δεν ξέρεις, ειδικά για εμάς τους Έλληνες που γνωρίζουμε τα πάντα.

3. ΔΕΝ υπάρχει πρόγνωση σεισμού πουθενά παγκοσμίως, και οι λόγοι είναι δύο: πρώτον, τα υπάρχοντα μέσα δεν επαρκούν για κάτι τέτοιο και δεύτερον, η γνωστή αλαζονεία των επιστημόνων διαφόρων κλάδων τους εμποδίζει να συνεργαστούν για να φέρουν ένα σχετικά ικανοποιητικό αποτέλεσμα. Ο καθένας θέλει να βρει τη λύση βασιζόμενος αποκλειστικά στον κλάδο του. Επειδή όμως "η ισχύς εν τη ενώσει", κάτι τέτοιο δεν πρόκειται να γίνει ποτέ.

 

Πολύ κατατοπιστικό το ποστ σου φίλε Arioch79, σε απάντηση πολλών που συνέχισαν το έργο των δημοσιογράφων. Προτιμώ να μάθω ένα τέταρτο μετά με ακρίβεια μέγεθος, βάθος, κτλ. παρά νωρίτερα και να είναι τυχαία νούμερα (άλλωστε, και οι δικοί μας είπαν από την αρχή ότι είναι πάνω από 6 ρίχτερ).

 

Όσο για την πρόγνωση, φταίει η μαφία που δεν θέλει τον Βαρώτσο :-D.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Αναμνήσεις 99 ρε γμτ..

 

 

Στην αρχή ναι, αλλά αφού έπεσε μόνο μια φωτογραφία στην άκρη (η οποία έριξε ένα αεροπλανάκι μου), ήταν οκ. :P

 

Σε αντίθεση με την βιβλιοθήκη μου που άρχισε να αδειάζει πράγματα το 99. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραχαμι κουνηθηκαμε για τα καλα...

Ειχα πεσει για υπνο στις 6, με ξυπνησε ο σεισμος και πανω που ειπα "υπνο παλι" μπαινει μια τρομαγμενη μανα μου μεσα και αρχιζει το παιδομαζωμα να κατεβουμε κατω, να ειμαστε κοντα στην πορτα...

Ξυλο στους σεισμολογους που δεν βγηκαν 1 λεπτο μετα το σεισμο...Δεν θα ειχα σηκωθει καθολου απο το κρεβατι μου...

Τζαμπα τα λεφτα που τους δινουμε :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα εγώ δεν ξύπνησα καν. Από Γκύζη μεριά μιλώντας, μ'αρέσει που νόμιζα ότι κοιμάμαι ελαφρά. Το πρωί είδα μνμ από φίλους (αν με έπαιρναν τηλ θα τους σκότωνα :-D), για το τι έγινε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια εγω δεν καταλαβαινω με ποιο τροπο εντοπιζουν το επικεντρο και την ενταση ενα σεισμου που γινεται χιλιαδες χιλιομετρα μακρυα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...